• BIST 115.147
 • Altın 163,214
 • Dolar 3,8058
 • Euro 4,6547
 • Samsun 3 °C
 • Ankara -5 °C
 • İstanbul 8 °C
 • Yardım Standı Çarşamba'da kuruldu
 • Samsunspor Hazırlık maçında kazandı
 • İpekoğlu'dan "espri" açıklaması
 • Yardım Standı Çarşamba'da kuruldu
 • Samsunspor Hazırlık maçında kazandı
 • İpekoğlu'dan "espri" açıklaması

“SEN NE DİYORSUN” BAK, “ADAMLAR NERDE?..”

Ali Kayıkçı

*     “Nûn veya  Kalem, onunla yazılan yazılara and olsun ki…” (Kur’ân-ı Kerîm-Kalem Sûresi; âyet 1)
*     “Hubb’ül vatan minel îmân”/Vatan sevgisi îmândandır” (Hz. Muhammed “sallallahü aleyhi ve sellem”)
*     “Geçmişini iyi bil ki, geleceğe sağlam basasın!.. Nereden geldiğini unutma ki, nereye gideceğini unutmayasın!..” (Şeyh Edebali’nin Orhan Gâzi’ye Vâsiyetinden)
*     “Müslüman Doğu’nun bilge düşünürü Muhammed İkbal, Pakistan-Avrupa yolculuklarında, uçağı Türkiye sınırlarına girdiğinde, ayağa kalkar ve uçağı sınırlarımızdan çıkıncaya kadar ayakta yolculuk edermiş. Onun bu hâlini gören uçak görevlisi sormuş: ‘Efendim, niçin Türkiye sınırlarına geldiğimizde ayağa kalkıyorsunuz ve çıkıncaya kadar ayakta duruyorsunuz?’ Allame İkbal şöyle cevap vermiş: ‘Nasıl ayağa kalkmayayım ki,  bu topraklar, Anadolu toprağı, nazargâh-ı ilâhidir, şehitler ve gaziler yurdudur, onun için saygı makamında ayağa kalkıyorum.’” (Prof. Dr. Mustafa Keskin-Erciyes Dergisi; Aralık 2015, S. 456, s. 5) 
*     “Elele verin, birbirinize sımsıkı sarılın. Allah yolunda dünyâda bir tek esir Türk kalsa, O’nu kurtarmak sizin gâyeniz olsun. İnsanlar fanidir. Ben ebedî âleme göçmek üzereyim. Cenâb-ı Hakk, Türkiye’mizi ve Türk-İslâm âlemini dünya durdukça muhafaza etsin. Doğu Türkistan hürriyete kavuşmadığı için gözlerim açık gidiyorum. İnşâ’Allah, sizin gözleriniz açık gitmez. Allah’ın ipine sımsıkı sarılın ve unutmayın; birlikten kuvvet doğar.” (İsa Yusuf Alptekin-Eski Doğu Türkistan Cumhuriyeti Genel Sekreteri)  
*     “Dinini, dilini ve millî-mânevî değerlerini kaybeden milletler, tarihten silinmeye mahkûmdurlar.” (Türk Devlet ve Toplulukları Dostluk-Kardeşlik ve İşbirliği Kurultayı; 24.03.1993) 
*“Milletler, aynı dili konuşan değil, aynı kültürü paylaşan topluluklardır.” (Gürbüz Azak-Türkiye Gazetesi, 12.12.1997, s. 2)
*     “Anadolu’da on bir bin yıl içinde 30 medeniyet ve yüzlerce devlet, târihin sayfaları arasına gömülmüştür. Temelsiz milletler yıkılmaya mahkûmdur… Dînimize, dilimize, mazimize, örf ve âdetlerimize sahip olmaya mecbûruz. Aksi takdirde ne mi olur? Anadolu’nun 31. Medeniyeti de yok olur… Şu güzel milleti, târih çöplüğüne gömerler.” (M. Necati Özfatura-Türkiye Gzt. 24.05.2002, s. 10)  
*     “1100 Akademisyene: Aydın Değil Karanlık Bunlar! Maaş aldıkları devleti ‘katil’ diye suçlayan bu aydın müsveddeleri siz karanlıksınız, karanlık. Ülkesinin bütünlüğüne karşı tavır içinde olan kamu çalışanı olamaz.” (R. Tayyip Erdoğan-Cumhurbaşkanı; Basın, 13.01.2016) “Bunlar, çeyrek porsiyon aydın bile değil. Akademisyene, ciğeri beş para etmez terör örgütünün maşalığını yapmak yakışır mı?” (R. Tayyip Erdoğan-Cumhurbaşkanı; 20.01.2016, Beştepe Külliyesi Muhtarlar Toplantısı)
*     “Bu ülkede PKK terörü yoktur, sadece devlet katliâmı vardır, diyebiliyorsanız; sâdece akademik dünyadan değil, insanlıktan da istifa edin!..” (Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu-Türkiye Gazetesi; 15.01.2016, s. 1, 10)
*     “Bugüne kadar öldürülen şehîdler ve bebekler için de dayanışma gösterdiniz mi? Bebekleri öldüren bir terör örgütü ile dayanışma gösteriyorsunuz ve bunu da ifade özgürlüğü olarak açıklıyorsunuz.” (Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu) 
*     “Terörün din, îmân, merhamet tanımayan karanlık yüzü, bir kere daha lânetlememizi hak ediyor. Bugün İslâm’ın cahil müntesiplerinin İslâm’a verdiği zarar, azılı düşmanların verdiği zararları fersah fersah geçmiştir.” (Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez-Sultanahmet Camii; 15.01.2016)
*     “İsimlerinin başında birer unvan bulunan bu kişilerin, bu kazılan hendeklerden, altları patlayıcılarla donatılan cadde ve sokaklardan, yığın yığın s(ı)toklanan silâhlardan haberlerinin olmaması mümkün müdür? Peki, bu akademisyenler, bunları yapanların ‘maksat’ ve ‘hedef’lerini bilmiyorlar mı? Niçin onlar için tek ses yok? Bu, nasıl ‘akademisyenlik’tir,  söyler misiniz?” (M. Hâlistin Kukul-Denge Gazetesi; 15.01.2016, s. 11) 
*     “Demirtaş, Hendekten Taviz Vermeyecekmiş. HDP lideri, ‘Cici Çocuk’ Demirtaş, ‘Geri adım yok’ diyerek hendek siyasetini sürdüreceğini açıkladı.” (Türkiye Gazetesi-18.01.2016, s. 1)
 *     “5 Bin İmzalı Karşı Bildiri. Millî Akademisyenler. Devleti suçlayıp, PKK’ya arka çıkan akademisyenlere cevap meslektaşlarından geldi. İnternette yayınlanan ‘Akademisyenler Teröre Karşı’ bildirisine 3 günde 5 bin destek geldi.” (Basın-18.01.2016 )
*     “Namlu ucundu mert insanlar yürürken, namert insanlar; kürsülerde, mikrofon ardında, sokaklarda konuşuyorlar. Aslında başkalarının tasmalı köpekliğini yaparken, milyonlarca insanın geleceğini tehlikeye atıyorlar.” (Bayram Ok-Denge Gazetesi; 23.01.2016, s. 9)

