• BIST 109.330
 • Altın 155,894
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501
 • Samsun 7 °C
 • Ankara 2 °C
 • İstanbul 14 °C
 • ZEREN: "Yarın kazanan taraf biz olacağız"
 • GİRESUN’A BİLENİYORLAR
 • SAMARAS'IN KEYFİ YERİNDE
 • ZEREN: "Yarın kazanan taraf biz olacağız"
 • GİRESUN’A BİLENİYORLAR
 • SAMARAS'IN KEYFİ YERİNDE

SONRASINDA “DEMİRBAŞ” YAZDI, BEN DE…

Ali Kayıkçı

*“Şüphesiz ki Allah îmân edip salih amel işleyenleri, altlarından ırmaklar akan cennetlere koyar. İnkâr edenler ise dünyâda zevk edip geçinirler. Hayvanların yediği gibi yerler. Onların varacakları yer ateştir.” “Çünkü onlar Allah’ın indirdiğini beğenmeyen kimseler: Melekler, onların yüzlerine ve arkalarına vurarak canlarını alırken durumları nasıl olacak? Bu onların Allah’ı gazaplandıran şeylere uymaları ve O’nun rızâsına sebep olacak şeyleri beğenmemelerinden dolayıdır. Allah onların amellerini boşa çıkarmıştır.”     (Kur’ân-ı Kerim-Muhammed Sûresi, âyet 12, 26-28’den)  
*“Ey îmân edenler!.. Şeytanın adımlarını takip etmeyin!.. Kim şeytanın adımlarını takip ederse, şüphesiz o şeytan çirkin ve kötü şeyler emreder…”  (Kur’ân-ı Kerîm-Nûr Sûresi, âyet 21’den)
*“Şeytan insanı (uçuruma sürükleyip sonra) yalnız ve yardımsız bırakır.” (Kur’ân-ı Kerîm- Furkân Sûresi, âyet 29’dan)
*“ Mü’min kadınlara söyle; gözlerini (harama bakmaktan) sakınsınlar, ırzlarını korusunlar, zînetlerini açmasınlar!..” (Kur’ân-ı Kerîm-Nûr Sûresi, âyet 31’den)
*“Hayâ îmândandır. Îmânı olan Cennet’tedir.”, “Hayâ ile îmân, beraberdirler. Biri gidince, diğeri onu tâkib eder.”, ,“Örtülü olan çıplaklara ve erkek gibi giyinen kadınlara… lânet edildi.”, “Komşu kadına ve arkadaşların kadınlarına şehvet ile bakmak, yabancı kadınlara bakmaktan 10 kat daha günâhtır. Evli kadınlara bakmak, kızlara bakmaktan 1000 kat daha çok günâhtır. Zinâ günâhları da böyledir.” (Hz. Muhammed “sallallahü aleyhi ve sellem”)   
*“Hayâsız insan, halk içinde çıplak oturan kimse gibidir.”  (Hz. Ebû Bekir “r. anh”)    
*“Kızların, kadınların; başları, kolları, bacakları açık gezmeleri harâmdır. İnce, dar, süslü, renkli şeylerle örtünerek gezmeleri de harâmdır. Böyle gezenler, Allahü teâlâya âsî oldukları, günâha girdikleri gibi, bunların başında bulunan baba, zevc (koca), birâder ve amcadan hangisi, böyle gezmeye rızâ verir ise, bu da, isyân ve günâhta ortak olur.”  (Îmâm-ı Gazâlî; Kimyâ-i Seâdet)
*“Hür olan kadınlardın ellerinden ve yüzlerinden başka her yerleri, bilekleri, sarkan saçları ve ayaklarının altı, namâz için Hanefî’de avrettir.” (İbn-i Âbidîn)      
*“Kurallar insanlar içindir; ancak günümüz insanı, “özgür yaşam” (o ne demekse!) için kural mural tanımıyor! Havalar iyice ısındı, artık yaz geldi ya; etrafımıza baktığımızda, bilhassa kadınların giyim kuşamında, kılık kıyafetinde bir curcuna yaşandığına şahit oluyoruz…
Tesettürlüsü de tesettürsüzü de ne yapacağını şaşırmış vaziyette! Kimisi omzunu açmış, kimisi gerdanını, kimisi de sırtını!.. Ya “kapalı”ların, “inançlı”ların yaptığına ne demeli?!..
Parlak bir eşarp, janjanlı ve bütün vücut hatlarını belli eden bir pardösü!.. Parfümleri ha keza! Yanınızdan geçerken kokunun ağırlığından burnunuzun direği kırılıyor… Hele bazılarının caddede-sokakta fütursuzca sigara tüttürmeleri, çiklet çiğnemeleri ve dondurma yemeleri yok mu? Pek çirkin ve “hafifmeşrep” bir görüntü arz ediyor… Bir de yolda-belde, parkta, markette bir tanıdıklarıyla karşılaşmaya görsünler? Aman yâ Rabbi! Sanki evde kendi aralarında konuşuyorlarmış gibi rahat hareketler, kahkahalar, şakalaşmalar…”(Ahmet Demirbaş-Türkiye Gazetesi, 27.06.2012, s. 15)
*“Araştırmaya göre; dîni hassasiyeti en zayıf yaş aralığı 18-25 olurken, 5 vakit namâz kılanların oranı yüzde 24, Cumâyı kılanların oranı yüzde 31, hiç namâz kılmayanların yüzdesi ise 18, âhirete inananların oranı yüzde 81, inanıyorum ama şüphelerim var diyenlerin oranı ise yüzde 9 ve hiç inanmayanların ise yüzde 4. Halkın yüzde 65’i, son yıllarda toplumda bir ahlâkî çöküntü yaşandığını düşünüyor.” (Türkiye Gzt. 13.07.2015, s. 12) *”Ne ibrettir kızarmak bilmeyen çehren/Bırak kardeşim tahsili; git önce edep, hayâ öğren!..”, “Oyuncak sanmayın! Ahlâk-ı millî, rûh-i millîdir/Onun iflâsı en korkunç ölümdür: Mevt-i küllîdir.” (M. Âkif Ersoy)  

