1. YAZARLAR

  2. Fuat ÜNAL

  3. TÜRKİYE'DE EKMEK İSRAFI!
Fuat ÜNAL

Fuat ÜNAL

TÜRKİYE'DE EKMEK İSRAFI!

A+A-

Türkiye'de ekmekler bayatlamadan tüketilerek çöpe atılmasa 2 milyon kişi daha doyar. Dünya çok sayıda yardıma muhtaç insanı bünyesinde bulundururken aynı zamanda çok fazla israfın da yapıldığı ülkelerle dolu.Buna göre dünyada israf edilen 1 milyon 300 bin tondan fazla yiyecek, 2 milyara yakın insanı doyurabilir.  

975099f6-4231-4ecd-a045-d06b6001e4ac.jpg

5 MİLYON EKMEK ÇÖPE ATILIYOR  
Türkiye’de ne yazık ki israfın yüksek olduğu ülkelerden biri. Türkiye’de bir yıl içinde 1,7 milyar ekmek çöpe atılırken, 214 milyar liralık gıda israfı yapıldığı belirlenirken günlük olarak bakıldığında ise, 4 milyon 900 bin ekmeğin çöpe atıldığı tespit edildi. 

081ba2b7-b528-4407-8355-9f8ccde2bfd5.jpg

1 YILLIK GIDA İHTİYACINI KARŞILIYOR 
Türkiye’de çöpe atılan ekmek, yaklaşık 2 milyon insanın 1 yıllık gıda ihtiyacını karşılamaya yetecek bedele ulaşıyor. Arakan'ın nüfusunun 4 milyon olduğu düşünüldüğünde, bu ülkenin yarısı Türkiye'de israf edilen ekmekle doyabilir.Mukaddes dinimiz İslâm ve Kur’ân-ı Kerîm’e göre israf yasaklanmıştır.Cenâbı Hak, “Yeyiniz, içiniz; fakat israf etmeyiniz! Çünkü Allah israf edenleri sevmez” buyurur. (Araf, 31)Bir başka âyeti kerimesinde de Mevlâmız, “Akrabaya, yoksula ve yolda kalmışa hakkını ver. Bununla beraber malını saçıp savurma” der. (İsra, 26)Mevzumuzla alâkalı bir hadisi şerifinde Peygamber Efendimiz (asm) şöyle buyurmaktadır: “Canının çektiği ve arzu ettiği her şeyi yemen, şüphesiz israftır!” (İbni Mace)İsrafın önüne geçmek adına hepimize önemli görevler düşüyor, gencinden, yaşlısına, sivil toplum kuruluşlarından, medya kuruluşlarına, reklam ajanslarına, özellikle okulda ki eğitimcilere büyük sorumluluk düşmekte. Eğer birey olarak kendimize öz eleştiride bulunursak; büyük bir yol kat edeceğimizi düşünüyorum. Unutmayın milyonlarca Afrikalılar, Arakanlılar ve daha pek çok bilinen bilinmeyen milletler açlık ve sefalet içinde hayatını kaybediyor! Şehirlerimizde sokak hayvanları açlık ve susuzluk içinde zorluklar yaşıyor! “Asırlar öncesinden Hz. Ömer (r.a.) ‘Dağlara buğdaylar serpin. Müslüman ülkede kuşlar aç demesinler.’ sözüyle bizim inancımızda insana verilen değerin yanı sıra diğer canlıların da kıymetiharbiyesini çok anlamlı ve vurgulu biçimde ortaya koymuştur.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.