ÇARŞAMBASPOR VE TARİHİ

Turgut Bozyel

 

1924 yılında Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Samsun’a yaptığı bir ziyarette Çarşamba’ ya da uğramış olması ve o zamanın Jandarma Yzb’sı Sabri Altıner’e bu ilçede bir spor kulübü kurulması emrini verir. Vakit geçirilmeden aynı yılın kasım ayında ilçede bulunan Halk Fırkası binasında yapılan ilk toplantıda Çarşamba Yeşilırmak Gençlik Kulübü adı ile kulüp kurulmuş olup, rengi de yeşil beyazdır. Ancak Cumhuriyet’in ilanı kulübe özdeşleştirilebilmek için Çarşamba halkı kulübün kuruluş tarihini 1923 olarak tescil ettirirler. 


Kulüp sonraki yıllarda Çarşamba Gençlik Kulübü, Çarşambaspor Kulübü ve Çarşamba Belediyespor olarak isim değişikliğine gidilmiştir. Ancak kuruluş yıllarına ait belgeler, karar defteri ve diğer önemli evraklar o zaman ki iki katlı ahşap binada çıkan yangın nedeniyle kül olup yokolmuştur. Çarşambaspor’un oynadığı Fener Gençlik müsabakasında enteresan olaylar cereyan etmiş olup 1947 yılında Çarşambaspor Şehir Stadında Fener Gençlik maçında Hasan’ın attığı gol ile 2-1 öne geçen yeşil beyazlılar, Hasan’ın atmış olduğu gol sonrası seyircilere yapmış olduğu el kol hareketlerinden sonra maçı protokol tribününde izlemekte olan o günün Samsun valisi Rükmettin Nasuhioğlu Çarşambaspor’a yapılan hareketten dolayı 5 yıl müsabakalara katılmama cezası vermiştir. 


1952 yılında cezası sona eren yeşil beyazlı Çarşambaspor tekrar liglere geri dönmüş, o zamanın iş adamlarından Adnan Yazıcı, Yaşar Kefeli, Ekrem Aka ve Bahattin Çakır cezası biten Çarşambaspor’u tekrar kurarak liglere dahil etmişlerdir. 1923 yılından 1968 yılına kadar hiç şampiyonluk göremeyen yeşil beyazlı Çarşambaspor 15 yıl üçüncü ligde 4 yıl ikinci ligde olmak üzere 19 yıl profesyonel liglerde mücadele vermiştir. 1990 yılında tekrar 3. lüğe düşmüş ve 2003 yılında amatöre geri dönmüştür. 2003-2011 yılları arasında amatörde mücadele vermiş olup 2010-2011 sezonunda tekrar 3, lige yükselerek aynı yıl küme düşmüştür.


 2012-2016 yılları arasında amatörde mücadele veren Çarşambaspor, 2015-2016 yılları arasında BAL’a yükselmeyi başarmıştır. Çarşambaspor kulüp başkanı Turan Bilgin, Çarşambaspor’un 100. yılının 2023’e rastlaması nedeniyle 2023 hedefinin süper lig olduğunu açıkladı. Önümüzdeki sezon 2017-18 de 3. lig ile hedeflerini açıkladığını söyledi. Yapılacak transferlerle güçlü bir Çarşambaspor’un meydana getirilerek liglerde mücadele edeceği müjdesini verdi.