• BIST 109.330
 • Altın 155,894
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501
 • Samsun 18 °C
 • Ankara 3 °C
 • İstanbul 15 °C
 • ZEREN: "Yarın kazanan taraf biz olacağız"
 • GİRESUN’A BİLENİYORLAR
 • SAMARAS'IN KEYFİ YERİNDE
 • ZEREN: "Yarın kazanan taraf biz olacağız"
 • GİRESUN’A BİLENİYORLAR
 • SAMARAS'IN KEYFİ YERİNDE

SEYFİ GÜNAÇTI ve “GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE”

Ali Kayıkçı

(Bir Edebiyat Sohbeti)
== 1 ==    
Saygıdeğer Okuyucularımız!..
Gerek gazetemiz “Denge”de köşe yazan ve gerekse diğer mahalli/yerel gazetelerimizde fikirlerini beyan eyleyen kalem ehli kişilerin söyleyip/yazdıklarını okuyunca hatırımıza, üç yıl kadar önce (şimdi kapanmış bulunan)“Manşet Gazetesi”nde iken yazdığımız (14, 18-21 Eylül 2013 günlü), bir seri yazımız geliyor. Orada, “Eğitimci Yazar Sn. Seyfi Günaçtı”nın bir eserini konu edinmiş ve şöyle demiştik:
“Eğitimci Yazar  Seyfi Günaçtı”yı bilip tanıyanlar, mutlaka onun “Terme Bilgi Gazetesi”nde yazdığı dikkat çekici köşe yazılarından bir veya birkaçını mutlaka hâtırlıyacaklardır.
Çünkü O, rahmetli  “Eyüp Şentürk”ün dâveti üzerine Mayıs 2006’dan beri bu haftalık gazetede yazı yazmayı sürdürdüğü gibi köşe yazılarından ilk 75 tanesini “Bakış Açısı” adı altında Mayıs 2011’de kitaplaştırmış, ardından da bir yıl sonra 79 köşe yazısını ise yukarıdaki başlıkta adı geçen eseri ile okurları ve öğrencilerinin karşısına bir defa daha çıkarak takdirlerini kazanmasını bilmiştir…
 Günaçtı’nın, Eğitimci Şâir ve Yazar Ahmet Sezgin’in tavsiyesine uyarak bize imzalayıp göndermek lütfünde bulunduğu “Geçmişten Günümüze”sini yayına hazırlayan “Samsun Erol Ofset Matbaacılık Yayıncılık Ambalaj San ve Tic. Ltd Şti”,  arka kapakta yazarını şu şekilde tanıtmaktadır:
“1953 yılında Trabzon’un Beşikdüzü ilçesinde doğdu. İlkokulu Şahmelik köyünde okudu. Ortaöğrenimine Adana İmam Hatip Okulu’nda başladı ve 1970 yılında Trabzon İmam Hatip okulundan mezun oldu. Aynı yıl fark derslerini vererek Trabzon Lisesi’nden de diploma aldı. Yüksek öğrenimini 1974 yılında İzmir Yüksek İslâm Enstitüsü’nde tamamladı. 
Ekim 1974-Şubat 1975 arasında Zonguldak İmam Hatip Lisesi’nde bir dönem ücretle İngilizce derslerine girerek öğretmenlik hayatına başladı. Sonra askere giderek 18 aylık askerlik hizmetini Tank Tğm. olarak tamamladı. Ekim 1976’da Ordu-Gölköy İmam Hatip Lisesi’nde kadrolu öğretmen olarak göreve başladı. Sonra sırasıyla Rize-Çamlıhemşin İmam Hatip Lisesi Müdürü (1978-1981), Samsun-Terme İmam Hatip Lisesi Meslek Dersleri Öğretmeni ve Müdür Başyardımcısı (1981-1985), Terme İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü (1985-1990) ve Terme İlçe Milli Eğitim Müdürü (19890-1993) olarak görev yaptı. 
