1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Yumurta Dondurma Teknolojisi
Yumurta Dondurma Teknolojisi

Yumurta Dondurma Teknolojisi

VKV Amerikan Hastanesi Hekimi Prof Dr. Bülent Urman , “yumurta dondurma teknolojisi ile kadınlar ileriki yaşlarında da çocuk sahibi olma fırsatına sahiptir” diyerek konu hakkında ki bilgilerini bizimle paylaştı.

A+A-

Yumurta dondurma teknolojisi kadınlara, hayatının daha ilerki dönemlerinde de çocuk sahibi olma fırsatı tanımaktadır. Her kadın yaklaşık 1-2 milyon yumurta ile doğar ve tüm yaşamı boyunca bu yumurtalarını kullanır. İlerleyen yaşla beraber yumurtaların sayısında azalma ve kalitesinde bozulma olur. Yumurta sayısında azalma özellikle 37 yaşından sonra daha da hızlanır. Yaşlanma süreci hem gebelik olasılığını azaltır hem de yaşlı yumurtalarda genetik problemlere daha sık rastlandığından, gebeliğin düşük ile kaybedilme riski artar. Günümüzde kariyer ve eğitim nedeniyle kadınlar anneliği ertelediklerinden, yaşa bağlı kısırlık nedeniyle üremeye yardımcı merkezlere başvuru sayısı artmaktadır. Vücutta yeni yumurta hücresi yapılamaz. Yeni yumurta yapılmasını sağlayan herhangi bir ilaç veya mucizevi tedavi yoktur. Yumurta dondurma ile biyolojik saatin yumurtalıklar üzerindeki etkileri bir nevi durdurulmuş olur.
Yaş faktöründen bağımsız olarak bazı kadınların yumurtalıklarına daha az yumurta depolanır veya daha zaman içinde daha hızlı yumurta kaybı olur ve yumurtalık rezervi erkenden tükenir. Kemoterapi, radyoterapi ve geçirilmiş yumurtalık cerrahisi de (yumurtalıklardan kist alınması-özellikle çikolata kistleri) yumurta rezervinin erken ve hızlı azalmasına ve hatta kaybına neden olabilecek diğer etkenlerdir. Ailede erken menopoz öyküsünün olması da çok önemli bir risk faktörüdür. Yukarıda sayılan risk faktörlerini taşıyan kadınlar da doğurganlığın korunması için yumurta dondurma başarıyla uygulanabilecek bir yöntemdir.
Dondurulmuş yumurtaların %90'nından fazlası çözüldüğünde canlılığını korumaktadır. Dondurulan ve saklanan her yumurta başına yaklaşık %5 civarında bir gebelik oranı söz konusudur. 10 yumurta donduran bir kadın için dondurulan yumurtalar daha sonra çözülüp kullanıldığı takdirde %50 gebelik şansı vardır. Dondurulmuş çözülmüş yumurta ile elde edilen gebelik ile taze yumurta ile elde edilen gebelik oranları benzerdir.
Yumurta dondurma işlemi merkezimizde başarıyla yıllardır öncelikle kanser hastalarında doğurganlığı koruyucu yöntemlerden biri olarak yapılmaktadır. Bu teknolojiyi, Sağlık Bakanlığı'nın yürürlüğe giren yeni yönetmeliği çercevesinde Amerikan Hastenesinde uygulamaya geçirilmiştir.
Aşağıda belirtilen kadınlarda doğurganlığın korunması için yumurta dondurulması önerilmektedir:
1. Yumurtalık kapasitesi azalmış olan kadınlar (yaştan bağımsız olarak)
2. 37 yaşını geçmiş henüz çocuk doğurmamış ve yakın gelecekte doğurmayı planlamayan kadınlar
3. Kanser nedeniyle kemoterapi veya radyoterapi alacak olan kadınlarda bu tedavilere başlamadan önce
4. Yumurtalık cerrahisi geçirecek ve yumurtalık rezervi cerrahi öncesinde az olan kadınlar
5. Ailesinde erken menopoz öyküsü olan kadınlar (DHA)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.