Saygıdeğer Okuyucularımız!..
 Bilindiği üzere; “Sözde aydın” denilen “1128 İmzacı Akademisyene” ilk destek verenlerin başında “ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bas”  ile “İngiltere’de yaşayan Yazar Elif Şafak” ve de malûm siyasî parti “HDP”den geldi.  Ardından da aralarında milletvekili, hukukçu, doktor, gazeteci, yazar, karikatürist, sendikacı ve işçilerin bulunduğu 324 kişinin imzaladığı “Akademisyenler Susturulamaz” başlıklı bir “Bildiri”yi daha imzalayan gruptan çıktı. Sonrasında ise “İtalyan La Repubblica” gazetesine konuşan “Nobelli Yazar Orhan Pamuk” sökün etti. Önceki bildiride imzası bulunanlardan “Anadolu Üniversitesi Araştırma Görevlisi Vedat Toprak” isimli birisi de bu kadarıyla yetinmeyerek “sosyal medya hesabındaki Facebook” üzerinden “Özel harekât polisi, resmi üniformalı seri katildir. Evet, bütün üniformalı polisleri aynı kefeye koyuyorum. Evet, hepsi ölsün hatta gebersin istiyorum. Varsın iki yaşında çocuğu olsun, varsın nişanlı olsun…”   ifadelerini kullandığı görüldü. En nihayetinde de “ABD Başkanı Obama’nın Yardımcısı Joe Biden”; ülkemize yaptığı ziyarette bütün bunların “söz söyleme özgürlüğünün ve insan haklarının gereği(!)” olduğuna dair bir “yumurta” yumurtlayıp gitti…
Bu arada bir-iki hususu daha belirtmekte fayda görüyoruz: 
Birincisi: İsrail Adalet Bakanı Ayelet Shaked; ülkesinin Filistinlilere uyguladığı şiddeti görmezden gelerek, Kürtlere yapılan haksızlığın düzeltilmesini istedi ve “En büyük devletsiz ulusun bağımsızlık zamanı geldi. Biz tüm gücümüzle bölgede kurulacak Kürt devletinin arkasındayız” ifadelerini kullandı ve söz konusu devletin Türkiye ve İran arasında kurulması gerektiğini belirtti. (Bkz: Türkiye Gazetesi-21.01.2016, s. 10)
İkincisi: “Akademik Karnemiz Felâket!.. Bilim Yok, Siyaset Çok. Profesörler, doçentler bilim yerine terör destekçisi bildiriye yoğunlaşınca Türkiye, akademik çalışmalar liginde küme düştü. YÖK’ün yayınladığı ‘Türkiye Yükseköğretimi İçin Bir Yol Haritası’ başlıklı raporda, üretilen bilimsel yayınlara ilişkin çarpıcı rakamlar var. Türkiye, dünya akademik yayın sıralamasında 30 ülke arasında ancak 20’nci olabildi.” (Türkiye Gazetesi-22.01.2016, s. 1, 12)  
Bir kere daha ifade edelim ki;  27 Aralık 2015 günlü ve 15 Ocak 206 günlü köşe yazılarımızda belirttiğimiz ve üzerine basa basa anlatmaya çalıştığımız gibi; ülkemiz topraklarının içerisinde “çakır dikeni” gibi bulunan bu “pıtrakların tohumu” ve “nerelerden gelip nerelere çöreklendiklerine dair de soy”ları üç aşağı-beş yukarı bellidir… 
Ve dahi bunların “söz ve eylemleri ile görüntüleri” de, bağlı oldukları “soy ağacı” ve “tohum” bakımından “aidiyetlerine” uygundur… Onlara sahip çıkanların kimliklerine bakıldığında da “itikat” ve “zihniyet istikametleri” artık (2 kere 2’nin 4 etmesi gibi) tescillidir..
Diyoruz ve bu his ve düşüncelerle kaleme aldığımız aşağıdaki mısralarımız ile Siz Saygıdeğer Okuyucularımızı başbaşa bırakıyoruz…
Kalbî sevgi ve saygılarımızla…
    = = = * = = =
“Sen ne diyorsun” bak, “adamlar nerde?”;
“Sen nasıl imzacı”, “nasıl adamsın?!..”
“Onun aklı-gözü”, hep senin yerde;
“Sen nasıl imzacı”, “nasıl adamsın?!..”
“Gözlerine iniş”, bir “salak perde!..”

