1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. YAŞLILIK VE AĞRI
YAŞLILIK VE AĞRI

YAŞLILIK VE AĞRI

Medical Park Samsun Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniğinden Uzm. Dr. Birsel Korkmaz(İşeri) “yaşlılık ve ağrılar” hakkında bilgi verdi.

A+A-

Uzm. Dr. Birsel Korkmaz “Dünya ve ülke nüfusumuz giderek yaşlanmakta ve ortalama yaşam süreleri giderek uzamaktadır. Bu nedenle yaşlı kişilerin ağrılı durumlarının teşhis ve tedavisi önem kazanmaktadır. Hiçbir ağrı yaşlanmanın bir bulgusu olarak değerlendirilmemelidir. Osteoartrit: halk arasında kireçlenme olarak tabir edilir. Kırk yaşın üzerinde her bir kişide belli seviyelerde vardır. Osteoartritin düzeyini kişinin genetik özellikleri, eklemlerine binen yük miktarı, aşırı hareketsizlik veya aşırı kötü kullanım belirler. Osteoporoz yani kemik erimesine bağlı kırık ağrıları yaşlılardaki ağrının diğer nedenidir. Lomberstenoz dediğimiz omurilik kanalı daralması sık rastlanan başka bir nedendir.”diye konuştu.
Her hastanın ağrısına göre farklı tedavi yöntemleri uyguladıklarını söyleyen Dr. Korkmaz “Ağrılarının nedenleri tespit edilmeyip yaşlılıktan diyerek geçiştirilen ve tedavi edilmeyen yaşlılarımız başkalarına bağımlı hale gelmektedir, bu durum hem yaşlı için hem ailesi için yaşam kalitesini bozan bir durumdur. Tespit edilen yaşlılık hastalıklarında tam şifa sağlanmasa da ağrıların tahammül edilebilir hale gelmesi bağımlılık sürecini geciktirecektir. Her hastanın ağrısı farklı tedavi yöntemlerine ihtiyaç duyar. Yaşlılıkta çoğu zaman birkaç hastalık bir arada bulunur. Çoklu ilaç kullanımları, ilaç etkileşimlerine ve yan etkilere sebep olur.”şeklinde ifade etti.
Uzm. Dr. Birsel Korkmaz “Şeker hastalığı, böbrek hastalıkları, kalp-damar hastalıkları yaşlılar da görülen nöropatik ağrı nedenidir. Nöropatik ağrı; hoş olmayan duyularla kendini gösterir. En çok uyuşukluk üzerinde durulur. Yanma, batma, sıcaklık, soğukluk ve şişlik gibi hissetme; diğer tarif şekilleridir. Hastalar etkilenen bölgeyi kaskatı veya ölü gibi hissettiklerini ifade ederler. Dış görünüş normal olmasına rağmen hastalar o bölgenin şeklinin bozulduğunu deforme olduğunu söylerler.”
Medical Park Samsun Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniğinden Uzm. Dr. Birsel Korkmaz(İşeri) “Yaşlılarda ki ağrı nedeni tespit edildikten sonra bağımlılık düzeylerinin minimuma indirilmesi, yaşam kalitelerinin artırılması, ilaç kullanımının azaltılması için tedavilerine fizik tedavi ve rehabilitasyon terapileri eklenmelidir. Ağrısız, bağımsız bir yaşlılık süreci herkesin hakkıdır.”dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.