• BIST 118.090
 • Altın 162,713
 • Dolar 3,7863
 • Euro 4,6370
 • Samsun 9 °C
 • Ankara 4 °C
 • İstanbul 4 °C
 • İYİ MÜCADELE ETTK
 • Samsunspor standı Terme’de
 • YİNE HÜSRAN ! ! !
 • İYİ MÜCADELE ETTK
 • Samsunspor standı Terme’de
 • YİNE HÜSRAN ! ! !

YAZDIK YİNE YAZACAĞIZ!..

Ali Kayıkçı

DEREBAHÇELİ/ALİ KAYIKÇI

Peygamberimiz Efendimiz (Sallallahü aleyhi ve sellem)i Yalanlayan İlâhiyatçı-Din Görevlileri Var
                      YAZDIK YİNE YAZACAĞIZ!..                                                     *     “Sen, yani Senin nûrun, hep secde edenlerden dolaştırılıp, sana ulaşmıştır.”                                                                    (Kur’ân-ı Kerîm; Şuârâ Sûresi, âyet 219)                            *     “Allahü teâlâ insanları yarattı. Beni insanların en iyi kısmından vücuda getirdi. Sonra bu kısımlarından en iyisini (Arabistan’da) seçti. Beni bunlardan vücuda getirdi. Sonra evlerden, ailelerden en iyisini seçip beni bunlardan meydana getirdi. O hâlde benim rûhum ve cesedim mahlûkların (yaratılmışların) en iyisidir. Benim silsilem, ecdâdım en iyi insanlardır” (Müslim),  “Her asırdaki insanların en iyilerinden dünyaya getirildim” (Buharî), “Dedelerimin hiçbiri zina etmedi. En iyi babalardan, temiz analardan geldim. Dedelerimden birinin iki oğlu olsaydı, ben bunların, en iyisinde bulunurdum.” (Mevahib), “Hazret-i Âdem’den babama kadar hep nikâhlı ana babadan geldim. Ben ecdat olarak sizin en hayırlınızım.”,  “Soy bakımından da insanların en şereflisiyim. Öğünmek için söylemiyorum” (Deylemî) .                                                                                            (Hz. Muhammed “sallallahü aleyhi ve sellem”)                                *    “Âzer, İbrahim aleyhisselâmın amcası ve üvey babası’dır. Öz babası değildir. İbrahim aleyhisselâmın kendi babası Târûh idi. Nemrûd taraftarı idi. Târuh ölünce; Âzer, İbrahim aleyhisselâmın annesini aldı. Böylece üvey babası oldu. (Senâullah Dehlevî)  (“Altıparmak-Peygamberler Tarihi”; Hakîkat Kitabevi Yy. İst. 1982, s. 159)                                                                         *    “Târûh ile Âzer, iki kardeş idi. Araplar, amcaya da baba derlerdi.”                                                                                                                                      (S. Abdülhakîm Arvâsî-Tam İlmihâl Seâdet-i Ebediyye, s. 938 ve Türkiye Gazetesi Dinî Terimler Sözlüğü, c. 1, S. 36) *          “Hakteâlâ çün yarattı Âdem’i/Kıldı Âdemle müzeyyen âlemi. 
Mustafa nûrunu alnında kodu/Bil Habib’in nûrudur bu nûr dedi. 
Kıldı ol nûr anın alnında karar/Kaldı anın ile nice ruzigâr. 
Sonra Havva alnına nakletti bil/Durdu anda dahi nice âyü yıl.
Şît doğdu ana nakletti nûr/Anın alnında tecelli kıldı nûr.
Erdi İbrahim’ü İsmail’e hem/Söz uzanır ger kalanın der isem.
İşbu resmile müselsel muttasıl/Tâ olunca Mustafa’ya müntakil” 
                         (Süleyman Çelebi-Mevlîd-i Nebevî)
    S
