• BIST 116.856
 • Altın 161,155
 • Dolar 3,7699
 • Euro 4,6154
 • Samsun 6 °C
 • Ankara 1 °C
 • İstanbul 6 °C
 • Yardım Standı Çarşamba'da kuruldu
 • Samsunspor Hazırlık maçında kazandı
 • İpekoğlu'dan "espri" açıklaması
 • Yardım Standı Çarşamba'da kuruldu
 • Samsunspor Hazırlık maçında kazandı
 • İpekoğlu'dan "espri" açıklaması

“Yaş 65” üstüne/2

Ali Kayıkçı

  Saygıdeğer Okuyucularımız!..
Bilindiği üzere, bir önceki yazımızda; “Bu yılın ilk ayı içerisinde yayımlanan “Yaş 65 Yolun Yarısı Eder” başlıklı eserimiz için başta kısa adı “SAY-DER” olan Samsun Yazarlar Derneği Başkanı Sayın Ahmet Seven kardeşimiz ve 19 Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi emekli Öğretim Görevlisi Şâir ve Yazar M. Hâlistin Kukul hocamız, lütfedip oldukça güzel şeyler yazmışlar… Müsaade edersiniz, bu güzel ifâdelerin, Siz Saygıdeğer “Denge Gazetesi Okurları”nın da bilgisine ulaşması için, bu sütunlarda onlara yer vermek istiyorum.” Demiş ve Şâir ve Yazar, TV Program Yapımcısı ve Sunucusu Sayın Ahmet Seven Beyin bu eser hakkında neler söylediklerini Sizlere aktarmıştık…
 Bugün de 19 Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi emekli Öğretim Görevlisi Şâir ve Yazar M. Hâlistin Kukul hocamızın, şiir ve şâir kavramları üzerinden lütfedip yazdıklarını birlikte okuyalım istiyoruz:
 Kalbî sevgi ve saygılarımızla…
 * - * - * - * - * - 
 “Şiir; gönlün, aşk denilen muazzam, muazzez,  müzeyyen, mükemmel, mümtaz,
feyizli, faziletli ve edepli vasıflarıyla göz kamaştıran ve akl-ı selîmle müşterek, esrarlı albeniliğinin şahlanışıdır.
              Yâni şiir, aşktır: Hakikî ve mecâzî  vasfıyla  aşk! Başlı başına, boydan boya,
olabildiğince hür ve müstakil ve zaptedilmez hissiyat ve düşüncedir. Onu ancak sahibi zaptedebilir.
             O, ne oldum olası sükûnet, ne de oldum olası taşkınlığın tahayyülümüzü zonklattığı başıboş  sınırsızlıktır.
            Belki mûsıkîdir. Hüzündür. Kâh hafakandır, kâh sevinç!
            Donuştur. Esiştir. Kükreyiştir. Parlayıştır. Yanış, yandırış, okuyuş, okunuş, onuş, onduruş, dokunuştur.
             Belki de, silkiniş, diriliş, tâzeleniştir. Sarış, sarılış, yenileniştir. Doğuştur. Kimine göre de bitiş yâhût da ölüş!
             Ekvatorda alaz alaz güneş, kutuplarda katmer katmer buzdur.
             Baharımda açan rengârek çiçek, kışımda lâpa lâpa yağan kardır. Bu bilinmezi bilebilmek, gerçekten zordur. ”Sırlı”dır dedik ya! İşte bu yüzden belki de o; varılmak istenilen  varılamayış; kavuşulmak istenilen kavuşulamayıştır!..
           Nezâketin de, faziletin de, edebin de, onda hissesi vardır. Elbette ki, onun da onlarda…
           Ne mutlu, bu varılmak istenilip de  varılamayanı  ve  kavuşulmak  istenilip  de kavuşulamayanı  arama  cehdinde  bulunanlara!..
Ne  mutlu, bu  sır hazînesinin peşini  bırakmayanlara!..
Ve ne mutlu; sırrı, kabından  çıkarmak  için gayret  gösterenlere!..
Dedikten sonra Gazeteci-Yazar ve Samsunlu Halk Şâiri Ali KAYIKÇI (Derebahçeli) tarafından kaleme alınan “Yaş 65 Yolun Yarısı Eder” adını taşıyan bu eserde, yukarıda “şiir ve şâir” hakkındaki güzel tespitlerimizden birçoğunu bulabileceğiniz müjdesiyle yazarını kutlar, başarılarının devamını dilerim.
