• BIST 114.418
 • Altın 163,268
 • Dolar 3,8030
 • Euro 4,6507
 • Samsun 7 °C
 • Ankara 2 °C
 • İstanbul 10 °C
 • Samsunspor’da Gazişehir hazırlıkları
 • Taraftarlardan Samsunspor’a 1 Milyon 175 Bin TL
 • Ulusoy’dan Samsunspor’a Yardım
 • Samsunspor’da Gazişehir hazırlıkları
 • Taraftarlardan Samsunspor’a 1 Milyon 175 Bin TL
 • Ulusoy’dan Samsunspor’a Yardım

“Sınıf arkadaşı”, “İş arkadaşı” Üzerine

Ali Kayıkçı

      “3 VASIF” ARA SEN “ARKADAŞ”INDA!..
*    “Doğrusu Allah indinde (katında) makbûl olan din İslâm’dır. Kendilerine kitap verilenler (Hıristiyanlar ve Yahûdîler) kendilerine ilim geldikten (hakîkati bildikten) sonra aralarındaki ihtirastan dolayı (İslâm dîni hakkında) ihtilâfa düştüler. Kim Allah’ın âyetlerini inkâr ederse, şüphesiz ki Allah, hesabı pek çabuk görendir.”  (Kur’ân-ı Kerîm; Âl-i İmrân Sûresi, âyet 19)
*   “Bugün sizin dîninizi kemâle erdirdim (dîninizin hükümlerini tamamladım), üzerinizdeki nîmetimi tamamladım ve din olarak da İslâm dînini (verip ondan) hoşnut oldum.”   (Kur’ân-ı Kerîm; Mâide Sûresi, âyet 3) 
*   “Akıl;  sâhibini iyiliğe götürür, kötülükten alıkor. Aklı olgunlaşmadıkça kişinin dîni doğru ve îmânı kâmil (olgun) olmaz.”,   “Sizin akılca en üstününüz, Allah’tan en çok korkanınızdır. En güzeliniz, Allahü teâlânın emir ve yasaklarına riâyet edeninizdir.”, “Kişi güzel ahlâk ile gündüz oruç tutup gece ibâdet edenler derecesine ulaşır. Fakat akılca kâmil olmadıkça, ahlâkı kâmil olmaz. Aklı olgunlaşınca, îmânı da olgunlaşır.”, “İyi huyları tamamlamak, iyi ahlâkı dünyâya yaymak için gönderildim. “, “İnsanları memnun etmek için malınız kifayet etmez. Ancak güleryüz ve güzel ahlâkla onları memnun edebilirsiniz.”, Allahü teâlânın en sevdiği şey, güzel ahlâktır.”, “İçinizden en sevdiğim kimse, huyu en güzel olanınızdır.”, “Dînin temeli nasîhattır.”   (Hz. Muhammed “sallallahü aleyhi ve sellem”)
*    “Akıl göz gibidir, din bilgileri ışık gibidir. Akıl yalnız başına din bilgilerini, faydalı ve zararlı şeyleri anlayamaz. Bunun için Allahü teâlâ, peygamberleri ile râzı olduğu, beğendiği yol olan İslâmiyet’i bildirdi. Aklın eksikliği, peygamberlerin gönderilmesiyle tamamlandı.” (İmâm-ı Rabbânî-k. sirrûh)
 *   “Arkadaş: Bir işte veya bir yerde tanışmaya ve yakınlık kurmaya yetecek bir süre birlikte bulunmaktan doğan bir dostlukla birbirine bağlanan kişilerden her biri. Refik, şerik, yoldaş.” (Sözlük)
*   “Bana arkadaşını söyle, sana senin kim olduğunu söyleyeyim!” (Vecîz söz) 
*   “Arkadaş değil, arka taşı: (Sözde arkadaş ama, sıkıntı ve zarar vermekten, yük olmaktan başka bir şey yaptığı yok.) (Vecîz söz)
*   “Akıl: İdrâk kuvveti, doğruyu yanlıştan, iyiyi kötüden, faydalıyı zararlıdan ayırmaya yarayan kuvvet.” (Sözlük)
*   “Ahlâk: Huylar, seciye (karakter), tabiat, âdet. İstemeden, kendini zorlamadan insanda meydana gelen meleke (yerleşmiş davranışlar.) İslâm âlimlerinin çoğuna göre insanlar; iyiliğe, yükselmeğe elverişli olarak doğar. Sonra nefsin kötü arzuları ve güzel ahlâkı öğrenmemek ve kötü arkadaşlarla düşüp kalkmak kötü huyları meydana getirir. “ (Türkiye Gazetesi Dînî Terimler Sözlüğü, c. 1, s. 14)
*   “Hiçbir kimse yoktur ki, dostu ve düşmanı olmasın. Mademki böyledir, o hâlde Allahü teâlâya ibâdet edenlerle beraber bulun, onları sev!..” (İmâm-ı Şâfiî “rahmetullahî aleyh”); (Gazze-H. 150/M.767, Mısır-204/820)
 *    “Müslüman akıllı olmalı, ilm-i siyaseti bilmeli. Duyguları ile değil, aklı ile hareket etmeli. İslâm düşmanlarının kurduğu tuzakları fark etmeli ve o tuzaklara düşmemelidir.”   (Nuri Elibol-Türkiye Gzt. 20.08.2013, s. 12’den)

