• BIST 115.716
 • Altın 162,518
 • Dolar 3,7837
 • Euro 4,6449
 • Samsun 9 °C
 • Ankara 1 °C
 • İstanbul 9 °C
 • Yardım Standı Çarşamba'da kuruldu
 • Samsunspor Hazırlık maçında kazandı
 • İpekoğlu'dan "espri" açıklaması
 • Yardım Standı Çarşamba'da kuruldu
 • Samsunspor Hazırlık maçında kazandı
 • İpekoğlu'dan "espri" açıklaması

“UTANMA-SIKILMA”, “AR-HAY” GİTMİŞ!..

Ali Kayıkçı

*“Şüphesiz ki Allah îmân edip salih amel işleyenleri, altlarından ırmaklar akan cennetlere koyar. İnkâr edenler ise dünyâda zevk edip geçinirler. Hayvanların yediği gibi yerler. Onların varacakları yer ateştir.” “Çünkü onlar Allah’ın indirdiğini beğenmeyen kimseler: Melekler, onların yüzlerine ve arkalarına vurarak canlarını alırken durumları nasıl olacak? Bu onların Allah’ı gazaplandıran şeylere uymaları ve O’nun rızâsına sebep olacak şeyleri beğenmemelerinden dolayıdır. Allah onların amellerini boşa çıkarmıştır.”     (Kur’ân-ı Kerim-Muhammed Sûresi, âyet 12, 26-28’den)  
*“Ey îmân edenler!.. Şeytanın adımlarını takip etmeyin!.. Kim şeytanın adımlarını takip ederse, şüphesiz o şeytan çirkin ve kötü şeyler emreder…”  (Kur’ân-ı Kerîm-Nûr Sûresi, âyet 21’den)
*“Şeytan insanı (uçuruma sürükleyip sonra) yalnız ve yardımsız bırakır.” (Kur’ân-ı Kerîm- Furkân Sûresi, âyet 29’dan)
*“ Mü’min kadınlara söyle; gözlerini (harama bakmaktan) sakınsınlar, ırzlarını korusunlar, zînetlerini açmasınlar!..” (Kur’ân-ı Kerîm-Nûr Sûresi, âyet 31’den)
*“Hayâ îmândandır. Îmânı olan Cennet’tedir.”, “Hayâ ile îmân, beraberdirler. Biri gidince, diğeri onu tâkib eder.”, ,“Örtülü olan çıplaklara ve erkek gibi giyinen kadınlara… lânet edildi.”, “Komşu kadına ve arkadaşların kadınlarına şehvet ile bakmak, yabancı kadınlara bakmaktan 10 kat daha günâhtır. Evli kadınlara bakmak, kızlara bakmaktan 1000 kat daha çok günâhtır. Zinâ günâhları da böyledir.” (Hz. Muhammed “sallallahü aleyhi ve sellem”)   
*“Hayâsız insan, halk içinde çıplak oturan kimse gibidir.”  (Hz. Ebû Bekir “r. anh”)    
*“Kızların, kadınların; başları, kolları, bacakları açık gezmeleri harâmdır. İnce, dar, süslü, renkli şeylerle örtünerek gezmeleri de harâmdır. Böyle gezenler, Allahü teâlâya âsî oldukları, günâha girdikleri gibi, bunların başında bulunan baba, zevc (koca), birâder ve amcadan hangisi, böyle gezmeye rızâ verir ise, bu da, isyân ve günâhta ortak olur.”  (Îmâm-ı Gazâlî; Kimyâ-i Seâdet)
*   “Hür olan kadınlardın ellerinden ve yüzlerinden başka her yerleri, bilekleri, sarkan saçları ve ayaklarının altı, namâz için Hanefî’de avrettir.” (İbn-i Âbidîn)      
* ”Ne ibrettir kızarmak bilmeyen çehren/Bırak kardeşim tahsili; git önce edep, hayâ öğren!..”,  “Oyuncak sanmayın! Ahlâk-ı millî, rûh-i millîdir/Onun iflâsı en korkunç ölümdür: Mevt-i küllîdir.” (M. Âkif Ersoy)  