……………………………
Bu eserin bende, ilk olarak uyandırdığı intibâ 'keyif'tir.
Kitabına koyduğu isim ise, mânidârdır ki, bunun kısmî cevabını ilk yazısında bulabiliyoruz.
Diyor ki: 'Bilindiği üzere Cahit Sıtkı Tarancı (1910-1956), Dante gibi bir kâfirin ve fâcirin ağzına bakmış ve de “Yaş 35, yolun yarısı eder” demiş. Ancak, 45 yaşlarında iken, yolunun sonuna ermeden/eremeden dünyâsı değişmiş…
Biz de, pîrimiz/üstâdımız Ahmet Yesevî Hazretleri'ne bakıp, “Yaş 65, Yolun Yarısı Eder” diyoruz ve bu duygu ve düşünceler ile Siz… şiir sever dostlarımızı… selâmlıyoruz.'
Bilineceği üzere, İtalyan şâiri Alighieri Dante (1265-1321), saçma düşünceli, inançsız biridir. Peygamber Efendimize dil uzatmak küstahlığını da göstermiş bir adamdır.
Hâlbuki, Pîr-i Türkistan Hoca Ahmed Yesevî, Prof. Dr. Kemal Eraslan'ın tespitlerine göre: “Hz. Peygamberin sünnetine aşırı bağlılığı sebebiyle altmış üç yaşına geldiğinde tekkesinin avlusunda müritlerine bir çilehâne hazırlatır. Müritleri merdivenle inilen bir kuyu kazıp dibine de ancak bir insanın sığabileceği genişlikte bir hücre yapmışlar. Ahmed-i Yesevî vefatına kadar bu hücrede ibadet ve riyazetle meşgul olmuş. Bu hücrede ne kadar kaldığı belli değildir, fakat vefat tarihi olarak kabul edilen H. 562 (M. 1166) yılına kadar buradan çıkmadığı ve hücrede vefat ettiği muhakkaktır. Hikmetlerinde bu çilehâne hayatını tafsilâtıyla anlatır. Ahmed-i Yesevî'nin doğum tarihi bilinmediğinden kaç yıl yaşadığı hususunda da kesin bir şey söylemek mümkün değildir. Rivâyetlere göre yüz yirmi, yüz yirmi beş veya yüz otuz üç yıl yaşamıştır.”
İşte, Yazar Ali Kayıkçı, bir taraftan baş tacımız olan Ahmed Yesevî gibi “numûne bir şahsiyeti” örnek alırken; diğer taraftan da, kitabını hazırladığı yıl îtibâriyle (65) yaşını idrâk etmektedir.
Yazar; şu âna kadar şâhit olmadığımız bir tarz ortaya koymaktadır. Grçi, yazdıklarının bazılarını gazete ve dergilerde okumuştum. Ancak; yüz yetmiş sekiz başlık altında, bunları görünce durum değişiyor.
Denilebilir ki; “durum niçin değişiyor?” Bakınız; yukarıda “şâhit olmadığımız bir tarz” ifadesini kullandım. Îzah edelim: Her bölüm, yukarıda, “Bilindiği üzere…” diye başlayan ve “Dante-Cahit Sıtkı Tarancı-Ahmet Yesevî”nin ismi geçen satırlarda olduğu gibi günlük bir hâdiseyi şiir olarak okura sunmaktadır. İşte, bu sebepledir ki, eser, bu cihetten, kendi câzibesini ortaya koymaktadır.
Elbette ki, bu noktaya kadar “Şâir ve Yazar” Ali Kayıkçı, hâdiseleri sâdece “nakilci” olarak bulunmakta veya öyle görünmektedir. Fakat; tabiî bir hak olarak; tenkitlerini de yapmakta, hoş bulmadığı hâdiseleri ortaya koymakta, bununla da yetinmeyip “hâl çâreleri” göstermektedir.
İşin güzel tarafı, Şâir-Yazar Kayıkçı'nın; “Yâ Resûlallah” başlıklı şiirinde olduğu gibi, kendini tenkîd eden birinin haklılığı münâsebetiyle “Bir Büyük Hatâ'mızı Düzeltenlere Binlerce Teşekkür” başlığı ile kaleme aldığı yazıdır ki,  -tenkîdi hazmedemeyenlere- ibret vericidir. ” 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 DENGE GAZETESİ | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0362 420 04 28 | Faks : 0362 431 55 53 | Haber Scripti: CM Bilişim