• BIST 114.132
 • Altın 163,839
 • Dolar 3,8154
 • Euro 4,6683
 • Samsun 10 °C
 • Ankara 3 °C
 • İstanbul 11 °C
 • Samsunspor’da Gazişehir hazırlıkları
 • Taraftarlardan Samsunspor’a 1 Milyon 175 Bin TL
 • Ulusoy’dan Samsunspor’a Yardım
 • Samsunspor’da Gazişehir hazırlıkları
 • Taraftarlardan Samsunspor’a 1 Milyon 175 Bin TL
 • Ulusoy’dan Samsunspor’a Yardım

“SÖZ BAYRAĞI”M GÖNDERDE

Ali Kayıkçı

*   “Türkiye’ye gideceğim. Yeryüzünde iki Türk var ise, biri mutlaka benim. Ben Türk’üm, ama Jön Türk değilim.”  (S. Abdülhakîm Arvâsî: Doğu Anadolu’nun Gerçeği;  S. Ahmet Arvâsî; Ankara–1988, s. 75)                   

 *  “Türk eriyiz, silsilemiz kahraman/Müslüman’ız, Hakk’a tapan Müslüman…”  (M. Âkif Ersoy; Safahat, İstanbul–1974, s. 533)                                                                     

 *  “Ruhsal, parasal, soyut, boyut, yaşam, eğilim/Ya bunlar Türkçe değil, yahut ben Türk değilim!                                        Oysa halis Türk benim, bunlar işgâlcilerim/Allah Türk’e acısın, yalnız bunu dilerim…” (N. Fâzıl Kısakürek-Çile, s. 344)            *   “Bugünden sonra; divanda-dergâhta, bargâhta, mecliste- meydanda Türkçeden başka dil konuşulmaya!..” (Karamanoğlu Mehmet Bey–12 Mayıs 1277)

*   “Kültür; bir cemiyetin sahip olduğu maddî ve mânevî kıymetlerden teşekkül eden öyle bir bütündür ki, cemiyet içinde mevcut her nevi bilgiyi, alâkaları, itiyatları, kıymet ölçülerini, umumî alışkanlık, görüş ve zihniyet ile her nevi davranış şekillerini içine alır. Bütün bunlar birlikte, o cemiyet mensuplarının ekserinde müşterek olan ve onu diğer cemiyetlerden ayırt eden hususî bir hayat tarzı temin eder.” (Prof. Dr. Mümtaz Turhan-Kültür Değişmeleri; MEB Yy. İstanbul 1972, s. 56)

*  “Kültür; bizim millî unsurumuz, dayanağımız, geleceğimizdir.” (Prof. Dr. Ayhan Songar)

 

 

Saygıdeğer Okuyucularımız!..

Bilindiği üzere;  12-15 Temmuz 2016 günlerinde, 4 gün devam eden bir “Edebî Sohbet” köşe yazılarımız ile “Eğitimci Yazar Seyfi Günaçtı”  isimli hemşehrimizin “Geçmişten Günümüze” adını taşıyan eserini tanıtırken “Uydurukça-Öztürkçe/Arı  dil (A. Dilaçar ve N. Ataç) Hastalığı”  denilen  anlayış üzerinde de durmuş ve bunun esasında dînimize ve şanlı târihimize doğrudan saldırmayan/saldıramayanların sinsi oyunları ile ortaya çıkan ve gayr-i Müslimler ile bâzı ateistlerin öncülük ettiği bir akım olduğuna dikkat çekmiştik.

Seyfi Hocamız, bu seri makâlemize gönderdiği bir cevabî yazıda konu hakkında düşüncelerini dile getirirken oldukça dikkat çekici bir de açıklamada bulundular:

“Ben bu konudan son derece rahatsızım. ‘Peki öyleyse niçin doğa, etkinlik, sınav, kez, özveri, tanık…  gibi kelimeleri kullanıyorsunuz?’ diyebilirsiniz. Bunun birkaç sebebi var. (…) Bir de mecburiyet meselesi var. İki sene önce branş öğretmeninin yokluğunda Psikoloji ve Sosyoloji derslerine girdim. Eğer siz o Psikoloji kitabını okumuş olsaydınız ki,  sinirden zor bitirirdiniz- kitabın hacminden daha fazla hata notu çıkarırdınız. Kitabın yazarı Prof. Dr. Sirel Karakaş. O kadar yabancı, o kadar uyduruk kelime var ki, cümleleri çözmeye sözlükler bir tarafa, günümüze uyarlanmış İnternet sözlükleri bile kâfi gelmedi. Edimsel, pekiştireç, ketlemek, duruk, bütünleşik, çıkarsamak, süregen… gibi …” 