Müdürlük görevinden alınarak Çarşamba Kız Meslek Lisesi öğretmenliğine verildi. Mahkeme kararı ile tekrar müdürlük görevine döndü ise de bu görev kısa sürdü ve Bayburt-Aydıntepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne atandı (Nisan 1994-Ağustos 1994). Son olarak Diyarbakır-Kulp İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne atanan S. Günaçtı, bu göreve gitmeyerek Çarşamba Kız Meslek Lisesi öğretmenliğine geri döndü. Burada 1997’ye kadar görev yaptı. Ağustos 1997’den beri Terme Bülent Çavuşoğlu Anadolu Lisesi Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Öğretmeni olarak görev yapmaktadır. 
Yazarın, köşe yazılarından oluşan ‘Bakış Açısı’ isimli yayınlanmış bir eseri ve  ‘Türban Diye Diye’ isimli yayına hazır bir çalışması bulunmaktadır.
Seyfi Günaçtı, evli ve 2 kız babasıdır.” 
224 sayfalık orta boy bu eserin kapağının üst kısmında, meşhur bir ressamımız tarafından resmedilmiş bir kağnı arabası ve uzaklarda da bir köy siuleti ile altta ise kır çiçekleri arasında iki katlı bir yaylâ evi fotoğrafı var. Sayın Günaçtı’nın bu iki görüntü ile “geçmiş ile günümüz” arasında ne gibi bir bağlantı kurmaya çalıştığını, bir başka deyişle neyi çağrıştırmak istediğini doğrusu anlayamadık…
O’nun da bazı ressam ve şâirler gibi “anlaşılamamazlık” gibi bir unsuru tercih ettiğini de sanmıyoruz.
N’eyse, geçelim ve gelelim muhtevaya…
Yazar,  “Geçmişten Günümüze” başlığı altında kaleme aldığı bir köşe yazısını 23.01.2008 tarihinde adı geçen gazetede yayınlamış ve eserine de taşımak suretiyle (bkz: s.:  38-40) bu adı vermiş.
Bu makâlesinde Sayın Günaçtı,  İzmir’de geçen yüksek okul (Yüksek İslâm Enstitüsü) yıllarından bâzı kesitleri anlatmakta ve Güzelyalı Camii’nde karşılaştığı ve etkisinde kaldığı İmam İbrahim Beyden, O’nun hitâbetinden bahsetmektedir.   Diğer yazılara gelince:
“Önsöz”ün ardından  3. sayfada karşımıza “Fihrist” çıkmakta ve burada Sayın Günaçtı, 7.11.2007 tarihinde yayınlanmış olan “Sonbaharda Doğu Karadeniz” başlıklı tanıtma yazısı ile okuyucuları ile buluşmakta, bunu bir hafta sonraki  “Trabzon ve Güzellikleri”  başlığı altında kaleme aldığı seyahat yazısı  takip etmekte,  ardından da 24 Kasım “Öğretmenler Günü”ndeki duygu ve düşüncelerini dile getirmektedir.  Eğitimci Yazar Seyfi Günaçtı, daha sonra “Televizyon”,  “Camiler”, “Kendine Yabancılaşmak”, “Bir Piyanist”,  “Yeni Yıl”, “Onların Hikâyesi”,  “Medeniyetler”,  “Öğrenme Çağı”,  “Değerlerimiz”,  “Hatıralar”, “Liseler”, “Yarışmalar”, “İlköğretim Okulları”, “Akdeniz Bölgesi”, “Çanakkale Destanı”, “Bayburt”  ve “Büyükşehir”   gibi konular yanında “Sahib-i Tertip”,  “Sünneti Anlamak ve Yaşamak”, “Berat Gecesi”, Ramazan’a Girerken”, “Rü’yet-i Hilâl”, “Kur’ân-ı Kerîm”, “Oruç”, “Zekât”,  “Hac”, “Mekke” ve “Medine” gibi mânevî yön ağırlıklı mevzulara da yer vermekte ve okuyucularını gündeme paralel olarak çeşitli hususlarda bilgilendirmeye çalışmaktadır. Diğer bir ifâde ile Günaçtı,  mesleğinden de aldığı bilgi birikimi ve “Müdür Oğretmen” sıfatı ile çok çeşitli konularda okuyucularına faydalı olmaya gayret göstermektedir. ..(*) (Devam edecek)

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 DENGE GAZETESİ | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0362 420 04 28 | Faks : 0362 431 55 53 | Haber Scripti: CM Bilişim