aygıdeğer Okuyucularımız!..                                                              Önceki yıllarda “köşe” yazdığımız “Demokrasinin Müdafii Gazetesi-19/20.07.2010, s. 4” ve “Samsun Manşet Gazetesi-02.07.2013, s. 1-2” olmak üzere günlük gazetelerimiz ile  “Yaş 65 Yolun Yarısı Eder/1-Ali Kayıkçı; Samsun-Ocak 2012, s. 183-184”, “Yaş 65 Yolun Yarısı Eder/1-2/Ali Kayıkçı; Samsun-Mayıs 2012, s. 183-184”  ve “Hem Okudum Hem de Yazdım/1-Ali Kayıkçı; Samsun-Ekim 2012,  s. 117-120” adını taşıyan eserlerimizde ve de Denge Gazetemizin 08.10.2014 günlü nüshasında  (Bkz:  s. 9) defaatle yazmış olmamıza ve 20 kadar kaynak eserde bu işin doğrusu bildirilmiş bulunmasına rağmen hâlen daha da “bâzı ilâhiyatçı ve din görevlileri”nden “abuk sabuk ifâdeler” duyunca tekrar yazmadan edemedik ve anlaşılan bu konuda maalesef daha da yazacağız.
    Evet; “daha da yazacağız!..” Çünkü;
    Önceki hafta “Samsun Yazarlar Derneği”miz “Başkan ve Yardımcısı” ile birlikte yeni atanmış bir “bürokrat din görevlisi”ne yaptığımız “hayırlı olsun ziyâreti”nde, yukarıya “serlevha” olarak aldığımız âyet ve hadîs-i şerîfler ile sözlerin aksine, “0 kişi”den bir cümleyi duyunca âdeta afalladık. Birkaç gün sonra da şehrimiz Büyük Camii kürsüsünde bir “vaaz hocası”nda da aynı “hatâ”ya şâhid olunca konuyu köşemize tekrar taşıyalım istedik.
    Efendim; Hz. İbrahim aleyhisselâmın babası konusu bir tarafa, bu gün memleketimizde bile evli  bir şahıs düşününki (kadın olsun, erkek olsun), herhangi bir yerde babası ve kayınbabası aynı mekânda bulunuyorlarsa, bunları birbirinden ayırt etmek için isimlerini zikrederek “Ahmet babam, Hasan babam…” vb diyorsa, Kur’ân-ı Kerîm’de geçen “İbrahim Babası Azer’e dedi ki” (Bkz: En’âm Sûresi, âyet 74)ifâdesinden “İbrahim, adı Azer olan babasına dedi ki” şeklinde anlam çıkarmak gerekmez mi?..  Kaldı ki konuyu açıklığa kavuşturan yukarıya “serlevha” olarak aldığımız “âyet” ve “hadîsler” var…
    Yıllar önce idi. Şehrimiz Saathâne Meydanı yakınındaki bir binanın 3. katında bulunan “Türkiye Gazetesi Samsun Bölge Temsilciliği Muhasebe Servisi”nde görev yaptığımız zamanda, Amasyalı bir arkadaşımız vardı. Adı K. Selim Gökat. Şimdilerde emekli.
Bir gün bir arkadaş gelerek kapıdan kendisine, “Selim Abi” dedi; “Baban aşağıda seni bekliyor.” diye seslendi.  
O da; “Hangi babam?” diye sorunca serviste arkadaşlarla, ister istemez gülüştük.
Bunun üzerine Selim Abi, bizlere şu açıklamada bulundu: “Niye gülüyorsunuz ki? Benim tam 3 tane babam var. Biri öz babam, biliyorsunuz ki ben evliyim; yani bir de kayın babam var, etti mi iki baba. Bir de,  öz babamla annem ayrıldıktan sonra annem ikinci bir evlilik yaptı, yani üçüncü olarak da üvey babam. Bunda şaşacak ne var?” deyince bizler mahcup olup özür dilemiştik. Devamı Yarın...

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 DENGE GAZETESİ | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0362 420 04 28 | Faks : 0362 431 55 53 | Haber Scripti: CM Bilişim