 Bir kısım malûm basın-yayın organları yanında bâzı kalemşorların güzel Türkçemize bu şekildeki saldırıları yetmezmiş gibi başta Milli Eğitim Bakanlığı ile pekçok üniversitemiz öğretim üye ve görevlilerinin bu ve benzeri ısrarlı yanlış tutumlarına, şimdilerde  AKP Hükûmetinin “Ana dilde seçim propagandası” yapma  garabetini de eklediğini görüyor ve dünün Kaşgarlı Mahmut, Yusuf Hashacib, Yûnus Emre, Yahya Kemâl Beyatlı, Ömer Seyfettin,  Nihat Sami Banarlı, Necip Fazıl Kısakürek, Necmeddin Hacıeminoğlu, M. Fuat Köprülü, Mümtaz Turhan, Ercüment Kuran, Ahmet Kabaklı, Ömer Öztürkmen, Mertol Tulum, Enis Öksüz, Ayhan Songar, Arif Nihat Asya, Muharrem Ergin, Faruk K. Timurtaş, Mehmet Kaplan, Cemil Meriç, Osman  Yüksel Serdengeçti, Orhan Ş. Gökyay, Zeki Velidli Togan, Şemseddin Sami, Sadri Maksûdi Arsal, İbrahim Kafesoğlu, Mehmet Emin Yurdakul, Ahmet Hamdi Tanpınar, Peyami Safa, Mehmet Çınarlı, Tahsin Banguoğlu, Bahtiyar Vahabzâde gibi isimlerine Gürbüz Azak, D. Mehmet Doğan, Yavuz Bülent Bâkiler, Kadir Mısıroğlu, Şûle Yüksel Şenler, M. Şevket Eygi ve M. Hâlistin Kukul gibi dil mücâhidlerinin cansiperâne gayretlerinin boşa çıkarılmaya çalışıldığına şâhit oluyoruz… 

“Hem Okudum Hem De Yazdım/3 (Dil ve Millî Kültür Konulu Köşe Yazısı-Şiirler)” (Samsun Medya Gazeteciler Cemiyeti Yayınlar-1;  Samsun, Aralık 2015, 488 sy.)  adını taşıyan eserimizde oldukça kapsamlı bir şekilde anlatmaya çalıştığımız bu mücadeleye karşı olanları bir kere daha şiddetle tel’in eyliyor ve mısra-mısralar hâlinde de şunları diyoruz:

                - * - * - * - * - *

Söz bayrağım, garip kaldı gönderde;

Çeken eller, bir bir düştü-düşüyor;

“Etnik köken”, “ana diller var” der de…

Mene seçim, kalbler ayrı üşüyor;

Agop yaban, Ataç başka sergerde…

 

Söz bayrağım, dört bir yandan borada;

Diyarbakır, İstanbul’da, şurada;

Agop-Ataç, erdiler bak murada…

Mene seçim, kalbler ayrı üşüyor;

Arı dilci, pupa yelken forada…

 

Söz bayrağım, her gün  başka oklanır;

Milli Eğ’tim, yıktıkça yaptım sanır;

İngilizce, esans gibi koklanır…

Mene seçim, kalbler ayrı üşüyor;

İnsan olan, atasından utanır…

 

Söz bayrağım, Kaşgârlı’dan bugüne;

Mevlîd’de o, cenâzeden-düğüne;

Türkü derim, ağıt yok öldüğüne…

Mene seçim, kalbler ayrı üşüyor;

Dünyâ şâhit, ilk beşte var, o yine…

 

KAYIKÇ’ALİ, söz bayrağım asarım;

“Ana dilde seçim n’eymiş?” küserim;

Ben bir Türk’üm, Türkçeye var hep yerim…

Mene seçim, kalbler ayrı üşüyor;

Türkiye-Türk, İslâm Türk; bunu derim!..

 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 DENGE GAZETESİ | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0362 420 04 28 | Faks : 0362 431 55 53 | Haber Scripti: CM Bilişim