1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. TMO'DAN FINDIK AÇIKLAMASI
TMO'DAN FINDIK AÇIKLAMASI

TMO'DAN FINDIK AÇIKLAMASI

Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) fındık müdahale alımlarına başlanılacağına ilişkin bir duyuruda bulundu.

A+A-

Toprak Mahsülleri Ofisi'nden yapılan söz konusu duyuruda, "Bilindiği üzere Toprak Mahsulleri Ofisi, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın talimatları doğrultusunda fındık piyasalarında istikrarın sağlanması, üreticilerin pazarlama sorunlarının ortadan kaldırılarak, depolama ve finansman ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla kabuklu fındık alımlarına başlayacaktır. Fındık alımları konusunda her türlü teknik altyapı, personel ve finansman hazırlıklarını tamamlamış olan Toprak Mahsulleri Ofisi, %50 sağlam iç fındık esasına göre;
•    Giresun kalite kabuklu fındıkları    17,00    TL/kg
•    Levant kalite kabuklu fındıkları    16,50    TL/kg
•    Sivri kalite fındıkları ise    15,50    TL/kg
fiyattan satın alacaktır. TMO kabuklu fındık alımlarını fiziksel analizle yapacak olup alım esnasında üreticilerimizin sıkıntı yaşamamaları için ürünlerini aşağıda belirtilen şartlara uygun şekilde hazırlayarak alım noktalarına getirmeleri önem arz etmektedir.
Kabuklu fındık alım esasları;
•    Sağlam iç fındık oranı %40 ve üzeri,
•    Rutubet oranı %6’ya kadar,
•    Buruşuk iç fındık oranı %10’a kadar,
•    Çürük ve bozuk iç fındık oranı %3 ve altı,
•    Çatlak, kırık ve kabuklu fındık içerisinde bulunan iç fındık oranı %5 ve altı,
•    Yabancı madde oranı (taş, toprak vb.) %0,5 ve altı olan tüm fındıklar satın alınacaktır.
•    2019 yılı mahsulü fındıklar satın alınacak olup eski yıl mahsulü ürünler kesinlikle satın alınmayacaktır. 

BEDEL ÖDEMELERİ 20 GÜN İÇİNDE YAPILACAK
Bunların yanında üreticilerimizin ürünlerini kurutarak, sağlıklı olarak korunabilecekleri jüt çuvallar içerisinde alım noktalarına getirmeleri, İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleriyle irtibata geçerek ÇKS belgelerini güncellemeleri ve randevu aldıkları tarihte ürünlerini TMO alım noktalarına getirmeleri önem arz etmektedir. Ürün bedeli ödemeleri en geç 20 gün içerisinde yapılacaktır. Üreticilerimiz randevularını 19/08/2019 tarihinden itibaren internet üzerinden http:Wwww.tmo.gov.tr veya http:Wrandevu.tmo.gov.tr adreslerinden alabileceklerdir. Randevu işlemleri ile ilgili aşağıda iletişim telefonları bulunan Şube Müdürlüklerimizden de bilgi alabileceklerdir. Alım başlangıç tarihleri Ek’te yer alan tablodaki gibi olacaktır. Alımlarımız sırasında üretici memnuniyetini sağlamak ve aksaklıkları gidermek ön planda olup bu kapsamda üreticilerimiz Genel Müdürlüğümüzde kurulan "Alo Ürün Hattı'na [0 312 416 34 10 (8 Hat)] fındık alımları konusunda her türlü talep ve düşüncelerini bildirebilirler. Kabuklu fındık alımlarının ülkemize ve üreticilerimize hayırlı olmasını dileriz" ifadelerine yer verildi.


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.