Saygıdeğer Okuyucularımız!..
“Utanma-sıkılma, ar-hayâ” gitmiş” ve  “Halime Gürbüz Yazdı, Ben de Saza Söyledim” başlığı altında kaleme aldığımız köşe yazılarımızdan sonra, Türkiye Gazetesinden okuduğumuz yukarıdaki satırları hatırlayınca, aynı konu bizi yeniden yazmaya sevk etti. “Yeniden yazmaya sevk etti” ya, bu arada bir şeyi daha belirtelim ki, biz “tezene”yi, Ankara’da 60’lı yılların sonuna doğru ele almış ve kısa bir süre sonra da (mânevî mahzurlarını öğrenmemiz sebebiyle) zaten çoktan bırakmıştık. Bizim buradaki “Saza söyledim” veya zaman zaman yaptığımız gibi, “Tezeneyi aldı, bakalım ne söyledi?” tarzındaki ifâdelerimizde hep “kalem şâirliğimizi” vurgulamak, “gönül tellerimizin titrediğini” belirtmek içindir… Diyoruz ve Sizleri, bu his ve düşünceler ile kaleme aldığımız aşağıdaki mısralarla baş başa bırakıyoruz… 
    
Kalbî sevgi ve saygılarımızla…
* - * - * - * - * -  
Nine çorapsız çıkmaz, anne saçın hiç açmaz; 
Teyze-hala hep aynı, bunlar yaz mı görmedi?
Şimdi kadın acayip, nâmahremden hiç kaçmaz; 
Ar-hayâ ölmüş mola, hicâb toprağa girmedi; 
Bu nasıl bir çiftçi ki, tohum tarlaya saçmaz?!..

Anne-nine örtülü, kız-gelin başka nesil; 
İster otur da ağla, istersen gözyaşın sil; 
O vakara ne oldu, bu millet kökten asîl; 
Ar-hayâ ölmüş mola, hicâb toprağa girmedi;
Erenler erdi elbet, yeni nesil ermedi…

Anne-nine ağırdan, kız-gelin havalarda; 
Giyim-kuşam rezâlet, etek tâ buralarda; 
Yabancı erkekler var, kadın bir duralar da; 
Ar-hayâ ölmüş değil, hicâb toprağa girmedi;
Cadde-sokak onların, başkaya yol vermedi…

Anne-nine hızlanır, kız-gelin hep nazlanır; 
Eve gitmek var iken, sokağı evden sanır; 
Elde-dilde dondurma, çocukça bi yalanır; 
Ar-hayâ ölmüş mola, hicâb toprağa girmedi; 
Sanma ki bu âdâbdır, büyükler hiç yermedi…

KAYIKÇ’Ali şaşırma, eğitim (e)’den bozuk;   
Dizi-dizi filmler var, kurgu TV’den bozuk; 
Dinsiz nesil isteyen, baba-dededen bozuk; 
Ar-hayâ ölmüş mola, hicâb toprağa girmedi;
“Bu gidişat nereye?”, diye kafa yormadı…

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 DENGE GAZETESİ | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0362 420 04 28 | Faks : 0362 431 55 53 | Haber Scripti: CM Bilişim