1. YAZARLAR

  2. Fuat ÜNAL

  3. TÜRK TÖRESİ ÖTÜKEN 
Fuat ÜNAL

Fuat ÜNAL

TÜRK TÖRESİ ÖTÜKEN 

A+A-

Ötüken ismini sık sık duyarız. Kimileri şiir yazmıştır, kimileri türküler yapmıştır, Kimileri ise evladına isim vermiştir. Tarihe zarafet ve adalet katmış bir asil milletin kutsal yurdu Ötüken. At sırtında kıtalar dolaşan ve kılıcını neşter gibi kullanan Türklerin öz toprağının adı Ötüken’dir. Ötüken kimine göre güneyinde Hangay dağı Kuzeyinde tamır ırmağı ile çevrelenmiş doğal bir kale, kimine göre Hangay sıra dağlarının doğusunda, Orhun ve Tamır ırmaklarının doğduğu yerde bir şehirdir. 

Kısaca yeri bir muammadır Ötüken'in. Ama asla bir muamma değildir Ötüken. O Türk ırkının kutsal başkentidir. Sıradan bir başkent “kalp” ise Ötüken “yürek” tir.Orhun yazıtlarında memleketinin kalbi olarak geçen bu Ötüken dağı Türkler için çok kutsal sayılırdı. Türkler aynı zaman da Ötüken kentini dünyanın merkezi olarak kabul ediyorlardı. Ötüken ormanına yabancıları sokulmaz, yabancılar girdiği takdirde Türk devletinin sona ereceğine inanılırdı.

Türk tarihinde Ötükenin ayrı bir önemi vardı ve İlk Türk devletlerininde  başkentiydi. Hun İmparatorluğunun merkezide yine Ötüken’dir. Çünkü burasını başka devlet ele geçirirse bunu zillet ve uğursuz kabul ederler.Ötüken, Oğuz Destanında, Orhun havzası arasındaki bölgeye denmiştir. Oğuzlar zamanında ise Ötüken, pek çok önemli kararın verildiği bir yer haline gelmiştir.Ötüken, bozkırlarda hayat süren Türk orduları için ihtiyaçlarının ve mühimmat eksikliklerinin giderildiği bir üstü.

Ötüken, Türklerin 2. Büyük imparatorluğu olarak sayılan Göktürk devletinde başkentiydi.Ötüken, Türklerin yalnızca başkenti değil manevi olarak değerli saydıkları bir yerdir. Ötüken elden gittiği zaman Türk devletleri bölünmüş ve çoğu yerle bir olmuştur. Ötüken’i geri alınca tekrar devlet olunmuştur.Doğal bir kaledir ötüken yalçındır. Öyle ki sıradan bir halk orada yaşayamaz. Ötükeni yurt tutan tüm Orta Asyanın en kilit noktasında konumlanmış demektir. Savaşın savaş, yiğidin yiğit olduğu zamanların nişanıdır. Bundadır ki, tüm Türk Devletlerin yanı sıra Orta Asyanın tüm halkları ötükeni yurt tutmak için mücadele etmişlerdir. Ötüken tüm Türkler için bir değerler manzumesidir ve hep öyle kalacaktır.

Ne mutlu Türküm diyene!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.