“Adam bayrağı”na, “çizgi”yi çekmiş;
Nice “mankafa”ya, “tohum”u ekmiş;
“Devlete isyân” var, sorsan “erkek”miş…
“Sen nasıl imzacı”, “nasıl adamsın?!..”
“Nushla uslanmayan”, hakkı “kötek”miş…

“Adamın hizmeti”, işte “devlet”e;
“Sendeki akıl” mı, bak “rezalet”e; 
“Kalem süngü”sünü, tak “ihanet”e!..
“Sen nasıl imzacı”, “nasıl adamsın?!..”
Her gün uğruyorsun, çokça “lânet”e…

“Adam hedefi”ni, çizdi-çiziyor;
“Filistin”i yıldan-yıla eziyor;
“Sendeki kalem” bak, nerde geziyor?..
“Sen nasıl imzacı”, “nasıl adamsın?!..”
“Kâğıtlar” usandı, sizden beziyor…

“30 ülkede” sen, bak “20”desin; 
“İlmî seviye”n bu, kesin mi kesin; 
Bırak “politika”, bir birin yesin!..
“Sendeki kalem” bak, nerde geziyor?!..”
“Kel göründü” gayri, çıkmıyor sesin!..

“Joe Biden” ABD, Başkan Vekili;
“İmzacı lehine”, konuşur dili;
“Siyon’a hizmet”te, hâlen etkili…
“Sendeki kalem” bak, nerde geziyor?!..”
Kime çalışıyor, daha yetkili?..

KAYIKÇ’Ali der ki, “Düşün ha düşün!..
Baliğ oldun amma, ermedi başın!..
Nüfus başka yazar, gösterir yaşın!..”
“Sen nasıl imzacı”, “nasıl adamsın?!..”
Bu gidişle gayrı, (b.k) olur işin!..

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 DENGE GAZETESİ | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0362 420 04 28 | Faks : 0362 431 55 53 | Haber Scripti: CM Bilişim