• BIST 115.147
 • Altın 163,118
 • Dolar 3,8058
 • Euro 4,6547
 • Samsun 13 °C
 • Ankara 2 °C
 • İstanbul 7 °C
 • Kongre yine ertelendi
 • Vali Kaymak Futbol Şehitlerini rahmetle andı
 • Başkan Tok’tan ‘20 Ocak Mesajı’
 • Kongre yine ertelendi
 • Vali Kaymak Futbol Şehitlerini rahmetle andı
 • Başkan Tok’tan ‘20 Ocak Mesajı’

“YA SUS, YA TERKET!..”

Ali Kayıkçı

*“Rabbinin Kitabı'ndan sana vahyedileni oku. Onun kelimelerini değiştirebilecek yoktur. O'ndan başka bir sığınak da bulamazsın.” (Kur’ân-ı Kerîm; Kehf Sûresi, âyet 27)
*“Allah'ın kitâbını okuyanlar, namâzı kılanlar ve kendilerine verdiğimiz rızıktan (Allah için) gizli ve açık sarfedenler, asla zarara uğramayacak bir kazanç umabilirler. Çünkü Allah, onların mükâfatlarını tam öder ve lütfûndan onlara fazlasını da verir. Şüphesiz O, çok bağışlayan, şükrün karşılığını bol bol verendir.” (Kur’ân-ı Kerîm; Fatır Sûresi, âyet 29-30)
*“Gerçek müminler ancak o müminlerdir ki, Allah anıldığı zaman yürekleri ürperir, âyetleri okunduğu zaman îmânlarını arttırır. Ve bunlar yalnızca Rablerine tevekkül ederler.” (Kur’ân-ı Kerîm; Enfal Sûresi, âyet 2)
*“…ve Kur'an'ı tertil ile, ağır ağır, güzel güzel oku!”, “…(Namâzda) Kur’ândan kolayınıza geleni okuyun!” (Kur’ân-ı Kerîm; Müzzemmil Sûresi, âyet 4, 20)
*“Ey Muhammed!.. Kur’ân-ı dinlemek üzere, cinlerden bir taifeyi Sana göndermiştik. Vaktâ ki Kur’ân-ı dinlemeye hazır oldular, birbirlerine: ‘Sükût edin/Susun, dinleyelim’ dediler. 
Rivayete göre bunlar Nusaybin cinleri idi. Yedi veya dokuz kişi idiler.Aleyhisselâtü vesselâm Efendimize, Taif seferinden dönerlerken, En-Nahl vâdisinde, teheccüd (gece) namâzını Rahmân Sûresiyle kılarlarken rast  gelmişlerdi.” (Kur’ân-ı Kerîm Meâl ve Tefsiri-Tibyân Tefsiri; c. 4, s. 1082–83)
*“Kur’ân-ı Kerîm, Allah’tan başka her şeyden üstündür. Kur’ân’ın diğer sözlere olan üstünlüğü, Allah Azze ve Celle’ nin yarattıklarına olan üstünlüğü gibidir.“, “Sözün en hayırlısı, Allah’ın kitabıdır.“ (Hz. Muhammed  sallallahü aleyhi ve sellem“)

Saygıdeğer Okuyucularımız!..     
Bilindiği üzere yüce kitâbımız Kur’ân-ı Kerîm; sahibinin buyurduğu gibi "rahmettir, şifadır, hidayettir, öğüttür... " ( Yûnus sûresi, âyet 57)
O’nun  Ahkâf Sûresi 29. âyetinde; Cenâb-ı Allah’ın “cin”lerden bir grup kimseyi, Peygamberimiz Efendimizin namâz kılarken okudukları âyet-i kerimeleri dinlemeleri için, O’na yönelttiğini haber vermekte ve onların da birbirlerini, okunan Allah kelâmını dinlemeleri için “Sükût edin/Susun, dinleyelim” diyerek ikâz ettiklerine dikkat çekmektedir… 
Yine malûmları olduğu gibi, Kur’ân-ı Kerîm’in namâz dışındaki okunması “sünnet”, dinlenmesi ise “farz”dır. Yani Müslüman kişiler, Allah kelâmı okunduğu zaman, O’nu ya mutlaka sükût edip edepli bir şekilde dinlemeli veya o mahalden uzaklaşmalı, O’na karşı saygıda kusur etmemelidir… Yoksa kişi, günâha girmiş olur…
Gerek içinde bulunduğumuz bu mübârek Ramazân-ı şerif ayı sebebiyle ve gerekse Bayram vesilesiyle mezarlık ve kabir ziyâretlerinin daha da fazlasıyla yapılacağı  günlerde, yukarda belirttiğimiz gibi O’na karşı saygılı davranmalıdır.  
Bâzı düğün merasimlerinde ve özellikle de cenâze defin veya kabir ziyâretlerinde Kur’ân-ı Kerîmin okunması sırasında; yapılan bütün ikazlara rağmen ya yüz yüze veya telefonla konuşmalar olmakta ve yüce dînimizin bu güzel kuralı, maalesef ihlâl edilmektedir…
Diyoruz ve ilgilileri “ikazlarında ısrarcı olmaları” konusunda daha hassas davranmaya dâvet eyliyor, bu his ve düşünceler içerisinde kaleme aldığımız aşağıdaki mısralarımız ile Siz Saygıdeğer Okuyucularımızı baş başa bırakıyoruz… 
Kalbî sevgi ve saygılarımızla…
        * - * - * - * - * - 
Bre gâfil ey Müslüman, şu cinlerden gel ibret al!..
Sükût edip susmuyorsan, terk et gayrı sen orayı!..
Saygı ile otur dinle, edebinle yerinde kal!..
Bıdı-bıdı eyleyip de, bozma mânevî havayı!..
Varsın sussun telefonlar, uzaklaş ondan bir minvâl!..

Bre gâfil ey Müslüman, söyleneni iyi dinle!..
Niçin geldin sen buraya, olmak istersin kiminle?..
Nefis çeker/şeytan çeker, sen taraf ol hep dîninle!..
Bıdı-bıdı eyleyip de, bozma mânevî havayı!..
Uzaklaş dünyâ işinden, terk et gayri mâsivâyı!..

Bre gâfil ey Müslüman, olma kötü örnek kişi!..
Bu söz yalnız sana değil; yaşlı kimse, erkek-dişi;
Görse Resûl ahvalimiz, beğenir mi bu gidişi?..
Bıdı-bıdı eyleyip de, bozma mânevî havayı!..
Sıyrıl şöyle bu hayâttan, akla getir o dünyâyı!...

Bre gâfil ey Müslüman, KAYIKÇI’ya da ihtar et!..
Sünnet ile farz’ın farkı; kazançlı çık, daim kâr et!..
Âhirete çalışırken, varsın dünyâdan zarar et!..
Bıdı-bıdı eyleyip de, bozma mânevî havayı!..
Gün gelince gideceksin, anlarsın Hanya-Konya’yı!..

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 DENGE GAZETESİ | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0362 420 04 28 | Faks : 0362 431 55 53 | Haber Scripti: CM Bilişim