• BIST 99.414
 • Altın 224,164
 • Dolar 5,6967
 • Euro 6,5846
 • Samsun 19 °C
 • Ankara 15 °C
 • İstanbul 18 °C
 • Samsun'da Bir İlk
 • Samsun Haberler.Tv
 • ALO HABER: 0541 950 50 00
 • Samsun'da Bir İlk
 • Samsun Haberler.Tv
 • ALO HABER: 0541 950 50 00

SON SINIFTA İŞ HAYATINI ÖĞRENDİLER

SON SINIFTA İŞ HAYATINI ÖĞRENDİLER
Mesleki Uygulama Programı kapsamında 4 bölümden 32 tane son sınıf mühendislik fakültesi öğrencisi, maaşlarını İŞ-KUR’dan alarak işyerlerinde okullarını tamamladı

Samsun 19 Mayıs Üniversitesi ve Samsun İş-Kur Müdürlüğü arasında yapılan protokolle hayata geçirilen Mesleki Uygulama Programı kapsamında 4 bölümden 32 tane son sınıf mühendislik fakültesi öğrencisi, maaşlarını İŞ-KUR’dan alarak işyerlerinde okullarını tamamladı.

Mühendislik Fakültesi'nde bu yıl uygulanmaya başlayan Mesleki Uygulama Programı ile öğrenciler mezun olmadan önceki son yarıyıllarını bu dönemdeki tüm derslerinden muaf olarak tümüyle sanayide geçirdiler. Bu uygulamadan yararlanmaya hak kazanan başarılı öğrenciler bir nevi intern mühendislik yaparak derslerde verilen temel ve teorik bilgilerin uygulamasını tecrübe ederek mühendisliğe daha hazır mezun olabilme imkânına kavuştular. Bu kapsamda Samulaş A.Ş.’ de Endüstri Mühendisliği’nde son sınıf öğrencisi Ömer Ali Kayabaşlı ve Arzu Özcan, İnşaat Mühendisliği son sınıf öğrencisi İslam Sabit İslamoğlu ve Makine Mühendisliği son sınıf öğrencisi Reyhan Zengin görev aldı.

GÜRKAN, ÜNİVERSİTE- İŞ DÜNYASI BULUŞMASINI SICAKLAŞTIRAN VE HIZLANDIRAN BİR PROJE OLDU

Samsun Büyükşehir Belediyesi Samulaş A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Gürkan,” Samulaş A.Ş. olarak 2015-2016 Eğitim döneminde eğitim gören 4. Sınıf Mühendislik öğrencileriyle birlikte 19 Mayıs Üniversitesi ve İŞ-KUR Samsun İl Müdürlüğü birlikteliği ile yürütülen mesleki uygulama programını tamamladık. Çalışmadan oldukça memnun kaldık. Kurumumuzda görev alan öğrencilerimizin mezun olmadan iş hayatını ve iş yapış biçimlerini, süreçlerini görmesini kısmen de olsa öğrenmesini sağladık. Bu Program iş dünyasının ihtiyacı olduğu nitelikli personellerin dolaylı istihdam edilerek projelere katkı sağlamasına vesile oldu. Ayrıca Üniversite- İş dünyası buluşmasını sıcaklaştıran, hızlandıran bir proje oldu. Proje tamamlanır tamamlanmaz ilk işimiz mühendislik fakültesi dekanını arayıp yeni projenin ne zaman başlayacağını sormak oldu. Çünkü böyle güzel bir projenin devam etmesini temenni ediyoruz. Bu tür çalışmalar gerek yetişmekte olan geleceğin mühendislerine gerekse nitelikli personel ihtiyacına sahip olan işletmelerin bu ihtiyaca erişmesine ciddi vesile oluyor. Bu kapsamda Programda emeği geçen herkese ve bizimle birlikte görev alan Mühendislik Fakültesi son sınıf öğrencisi arkadaşlarımıza bundan sonraki süreçte başarılar diliyor, kurumumuza kattıkları değer için teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

