• BIST 114.418
 • Altın 163,268
 • Dolar 3,8030
 • Euro 4,6507
 • Samsun 7 °C
 • Ankara 2 °C
 • İstanbul 10 °C
 • Samsunspor’da Gazişehir hazırlıkları
 • Taraftarlardan Samsunspor’a 1 Milyon 175 Bin TL
 • Ulusoy’dan Samsunspor’a Yardım
 • Samsunspor’da Gazişehir hazırlıkları
 • Taraftarlardan Samsunspor’a 1 Milyon 175 Bin TL
 • Ulusoy’dan Samsunspor’a Yardım

“YAZDIK” YİNE “YAZACAĞIZ!..”

Ali Kayıkçı


    “YAZDIK” YİNE “YAZACAĞIZ!..”
        • “…(Kısas ve zinâ gibi şeylerden dolayı meşrû) bir hak olmadıkça, Allah’ın harâm          ettiği cânı katl etmeyin!..”     (Kur’ân-ı Kerîm-Enâm Sûresi, â: 151)    
        “Ey îmân edenler! Kasden öldürülenler için size kısâs yapmak farz kılındı.(…)   Ey akıl             sâhipleri! Bu kısâsta sizin için bir hayât vardır. Ümit edilir ki, siz (haksız yere adam             öldürmekten) sakınırsınız.”  (Kur’ân-ı Kerîm-Bakara Sûresi, âyet 178-179’dan)  
        “…(Kısas ve zinâ gibi şeylerden dolayı meşrû) bir hak olmadıkça, Allah’ın harâm  ettiği cânı         katl etmeyin!..”     (Kur’ân-ı Kerîm-Enâm Sûresi, â: 151)                                       “Kim bir mü’müni kasden katl ederse, onun cezâsı, ebedî kalınacak Cehennem’dir. Allah         ona gazâb etmiş, lânet etmiş ve büyük bir azâb hazırlamıştır.”                                 (Kur’ân-ı Kerîm-Nisâ Sûresi, â: 93)  
         *  “Kim bir mü’müni kasden katl ederse, onun cezâsı, ebedî kalınacak                 Cehennem’dir. Allah ona gazâb etmiş, lânet etmiş ve büyük bir azâb hazırlamıştır.”      
                (Kur’ân-ı Kerîm-Nisâ Sûresi, â: 93)          
        * “Ekber-i kebâir (büyük günâhlar): Bir şeyi Allahü teâlâya ortak etmek, adam katl             etmek, (…)” , “Müslüman demek, Müslümanlara eli ile, dili ile zarar vermeyen kimse             demektir.”, “Müslüman, Müslüman’ın kardeşidir. Ona zulüm etmez, onun                 yardımına koşar,  onu küçük ve kendinden aşağı görmez. Onun kanına, malına, ırzına,          nâmusuna zarar vermesi haramdır.”                                                                                (Hz. Muhammed “sallallahü aleyhi ve sellem”)
        *  “Korkusuzca, hiç endişe duymadan, suçsuz yere adam öldürenler; acaba kendilerinin de         öldürüleceğini bilseler, aynı kolaylıkla adam öldürebilirler mi? Kuşkusuz öldüremezler. Bu         nedenle idam cezası mutlaka getirilmelidir.”                                     (Prof. Dr. Hüseyin Peker-OMÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı)
        *   “İdam cezası bu durumlar için olmalı…” (Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Öztürk-İl Müftüsü)
        *   “Bir cani asılır, bin masum can kurtulur!”  (Rahim Er-Türkiye Gzt. 17.02.2015)

