1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Türkiye'de 1 milyon 858 bin Suriyeli var
Türkiye'de 1 milyon 858 bin Suriyeli var

Türkiye'de 1 milyon 858 bin Suriyeli var

Ülkelerinde süren iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeliler'in sayısı, 2 milyona yaklaştı.

A+A-

Başbakanlık Afet ve Acil Durum (AFAD) Başkanlığı'nın son verilerine göre, 229 bini çadır kent ve barınma merkezlerinde olmak üzere Türkiye'de 1 milyon 858 bin Suriyeli'nin yaşadığı resmen kayıt altına alındı.
Suriye'de 2011 yılında başlayan iç savaş ardından çatışmalardan kaçarak Türkiye'ye ye sığınan Suriyelilerin sayısı her geçen gün artıyor. Gelen Suriyeliler'in artması ile birlikte onlar için hazırlanan barınma merkezlerinin de sayısı arttı. AFAD verilerine göre 10 ilde 24 çadır ve konteyner kent ile geçici kabul merkezi bulunuyor. Ocak ayı itibariyle çadır kent ve barınma merkezlerinde toplam 229 bin Suriyeli bulunuyor. Suriyelilerin en çok yaşadığı barınma merkezi ise Şanlıurfa'da bulunuyor. Şanlıurfa'nın 4 ayrı ilçesinde kurulan 13 bin 871 çadır ile 2 bin konteynerde yaklaşık 80 bin Suriyeli yaşıyor.

AFAD, KAYIT ALTINA ALIYOR
Çadır kent ve barınma merkezlerin dışında ülkenin değişik il ve ilçelerinde yaşamlarını sürdürmeye çalışan Suriyelileri tespit etmek adına 2014'ün Ocak ayında AFAD tarafından başlatılan kayıt ve tespit çalışmaları ise devam ediyor. Hemen hemen her il ve ilçede kurulan kayıt için bir TIR konuşlandıran AFAD, polis ve jandarma ile birlikte yürüttüğü çalışmada yerleri belirlenen tüm Suriyelileri TIR'a getirip burada kayıt altına alıyor. TIR'lardaki görevli polislerce yaşlarına bakılmaksızın tüm Suriyelilerin fotoğrafları çekilip parmak izleri alınarak Emniyet Genel Müdürlüğü'nün veri tabanına işleniyor. Kayıt işlemlerinin ardından Suriyelilere üzerlerinde resimlerinin de bulunduğu kart şeklinde 'Yabancı Tanıtma Belgesi' veriliyor. Kayıt işlemi sırasında her bir Suriyeliye 11 haneli 'Şahıs numarası' verilirken, kart sahibinin adı, baba adı, doğum tarihi gibi tüm kişisel bilgileri Türkçe ve Arapça olarak yazıyor. AFAD tarafından yurt genelinde kayıt altına alınan Suriyelinin sayısı 11 Şubat itibariyle 1 milyon 629 bini buldu.

11 İLİN TOPLAM NÜFUSUNDAN FAZLA
Türkiye'e 229 bini çadır kent ve barınma merkezleri, çadır kent dışında ise 1 milyon 629 bin olmak üzere toplam 1 milyon 858 bin Suriyelilerin sayısı aynı zamanda Bayburt, Tunceli, Ardahan, Kilis, Gümüşhane, Artvin, Çankırı, Bartın, Iğdır, Sinop ve Bilecik'in 1 milyon 692 bin 213 olan toplam nüfusunu da geride bıraktı. AFAD'ın kayıt ve tespit çalışmaları devam ederken, bugüne kadar kaydı yapılan Suriyelilerin sayısı göz önüne alındığında Türkiye'de yaşayan Suriyeli sayısının 2 milyonu bulması bekleniyor.

ÇADIR KENTLER ŞEHİR GİBİ
Suriyeliler için Adana, Adıyaman, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Mardin, Osmaniye ve Şanlıurfa'da oluşturulan toplam 17 çadır kent, 1 geçici kabul merkezi ve 6 konteyner kent, bünyesindeki sosyal ve sağlık alanlarıyla küçük bir şehirden farkı yok. Barınma merkezlerinin hemen hemen hepsinde okul, sağlık kabini, banka, market, oyun parkı, mescit, çamaşırhane, bulaşıkhane, televizyon ve internet odası gibi bir şehirde olması gereken tüm imkanlar mevcut. Ayrıca tüm çadır kent ve barınma merkezlerinde güvenlik kameraları bulunurken, güvenliği de jandarma, polis ve özel güvenlik elemanlarınca sağlanıyor. Bir şehirden farkı olmayan çadır kentler kendi içlerinde mahallelere ayrılıyor ve bu mahallelerde muhtarlık seçimleri dahi yapılıyor. (DHA)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.