ARADIĞINIZ KİŞİYE ŞU AN ULAŞILAMIYOR LÜTFEN DAHA SONRA DA DENEMEYİNİZ!

Beyza Hilal Nur Dindar

Savaşın iyisi barışın kötüsü olmaz diyor Benjamin Franklin.Kin ve öfke yumağından nefret neferi bireylerle bir toplum oluşmuş. Herkes birbirine bir şekilde nefret duyacak sebepler üretiyor. Ülke durumunun süreci hepimize birer sıfat kazandırmış. Artık hepimizin isminin önünde bize kimlik kazandıracak sıfatlarla dedikodulara konu oluyoruz. ''Seni sevmedim, sen çık!'' yaparken hayatın alengirli oyununda ortada neler dönüyor bilmiyoruz.

Artık sosyal medya sayesinde hızlıca gelişen geleneksel saz atışmalarının tıklarca üzerinde laf sokma yarışımız kopyala yapıştırın o duymazsa duyan olur. Ortaya yazayım yarasa olan gocunsun diyenler; bizleri kümelere ayırmış, insan familyasından çıkarmış, başka bir tür olarak da bize düşman olmuş. Uzun zamandır hiçbir yerde köşedir yazıdır yazmıyorum. Bazı köşe yazarı olan arkadaşların beyni yazarken buharlaşmış ortamdaki nem ve rutubet oranı bu yüzden fazla. Oksijen maskemle sahaya geri dönüyorum. Savunun! Aradığınız kişiye şu an ulaşılamıyor lütfen daha sonra da denemeyiniz!

Aslında ortadaki kavga ne senin ne benim kavgam sevgili kardeşim. Ortadaki kavga din referansıyla hangimiz pastadan büyük payı aldık onun kavgası. Ortadaki kavga siyasal islamcılarla, ılımlı islamcıların kavgası. Yesinler birbirini ayıranın da!

Demokrasi bir eğitim işidir. Eğitimsiz toplumlarla demokrasiye gidilirse oligarşi olur. Bu oligarşiden de iyi demagoglar türer. Demagoglardan da iyi diktatörler çıkar Antik Yunanlı Platon amcamdan iyi mi bileceksiniz de demokrasi tanımı yapıyorsunuz!? Bizim milli iradeye saygımız sonsuz da adaletsizliğe saygısızlığımız büyük! Sen şimdi 14 bin PKK'lı öğretmeni ihraç etmiyorsun da eğitim akmasın diye ihraç edilen diğer öğretmenlerin PKK'lı mı olması gerekiyordu. Eğitim öğretim aksamış sınıflarda öğretmen eksiği var sen bana demokrasi mi diyorsun. Bence eğitimi okuldan ayrılalım. İki ayrı kurum yapalım. Eğitim başka bir şey olsun demokrasi başka.

Eee napalım diyenlere; bence ülkeleri çocuklar yönetsin. En büyük savaş su savaşı olsun. Çocuk liderin de en fazla bez masrafı olur. Küslük olmaz. Küsseler bile en fazla iki saate barışırlar. Onu yapmayacaksın bunu yapmayacaksın diyerek hiçbir sınırlama da getirmez. Şekerleme saatimiz olur en azından uykumuzu alırız.

Şimdi içinizden bazıları diyecek ki bak kardeşim sen olayı yanlış anlamışsın bunlar var ya bunlar hep Amerika'nın oyunu. Amerika'nın oyunuysa kardeşim bizim temizlikten gelen imanımız dezenfekte etmeye yardımcı olamamış belli ki.

Üretmeden tüketen, tüketmeye devam eden bu sistemin bir yerde çökeceği aşikarda. O bildiğimiz çökertmeden olmadığı kesin. Yeni bir söylem getirmeyen, söylenmişi söyleyen, söylerken de kıran ve dağıtan bu üslubun eskinin intikamıyla artık kan kusturan perdesi, dinin referansıyla kendi eksiğini kapatacağını sanıyor ama; başkasının kusuruyla kendi kusurunu örten kutupta yırtık battaniye altına girmiş gibidir aslında.

Bu konjonktürün aslında değeri sömüren, milli her şeyi emperyalist dediği güçlere satan, milli duyguları da dağıtan bir depresyon tavır olduğunu ne zaman göreceğiz? Gördüğümüz zaman tren kaçacak mı?

Diyorum ki sevgili dostlarım; bu karışıklığın içinde artık birbirimizi suçlamayalım. Birbirimize ocu bucu öcü demek yerine Yunus Emre misali sevip sevilsek çünkü bu dünya bize kalmayacak, hiçbirimizin birbirinden farkı yok hepimizin iki gözü iki kulağı varken görmezden geldiğimiz şeyin aslında vicdan olduğunu bilsek. Hz. Ömer'in kılıcındaki adaletin bir kayaya saplanmış olduğunu görsek de içimizden en adaletlisi çıkıp kılıcı kayadan çıkarsa. İçimizden en masumu taş atsa. Çok şey değişecek çok şey... Başkalarının geçmişte çektiği intikam merhamete dönüşmüyorsa nefrete nefret ekleyip devam ediyorsa bunun bir parçası olmayalım. Evladını kaybeden bir anne başka çocuklar da ölsün istemez biz bundan yola çıkarak, kimsenin ne ölmesine ne de sürünmesine izin vermeyelim. Başkası kandırılmış diye biz de o başkasının bizi kandırmasına izin vermeyelim. Hepinize saygı ve sevgilerimle...