Saygıdeğer Okuyucularımız!..                                                                                                                       Bilindiği üzere gerek “aile-mahalle” içerisinde, gerek “tahsil-okul” devresinde ve gerekse “iş-çalışma” hayatında “arkadaşlık”;  çok ama çok önemlidir... 
 Yukarıya “serlevha” olarak aldığımız ayet-i kerîme, hadîs-i şerîfler ve vecîz sözlerden de anlaşılacağı gibi, bu mesele; aynı zamanda kişinin “dünyâ”sını olduğu kadar “âhiret hayatını” da etkilemekte ve o kişiyi bâzen kurtardığı gibi kimi zaman da tam bir felâkete sürükleyebilmektedir…
Bu günkü köşe yazımızı bu mesele üzerinde değerlendirmek istedik. 
Aşağıda okuyacağınız mısralarımız ile de bu konuyu teyiden hâfızalara nakşetmeye çalışalım, dedik…  Beğeneceğiniz ümidi ile… Kalbî sevgi ve saygılarımızla…
    = = = * = = = 
“3 vasıf” ara sen, “arkadaşında”; 
Biri “akıl”, biri “ahlâk”, biri “din!..”
Eğer “akıl” varsa, kişi “başında”; 
“İyi tercih”, “iyi karar”, tam seçtin;
“Arkadaş olmalı, senin yaşında!..”

“İyi ahlâk”, “senet olur her işe”;
“Kötü huylar”, “taşır ferdi ateşe”;
“Şarap” gibi,” verir birazcık neşe…”
Sonrasında, dünyâ âhret karartır; 
Hangi kar var, dayanmıştır güneşe?..

“Ahmak dost”tan, sakın daim kendini; 
Bir bakmışsın, yıkıvermiş bendini;
“Şeytan sürer, atmıştır kemendini…
Sonrasında, dünyâ âhret karartır; 
Olmuştur o, “kebair”in zengini…

“Dindar insan”, “Hakk’ı” bilir “had” bilir;
“Helâl-harâm”, “günâhlara set” bilir;
Neye “Evet!”, neye “Hayır!”, ret bilir!..
Sonrasında, dünyâ âhret sarraftır; 
“Şefaat” var, “şüphe” etme, net bilir…

“Dindar insan”, “vatan-millet-devlet” der;
“Dindar insan”, “çok kazanır az”ın yer;
“Dindar insan”, “daim iyilik” ister!..
Sonrasında, dünyâ âhret sarraftır; 
“Sözü gümüş”, “susması”dır malî-zer…

KAYIKÇ’Ali, bunlar birer “anahtar”;
Ömür boyu, “her hayırda bunlar” var;
Gün geçmez ki, her ân karşına çıkar!..
Sonrasında, dünyâ âhret sarraftır; 
Hep “övülmüş, takdir” görmüş “vasıflar!..”

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 DENGE GAZETESİ | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0362 420 04 28 | Faks : 0362 431 55 53 | Haber Scripti: CM Bilişim