• BIST 115.526
 • Altın 162,938
 • Dolar 3,8073
 • Euro 4,6591
 • Samsun 14 °C
 • Ankara 6 °C
 • İstanbul 10 °C
 • Samsunspor Gaziantep’e uçtu
 • Ayite ve Samet Kılıç’a ödeme yapıldı
 • Futbol Şehitleri kabirleri başında anıldı
 • Samsunspor Gaziantep’e uçtu
 • Ayite ve Samet Kılıç’a ödeme yapıldı
 • Futbol Şehitleri kabirleri başında anıldı

SANA SENİN ELİN İLE SENİN DİNİNİ…

Ali Kayıkçı

*“Harf devriminin tek amacı ve hatta en önemli amacı, okuma-yazmanın yaygınlaşmasını sağlama değildir. Devrimin temel gayelerinden biri, yeni nesillere geçmişin kapılarını kapamak, Arap-İslâm dünyası ile bağlarını koparmak ve dinin toplum üzerindeki etkisini zayıflatmaktı. Yeni nesiller, eski yazıyı öğrenemeyecekler, yeni yazı ile çıkan eserleri de biz denetleyecektik.  Din eserleri eski yazıyla yazılmış olduğundan okunmayacak, dinin toplum üzerindeki etkisi azalacaktı.” (İsmet İnönü-Hatıralar, C. 2, s. 223)
*“(“Sözcük” kelimesi, kelimenin karşılığı ise, bu “Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi-8”  kitabında, (İlâ-yi kelimetullah)ı, (Kelime-i tevhîd)i ve (Kelime-i şahâdet)i nasıl diyeceksiniz?”) (M. Hâlistin Kukul; Denge Gazetesi-22.05.2015, s. 9)
*“Bu yurda her belâ içinden gelir/“Hep”leri, hep, hiçin hiçinden gelir.”  (N. Fâzıl Kısakürek-Çile)

