• BIST 118.598
 • Altın 162,357
 • Dolar 3,7796
 • Euro 4,6319
 • Samsun 6 °C
 • Ankara 3 °C
 • İstanbul 6 °C
 • İYİ MÜCADELE ETTK
 • Samsunspor standı Terme’de
 • YİNE HÜSRAN ! ! !
 • İYİ MÜCADELE ETTK
 • Samsunspor standı Terme’de
 • YİNE HÜSRAN ! ! !

ŞİMDİLERDE “UÇUKLAR”, AYNI “MASAL” PEŞİNDE!..

Ali Kayıkçı

         *   “…âhirete inanmayanlar, derin bir dalâletle (sapıklıkla) azap içindeler.”     (Kur’ân-ı Kerîm;  Sebe Sûresi, âyet 8’den)
*   “…yarattığımız insanlara, içlerinden Peygamber gönderdik ve Allahü teâlâya ibâdet ediniz. İbâdet edilecek, O’ndan başkası yoktur. O’nun azâbından korkunuz! dedik. Dinlemeyenlerden, öldükten sonra tekrar dirilmeye inanmayanlardan, dünyâ nimetlerini bol bol vermiş olduğumuz birçoğu, bu (…) Peygamber, size ölüp, kemikleriniz çürüyüp, toz toprak olduktan sonra, tekrar dirilerek kabirden kalkacaksınız, diyor. Hiç böyle şey olur mu? Ne varsa, ancak bu dünyâdadır. Cennet, Cehennem, hep buradadır. Bu dünyâ böyle gelmiş böyle gider. Öldükten sonra, bir daha dirilmek yoktur, dediler.”     (Kur’ân-ı Kerîm; Mü’minûn Sûresi, âyet 30’dan)
*   “Son da ilk de (âhiret de dünyâ da) Allah’ındır.” (Kur’ân-ı Kerîm;  Necm Sûresi, âyet 25)
*   “Dünyâ için, dünyâda kalacağın kadar çalış. Âhiret için orada sonsuz kalacağına göre çalış. Allahü teâlâya, muhtaç olduğun kadar itâat et. Cehennem’e dayanabileceğin kadar günâh işle.”, “Âhirette olacaklardan sizin bildiklerinizi hayvanlar bilselerdi, yemek için et bulamazdınız.”, “Bu dünyâda insan kimi severse, âhirette onunla beraber olacaktır.” (Hazret-i Muhammed “sallallahü aleyhi ve sellem”)                                                                                                                                          *    “Ölmek, felâket değildir. Öldükten sonra başına gelecekleri bilmemek felâkettir.” (İmâm-ı Rabbânî)
“   “Îmân Tehlikede. Yakın tarihimizde önce Şeriat elden gitti… Şeriat elden gidince din elden gitmeye başladı.. Sıra âmâna geldi… Şu ânda îmân tehlikede, îmân elden gdiyor. İslâm ahlâkı elden gidiyor… Din elden kayıyor, gidiyor… İslâm ahlâkı elden gidiyor. Beş vakit namâz kılanlar, azınlığa düştü… Tesettür iki türlü elden gidiyor. Bir çıplaklık şeklinde, bir de şeytanî tesettür şeklinde elden gidiyor.” (M. Şevket Eygi-Millî Gazete, 09.03.2016, s. 3)
*  “Âhiret: İnsanın ölümü ile başlayan ebedî (sonsuz) hayat. Âhiret, îman edilmesi lâzım olan altı şeyden beşincisidir.” (Sözlük)
*   “Âmentü: Îmân etmek için inanılması lâzım olan esaslar. Îmân esaslarını kendinde toplayan kelime veya söz. Îmânlı olmanın altı şartı. Âmentü’de bildirilen altı şeyin mânâlarını bilip, beğenip, kabul eden kimseye Müslüman denir. Âmentü’nün mânâsı: Allahü teâlâya, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe, kaderin, hayır ve şerrin Allah’tan olduğuna îmân ettim. Öldükten sonra dirilmek haktır. Allah’tan başka ilâh olmadığına, Muhammed aleyhisselâmın Allah’ın kulu ve resûlü olduğuna şehâdet ederim, demektir.” (Sözlük)  