Saygıdeğer Okuyucularımız!..
 “Marmara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi emekli Profesörü, İhlâs Holding Başdanışmanı ve Türkiye Gazetesi Bizim Sayfa Yazarı”  muhterem  “Ramazan Ayvallı” hocamız, 26 Nisan 2016 günlü yazısında; “İnsanın Diğer Varlıklardan Üstünlüğü” konusunu işlemişler. 
“Cenâb-ı Allah”,  kendisinden ve söyleyip yazdıklarını dikkatle dinleyip/okuyup hayâtına tatbik eyleyenlerden râzı olsun ve gayretlerini âhiret sermayesi eylesin, diyoruz…
Efendim; kadın olsun, erkek olsun her bir insan; madde ve mânâ, yani beden ve rûh olmak üzere iki unsurdan meydana gelmiştir ve de Allahü Teâlânın yeryüzündeki halîfesidir (Bkz: Kur’ân-ı Kerîm; Bakara Sûresi, âyet 30)… Aynı zamanda da “A’lâ-yı İlliyyîn denilen ve yedinci kat gökte, Arşın altında bulunan Cennet benzeri bir yere (Bkz: Kur’ân-ı Kerîm; Âl-i İmrân Sûresi, âyet 139 ve Mutaffifîn Sûresi, âyet 18-19) çıkmaya namzet yapılan; eşref-i mahlûkât (yaratılmışların en üstünü  (Bkz: Kur’ân-ı Kerîm; İsrâ Sûresi, âyet 70) olan ve de Ahsen-i takvîm  (en güzel) bir şekilde (Bkz: Kur’ân-ı Kerîm; Tîn Sûresi, âyet 4) halk edildiği haber verilendir… 
İşte bu insan, bu mükerrem  (Bkz: Kur’ân-ı Kerîm; İsrâ Sûresi, âyet 70) yani “ikrâm edilmiş, saygı gösterilmiş olan, hürmet gören, yaratılmışların çoğundan üstün kılınan) insan; nîmetlerin şükrünü yerine getirmediği, îmân yerine küfrü tercih edip nefsinin esiri ve âdeta şeytânın da kölesi olduğu zaman,  Kur’ân-ı Kerîm; Tîn Sûresi, âyet 5’in haber verdiği “esfel-i safiline (aşağıların aşağısına, Cehennem’in altına) düşmeye mahkûm bir yaratık hâline gelebilmektedir…
Asıl vazifesi “Allahü teâlâyı tanımak, ibâdet etmek ve güzel işler yapmakla mükellef bir kul” (Bkz: Kur’ân-ı Kerîm; Zâriyât Sûresi, âyet 56 ve Mülk Sûresi, âyet 2) olmasına rağmen; bugün cadde ve sokaklarda gördüğümüz perîşan giyimli, gayr-i ahlâkî tavırlı yaratıklardan olmayı tercih eylerse, yukarıda belirtildiği gibi akıbeti elbette ki çok… çok vahimdir…
 Diyoruz ve bu his ve düşüncelerle kaleme aldığımız aşağıdaki mısralarımız ile Siz Saygıdeğer Okuyucularımızı başbaşa bırakıyoruz...
Kalbî sevgi ve saygılarımızla…
    = = = * = = =
“Utanma-sıkılma”, “ar-hayâ” gitmiş;
“Hicâb”  vardı acep, nerede şimdi?..    
“Osmanlı kadınlar”, bir-bir terk etmiş;
“Atkılı-yaşmaklı”, sorulmaz kimdi;
“Tesettür” şehirde, korkarım bitmiş!..

“Tayt” diye bir “kalıp”, “piyasada” var; 
“Dar”lıkta vücudun, “ten”ine uyar;
“Bar-pavyon giysisi”, sanki bir ayar!..
  “Hicâb”  vardı acep, nerede şimdi?..    
Sorsan “Bu ne?” diye, “Moda” der sayar!..

“Blucin pantolon”, “dizlerden yırtık”;
“Yamasız gezinmek”, “moda’ymış artık”;
 “Karikatür” vardı, adı da “Pırtık!..”
“Hicâb”  vardı acep, nerede şimdi?..    
“Tenkîd” etsen cevap, sırım-sırıtık!..

Cadde-sokak olmuş, “podyum”dan farksız;
“Salla… yuvarla”yan, “kıvırır” çarksız;
“Üstünüze yürür”, “dikilir” parksız!..
“Hicâb”  vardı acep, nerede şimdi?..    
“Bakışları” sorma, kor saçar ark’sız!..

Bir “bluz” giyinmiş, “var-yok” arası; 
“Kumaşı” mı bitmiş, yoksa “parası”;
Var elinde ithal, bir “cigarası…”
“Hicâb”  vardı acep, nerede şimdi?..    
“Göğüsler” seyranda, “çatal arası…”

Yüz-gözler “boyalı”, teninde “allık”;
“Saçları permalı”, sanırsın “şıllık”;
“Göz göze”  gelirsen, şöyle bir “anlık...”
“Hicâb”  vardı acep, nerede şimdi?..    
“Çoğu mutlu” olur, duymaz “pişmanlık!..”

Kimi var “omzunu”, “sırtını” açmış; 
Kiminin “eteği”, “belinden” kaçmış;
Bir de konuşur ki, “dil başkalaşmış!..”
“Hicâb”  vardı acep, nerede şimdi?..    
Sanırsın “parfümü”, sokağa saçmış!..

KAYIKÇ’Ali der ki, “Turist mi bunlar;
‘Amazon’ misâli, kalkık burunlar;
‘Zeyna’nın kopyası, tanırsın şunlar!..”
“Hicâb”  vardı acep, nerede şimdi?..    
“Çin-i Maçin’de mi, deyin Şogunlar!..”

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 DENGE GAZETESİ | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0362 420 04 28 | Faks : 0362 431 55 53 | Haber Scripti: CM Bilişim