    S
aygıdeğer Okuyucularımız!..
Yukarıya “Serlevha” olarak aldığımız sözlerden de anlaşılacağı üzere,  bugünkü konumuz; geçen hafta Türkiye’nin gündemine oturan “Özgecan Aslan’ın öldürülmesi” hadisesi olacaktır. 
    Daha önce, özellikle de “terörist olaylar” sebebiyle “idâm” meselesi hakkında defaatle
yazdığımız ve en son yayınlanmış eserlerimizden biri olan (HEM OKUDUM HEM DE YAZDIM/2 “Terör Olayları ve Suriye”) isimli kitabımızda geniş bir şekilde yer verdiğimiz üzere; bizim dinî ve millî kültürümüzde asırlar boyunca yer etmiş olan bir hükmü sırf “AB’ye alınma şartları”ndan sayıp kaldırmamız, ardından Türk Ceza Kanunu’ndaki “zinâ” fiilini de “suç olmaktan” çıkarmamız, bu gibi yanlış davranışları âdeta beklendiği şekilde ateşlemiştir…
    Üstâd Gazeteci-Yazar Sn. Rahim Er haklı olarak  “Şu kesinkes bilinmeli ki devlet, ferdin yani kulun yerine geçerek katili affedemez. Katl’in, insan öldürmenin cezası idamdır. Katil, ya ölümle infaz edilir veya maktulün mirasçılarına diyet öder. Bu hükmü koyan, insanı yoktan yaratan Allahü teâlâdır. İnsana şah damarından daha yakın olan Allah. O Allah, Kur’ân’ında ‘Kısasta hayat vardır” buyurmakta. O yüce Allah, yine Kur’ân’ında “Bir insanı öldüren bütün insanlığı öldürmüş gibidir” tüyler ürpertici haberi vermekte. Fani kul, bir başka kulu ezeli ve ebedi olan, mutlak ilim sâhibi olan Rabbimizden asla ve kat’a dahi iyi bilemez. İdam cezası, tarihin derinliklerinden yakın zamanlara kadar hep vardı. AB, Türkiye’yi sıkboğaz edince mecburen kaldırıldı.” demekte ardında da “TBMM’ne düşen, âcilen… toplanarak idam cezasını tekrar kabul etmesidir. Uygar, çağdaş ve ilericiler; idam cezasını kötiü, fena, insanlık dışı olarak gösterip AB ile işbirliği hâlinde çalıştılar” diye de yapılanları özetlemektedir. 
    Bu makâlenin yayınlandığı sayfanın hemen altında konu hakkında dünyâdan ve ülkemizden iki ayrı istatistikî bilgi daha verilmektedir. 
    Bu bilgilerden ilkinde, “Türkiye’de 10 hükümlü ve tutukludan birinin tecavüzcü olduğu ve sayılarının da 13 bini geçtiği” şeklinde iken diğerinde ise Uluslararası Af Örgütü’nün rakamlarına göre, “2012’de dünya çapında 1923 ölüm cezası verildi. İdamın en fazla olduğu ülkelerinde başında; Çin, ABD, Pakistan, Afganistan, Hindistan, Arap Yarımadası ile Afrika ülkeleri geliyor. (…) tecavüzün en yaygın olduğu ülkeler, aynı zamanda idam cezasının da en yaygın uygulandığı yerler: Afganistan, Hindistan, Pakistan, Suudi Arabistan, Yemen, Irak, Suriye, Ürdün, İran ve Sudan’da ortalama her 10 bin kadından 6’sı tecavüze uğruyor” denilmektedir. 
    Bu istatistikî bilgilerden biz de şu sonuca varıyoruz: Eğer bu ülkelerde “idam” hükmü konulmamış olsa idi suçlu sayısı çok daha artacak, “tecavüz” hadisesi çok daha sık yaşanacak ve Türkiye’de görüldüğü üzere “hapishâneler”i de bu tür hükümlülerden âdeta bir yığınak hâline gelmiş olacaktı... 
    Diyoruz ve bu duygu ve düşünceler ile kaleme aldığımız aşağıdaki mısralarımız ile Siz Saygıdeğer Okuyucularımızı başbaşa bırakıyoruz…
    Kalbî sevgi ve saygılarımızla… 
    Yaratan’ın emrini, beğenmeyen ey gâfil; 
    Kâfir emrine uyup, “Başüstüne!..” diyen sen…
    Timsah gözyaşı dökme, olsana bir müdahil…
        Dökülen kanda payın, her zulümde hissen var; 
        Bırak boş konuşmaları, “idam”ları getirsen…   

    “Kısas” işin esası, “Mecelle” sanki duvar; 
    Mazlûmun feryâdını, kim dinler-kimler duyar;  
    Yasaklayan bellidir, görelim kimler koyar?..
        Dökülen kanda payın, her zulümde hissen var; 
        Bırak boş konuşmaları, “idam”ları getirsen…     
        

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 DENGE GAZETESİ | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0362 420 04 28 | Faks : 0362 431 55 53 | Haber Scripti: CM Bilişim