S
aygıdeğer Okuyucularımız!..
Bilindiği üzere; 13 Temmuz 2015 günlü “Türkiye Gazetesi”nden okuduğumuz ve zaman zaman da konu edinerek köşemize taşıdığımız bir haber, oldukça dikkat çekici idi. Çünkü bu haber ülkemiz insanının âdeta bir röntgen filmi gibi idi.
Burada, hatırlanacağı gibi; “Mak Danışmanlık” tarafından Ramazân ayında yapılan ve 50 ilde 5 bin 400 kişiyle yüz yüze görüşerek gerçekleştirilen bir “Anket” sonuçlarından bahsedilmekte ve özetle şöyle denilmekte idi:
Araştırmaya göre; dini hassasiyeti en zayıf yaş aralığı 18-25 olurken, 5 vakit namâz kılanların oranı yüzde 24, Cumâyı kılanların oranı yüzde 31, hiç namâz kılmayanların yüzdesi ise 18, oruç tutanların oranı yüzde 52, zekât veya sadaka verenlerin oranı yüzde 65, âhirete inananların oranı yüzde 81, inanıyorum ama şüphelerim var diyenlerin sayısı ise yüzde 9 ve hiç inanmayanlar ise yüzde 4. Halkın yüzde 65’i, son yıllarda toplumda bir ahlâkî çöküntü yaşandığını düşünüyor.”
Bunu niçin hatırlatıp tekrar yazma gereği duymamızın sebebine gelince;  iki hafta kadar önce “Kadın Cinâyetleri” meselesini gündeme taşımak suretiyle, önce şehrimiz “Öğretmenevi” önünde toplanan ve bir “Bildiri” okuduktan sonra da “Çiftlik Caddesi”nde “yürüyüş” gerçekleştiren bir grup genç kız ve kadının, gerek taşıdığı pankartlarda ve gerekse dillendirdikleri konularda ne kadar “millî kültür ve değerlerimizden uzak düştüklerinin müşahede edilmiş olmasıdır. 
“Denge Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Sn. Mehmet Hazinedar”ın da 7 Mart günlü “NOKTA.” başlıklı köşesinde de dile getirdikleri gibi, sözümona bir “Kadın Hakları” diyerek tutturdukları ve yapmak istedikleri/yapılmasını arzu eyledikleri şeylerin çoğu, “uçuk-kaçık” talepler…
Diyoruz ve bu his ve düşünceler ile kaleme aldığımız aşağıdaki mısralarımız ile de Siz Saygıdeğer Okuyucularımızı başbaşa bırakıyoruz…
Kalbî sevgi ve saygılarımızla…
    = = = * = = = 
Sinop, Amasya, Samsun; Giresun, sonra Terme;
Bir “yarış/savruluş”tur, “Amazonlar” peşinde;
TV’ler “Zeyna” diyor, “milli”ysen para verme!..
Şimdilerde “uçuk”lar, aynı “masal” işinde;
“Büyükşehir Park” verir, ey “efsane” geber be!..

“Milyon-milyon” harcanır, heykellere-taşlara;
“Kenef” yeri yaparlar, gelip-geçen kuşlara;
“Erkek şiddet ehli”ymiş, “kadın” alın başlara!..
Şimdilerde “uçuk”lar, aynı “masal” işinde;
“Özgür!.. Özgür!..” diyerek, koşarlar ateşlere!..

“Gece” gezip tozmalar, “özgür-seksi” giymeler; 
   “Kahkahalar” her yerde, daha isterler neler:
“Fetvasız modern hayat, din dışı” göndermeler…
Şimdilerde “uçuk”lar, aynı “masal” işinde;
“Şiddet-tecavüz” derken, “Zeyna”ca kükremeler…

“Doğum izni/ev hapsi”,  böyle diyor “haspa”lar;
“Çalsın-çalsın oynasın”, ellerinde “raspa”lar;
“Erkek düşmanı” olmuş, “Amazoncu hasta”lar…
Şimdilerde “uçuk”lar, aynı “masal” işinde;
“Özgecan” der, “Cansel” der; sorsan şimdi “yasta”lar…

“Pembe taksi” istemez, bunu “ayırım” sayar;
“Eşitlik“ten dem vurur, “Anayasa”yı dayar;
Şu kadar “kadın” ölmüş, “morglara” ister ayar…
Şimdilerde “uçuk”lar, aynı “masal” işinde;
“Aile” raydan çıkmış, her gün “cahîm”e kayar…

KAYIKÇ’Ali ahvâl bu, sallanıyor “direk”ler;
“Sosyal medya-İnternet”, zehirli “engerek”ler;
“Yıkmak” için el-ele, “Hedef: Aile” ekler…
Şimdilerde “uçuk”lar, aynı “gâye” işinde;
“Siyon” olmuş dört köşe, “zil çalıyor” etekler…

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 DENGE GAZETESİ | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0362 420 04 28 | Faks : 0362 431 55 53 | Haber Scripti: CM Bilişim