• BIST 115.147
 • Altın 163,118
 • Dolar 3,8058
 • Euro 4,6547
 • Samsun 10 °C
 • Ankara 0 °C
 • İstanbul 6 °C
 • Kongre yine ertelendi
 • Vali Kaymak Futbol Şehitlerini rahmetle andı
 • Başkan Tok’tan ‘20 Ocak Mesajı’
 • Kongre yine ertelendi
 • Vali Kaymak Futbol Şehitlerini rahmetle andı
 • Başkan Tok’tan ‘20 Ocak Mesajı’

Var mı 30 Yıllık Sevâbın?..

Ali Kayıkçı

 Saygıdeğer Okuyucularımız!..
 İş yapmaktan çok konuşmayı sevdiğimizden midir, her nedense; yerli yersiz, zamanlı zamansız, gerekli gereksiz… yere konuşmaya âdeta bayılıyoruz…
 Bu yerli yersiz, zamanlı zamansız ve gerekli gereksiz konuşma yaptığımız yerlerden birisi de maalesef câmi ve mescîdlerdir.
     Cemaatin dağılma anında, bir bakıyorsunuz; aniden bir uğultu yükseliveriyor, bâzı insanlar birbirleriyle âdeta hâl hatır sorma yarışına giriyor, dahası el ve/veya dil şakasında bulunabiliyor…
 Câmi ve mescîdlerin tanımında hani, “Müslümanların ibâdet etmek için toplandıkları minberli, mihraplı yerler” diyorduk, “Allah"ın evi” diyorduk. Ne zamandan beridir câmi ve mescîdler “sohbet mahalli”, “şakalaşma yeri” oldu da bizim haberimiz olmadı?..
 Efendiler; bu gibi davranışları Peygamberimiz Efendimiz “sallallahü aleyhi ve sellem” “Kıyâmet alâmeti” olarak bildirmiş ve doğru bulmadıklarını haber vermişlerdir:
 “Mescîdde dünyâ kelâmı söyleyenin ağzından kötü bir koku çıkar. Melekler,   "Yâ Rabbî, bunun Mescîdde söylediği sözden dolayı, ağzından çıkan fenâ koku bizleri rahatsız ediyor" derler. Hak teâlâ da buyurur ki: "İzzim, celâlim hakkı için, ona büyük belâ veririm." (Ey Oğul-Süleyman bin Ceza İlmihâli)”
 “Âhir zamanda bâzı kimseler, mescîdlerde dünyâdan konuşacaklar, dünyâ kelâmı söyleyecekler. Onlarla beraber olmayın! Allah"ın böyle kimselerle işi yoktur.” (İ. Hibbân)
 “Hayvanların otu yediği gibi, mescîdde konuşmak da sevâbları yer, yok eder.” (İ. Gazâlî)
 Evliyânın büyüklerinden olan Mevlâna Halid-i Bağdâdî Hazretleri de bakınız bu çok önemli konuda nasıl dikkatleri çekiyorlar:
 “Şu 6 yerde konuşanın, 30 yıllık ibâdet sevâbı yok olur; câmide, ezân okunurken, Kur"ân-ı kerîm okunurken, namaz arasında, kabristanda ve ilim meclisinde.” (Mehmet Oruç-Türkiye Gzt. 22.10.2008, s. 15)
 “30 yıllık ibâdet sevâbı” ne demektir?.. Ortalama ömrü 60-75 yıl olan zamanımız insanının, yaklaşık ömrünün yarısında işlemiş olduğu ibâdetlerin sevâbını, bir yersiz ve zamansız konuşma yüzünden hebâ etmesi, âmel defterinden sildirmesi demek ise vay bizlerin hâline?.. Aynı şekilde mezarlıkta konuşmak da vb. sevâpları alıp götürüyor… 
 Câmide illâ konuşulacak ise onun da bâzı şartları vardır: “Önce (tehiyyetül mescîd) namazı kılıp veya başka ibâdet yapıp, itikâfa niyet ettikten sonra, yüksek sesle olmamak şartı ile konuşmak caizdir. İhtiyaç olmadan Mescîdde konuşmak doğru değildir.”
 Ey efendiler, beyler, ağabeyler, kardeşler!.. Câmi ve mescîd içerisinde yapmayı düşündüğün o konuşma anını, o söz söyleme zamanını; birkaç dakika sonraya ertelesen olmaz mı?.. Kaldı ki;  kendi vebâl ve mesuliyetin yanında, konuşmaya mecbur bıraktığın insanın da günâhını almasan, ona ortak olmasan, olmaz mı?.. Sonra bilebiliyor musun ki, 30 yıllık ibâdet sevâbın var mı?.. Onu, birkaç dakika öncelikli bir konuşma ile kaybetmek akıl kârı mı?.. Kazanılan sevâbları, hayvanların otu yediği gibi, yok ettirmek zeki olmakla bağdaşır mı?..
 Kalbî sevgi ve saygılarımızla…
 *-*-*-*-*-*-*-
   Düşündün mü hiç behey gâfil;
 Var mı 30 yıllık sevâbın?..
 “Ya kalır isem ben sersefil?..”
  Nasıl olur buna cevabın?..
  Yeri ve zamanı iyi bil!..

 Düşündün mü behey Müslüman;
 30 yıllık sevâbın var mı?..
 Gider sevap, azalır gümân;
  Bu yanlış iş akla sığar mı?..
  Her hayırdan beklerken aman…

 Düşündün mü hiç behey kişi;
 30 yıllık sevâbın mı var?..
 Ertelensin konuşma işi!..
  Aklın yolu bir ey insanlar;
  Çatıyı tutar ev kirişi…
 
Düşündün mü şaşkın KAYIKÇI;
 Sevâbın var mı 30 yıllık?..
 Ücret-maaşta hep aylıkçı..
  Kurtarmaz kimseyi dalgınlık;
  Alma vebâl, olmayasın yükçü…

 

 
 

 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 DENGE GAZETESİ | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0362 420 04 28 | Faks : 0362 431 55 53 | Haber Scripti: CM Bilişim