4 BÖLÜMDEN 32 ÖĞRENCİ İŞ HAYATINA MEZUN OLMADAN BAŞLIYOR

Konu ile ilgili detaylı bilgi veren 19 Mayıs Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fehmi Yazıcı ise “Dönem başında Üniversite olarak mesleki uygulama programını mühendislik fakültesinin tüm bölümleri dahil olacak şekilde program hazırladık ve senatodan geçirdik. Programın özünde öğrenciler son sınıf ikinci döneminde hiç okula uğramadan ilgili bölümlerin kamu kurum ve kuruluşlarımızda ve sanayi alanlarında hizmet veren şirket-ticarethane alanlarında 3 ay boyunca çalışarak okul sonrası hayata hazırlanmalarını sağladık. Amacımız sektöre hizmet ve değer üreten kuruluşların teorik bilgisi iyi ama uygulamada eksiklikleri olan öğrencilerin mesleki konuda okurken tecrübe kazanması açığını kapatmak. Mühendislik fakültesinde stajyer öğrenciler stajlar çok olmasına rağmen bu açığı kapatamıyor. O bağlamda bizde bir dönem boyunca yerinde ve o kurumun personeli gibi orda hem işçi gibi hem bir mühendis gibi hem bir yönetici gibi çalışsın. Hem Sanayici onu görsün hemde 3 ay boyunca sanayici benim aradığım öğrenci budur desin.Bu dönem 4 bölümden 32 tane öğrencimizi ilk senesi olmasına rağmen mesleki uygulama programına gönderdik şu anda firmalarda çalışmalarını sağladık ve dönem sonu olması nedeniyle programımızda sona erdi. Şimdi final haftasındayız öğrencilerimiz orada yapmış olduğu çalışmaları sunum halinde bölüm hocalarına projelerini sunuyorlar. Oradan olumlu not almaları durumunda mezun olacaklar ve hem de ilgili sanayi kuruluşları tarafından iyi olanları istihdam edilecek. Birde bu programın özelliği şu 3 ay boyunca öğrenci İŞ-KUR tarafından asgari ücret ve sigortalı bir şekilde çalışıyorlar. Yani iş hayatına mezun olmadan başlıyor bu öğrenciler. Amacımız Mühendislik Fakültesi olarak önümüzdeki yıllarda bu programı 10 bölüme yaymak ve öğrenci sayısını mümkün olduğunca artırmak. Ayrıca sadece Samsun’da değil Samsun dışındaki firmalarda da öğrencilerin bu şekilde tecrübe kazanmalarını sağlamak. Bu bakımdan Samsun Büyükşehir Belediyesi Samulaş A.Ş.,Samsun Makine Sanayi ve Türkiye Mercedes gibi firmalara gönderdiğimiz öğrencilerimiz var bunlarla gurur duyuyoruz ve bu programın daha da başarılı olacağına inanıyoruz. Katkılarından dolayı emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.” dedi.

KILIÇASLAN, BU ÖĞRENCİLERİMİZ SON DÖNEM OKULA HİÇ GİTMEDİLER VE İŞLETMELERDE BİZZAT ÇALIŞTILAR

Samsun İş-Kur İl Müdürü Hasan Kılıçaslan konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Çalışma Bakanlığı İş kurumunun son günlerde en revaçta olan programlarından bir tanesi iş başı eğitim programları, yani kurum ve kuruluşlara bizzat gidip oralarda mesleki uygulama eğitimi görüp istihdama katılmaları. İlimizde şu an itibariyle toplamda 2200 firmaya destek verilmektedir. Özellikle bu programın bir diğer boyutu ise üniversite öğrencilerinin de bu programlara katılıp bizzat kurumlarda işletmelerde gidip eğitim görmeleri ve orada istihdam olmaları, teorikte gördükleri eğitimleri pratikte de oralarda pekiştirmeleri istihdama hazırlanmaları. Bu bağlamda biz Ondokuzmayıs Üniversitemizin tüm mühendislik fakültelerinin bölümleriyle birlikte bir çalışma başlattık bu yıl bu çalışma kapsamında yaptığımız toplantılarda tüm bölümlerden sanayide alt yapısı güçlü o mesleklerde yeterli eğiticisi olan ve alt yapısı olan firmalara bu öğrencilerimizi yönlendirdik. Bu öğrencilerimiz son dönem okula hiç gitmediler ve işletmelerde bizzat çalıştılar. Bu bağlamda Samulaş’ta bu öğrencilerimizden 4 tanesi görev aldı. Kişilerin daha okulları bitmeden istihdama hazırlanması anlamında güzel bir proje oldu. Bunların artarak devam etmesini temenni ediyoruz. Elimizden gelen katkıyı da kurum olarak veriyoruz ve bundan sonrada vermeye hazırız. Emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlara Samsun İş-Kur İl Müdürlüğü olarak teşekkür ediyoruz.” dedi

 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • SAMSUN ÇELTİK ÜRETİMİNDE İKİNCİ SIRADA09 Kasım 2017 Perşembe 12:43
 • Karadeniz KATİD ile Temsil Edildi04 Kasım 2017 Cumartesi 12:45
 • İHRACATTA BÖLGENİN LOKOMOTİFİ SAMSUN03 Kasım 2017 Cuma 11:10
 • İHRACATIN YÜZDE 35'İ AFRİKA'YA02 Kasım 2017 Perşembe 13:26
 • HAVALİMANI YENİDEN FAALİYETE GEÇİYOR01 Kasım 2017 Çarşamba 13:36
 • TAN'DAN EKONOMİK DEĞERLENDİRMELER31 Ekim 2017 Salı 12:59
 • DESTEK İSTEDİLER27 Ekim 2017 Cuma 11:28
 • BESİCİLER TEPKİLİ27 Ekim 2017 Cuma 11:22
 • Bafra OSB’ye Yeni Yatırımcı27 Ekim 2017 Cuma 11:14
 • MERKEZ OSB TOPLANTISI26 Ekim 2017 Perşembe 12:23
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 DENGE GAZETESİ | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0362 420 04 28 | Faks : 0362 431 55 53 | Haber Scripti: CM Bilişim