Saygıdeğer Okuyucularımız!..
 Bilindiği üzere; 1930’lu yıllarda bir “Arı dilcilik”, “ Öz Türkçecilik”, “Dilde arılaştırma” gibi bir takım uyduruk gâyelerle; aslında “İslâmiyet’e ve Osmanlıya” karşı “devlet eliyle” bir tasfiyecilik hareketi başlatılmıştır. Bu hareket, hâlen daha da devam etmekte, “Kürtçe ile isimler almak, Kürtçe eğitim ve Kürtçe yayın yapmak” gibi faaliyetler de bunun bir başka şeklidir.
 Yine malûmları olduğu üzere; yüce dinimiz İslâmiyet, ilk olarak “Araplara” inmiştir ve bunun “Anayasası” diyebileceğimiz  “Kur’ân-ı Kerîm”de “Arapça”dır. Ve yine bunun en güzel açıklaması olan “Hadîs-i şerîfler”in kaynağı olan “Hz. Muhammed” (sallallahü aleyhi ve sellem) Efendimiz de Arapların arasından çıkmış ve söylediklerini de “Kureyş lisanı” ile söylemiştir.
“Dilde tasfiyecilik” adı altında Arapça kelimeleri yazılı eserlerden çıkarmak isterseniz; Türkçemize “Arapçadan girmiş 6 bin 516 kelime ile işe başlamak durumunda olacaksınız, demektir.
 Meselâ, “A” harflilerden başlayacak olursak; aba, Abbas, abdal, abdest, abdesthane, abes, abıhayat, abıkevser, abide, abraş, abuhava, abus, acaba, acar, acayip, acele, Acem, acemaşiran, acembuselik, acemi, aceze, acil, acilen, aciliyet, âciz, âcizane, acube, acul, acuze, adet, âdet, âdeta, adi, adil, adilane, adli, adliye, af, afak, afaki, afat, afet, afetzede, affetmek, affeylemek, affolmak, affolunmak, afif, afife,  afiyet, afyon, agel, ağda, ahali, ahbap, ahdetmek, ahdî, Ahd-i Atik, Ahd-i Cedit, ahfat, ahi, Ahi, ahir, ahiren, ahiret, ahit, ahitname, ahiz, ahize, ahkâm, ahlat, ahraz, ahşap, ahuvah, ah vah, ahval, ahzükabz, aidat, aidiyet, aile, ailevi, ait, akabe, akait, akamber, akamet, akar, akaret, akdedilmek, akdetmek, akıbet, akıl, akıldane, akide, akil, akil baliğ, akim, akit, âkit, aksetmek, aksiseda, aksülamel, aktar, âlâ, alaka, alakadar, alamet, alametifarika, alelacayip, alelacele, alelade, alelhesap, alelhusus, alelıtlak, alelumum, alelusul, alem, âlem, alemdar, âlemşümul, alenen, aleni, aleniyet, alet, Alevi, aleyh, aleyhtar, aleykümselam, ali, alicenap, alil, alim, âlim, alimallah, âlimane, aliyyülâlâ, Allah, vb…
 Peki, bunları atacağız ve yerlerine neler koyacağız?.. Sorusuna da şimdilik bir tanesi ile karşılık verelim: “Allah” kelimesi yerine de bakınız ne dememiz isteniyor: Tanrı… 
1936 yılında “Kemalizm” adı altında “Cumhuriyet Gazete ve Matbaası”nda 357 sayfa” olarak “Tekin Alp” takma adıyla yayınlanan bir eserin 171’inci sayfasında bakınız bu konuda neler söyleniyor:
“Artık 1935’teyiz. On iki senelik bir müddet zarfında, yeni Türk, kendine yeni bir ruh, yeni bir ahlâk, yeni bir tarih, hattâ, Allah’ı Tanrı diye andığı için, diyebilirim ki yeni bir Allah yaratmıştır.”
Asırlardan beridir olduğu gibi şimdi de Hıristiyanı, “Teslis İnancı”nın gereği olarak  “Tanrı” diyor, putperesti “Tanrı” diyor; 30’lu yıllardan başlamak suretiyle bu haşarat “Arı dilciler”, bu haşarat “Öz Türkçeciler” vs.ler de ne dememizi istiyorlar görüyorsunuz!.. Bu, “Vatikan-Papalık” kaynaklı “Müslüman ülkelerde Kur’ân-ı Kerîm ve diğer İslâm kaynaklarında yer alan kelimeler, konuşma lisanından silinmelidir.” talimatın gizli niyetidir. Bu, (bâzı akademisyenler ve tarihçiler inanmayıp inkâr etse de) “Lozan”ın henüz açıklanmayan gizli pazarlıklarının arka plânıdır. Bu, “İnönü”nün “Hatıraları”nda kendisini bulan bir gerçeğin tâ kendisidir. Bu, 7 Aralık 2000 tarihinde, DSP’li” Milli Eğitim Bakanı M. Bostancıoğlu” eliyle “okul kitapları”ndan seçilmiş bâzı kelimelerin atılmasını istemesidir. Ve de şimdiki “Kürtçü HDP’liler”in ve onların bozuk niyetlerini anlayamayan bâzı siyasî ve eğitimci şahsiyetlerin,  “Kürtçe Sözlük/Anadilde Eğitim” vb. ile yapmak istediklerinin bir başka ifadesidir…
 Diyoruz ve bu his ve düşünceler ile kaleme aldığımız aşağıdaki mısralarımız ile Siz Saygıdeğer Okuyucularımızı başbaşa bırakıyoruz…
 Kalbî sevgi ve saygılarımızla…
    = = = * = = = 
Senin elin ile senin dinini, 
Sana yıktırıyor, uyuma-uyan!..
Tatlı gülücükler, senin dilini, 
Sana yıktırıyor, uyuma-uyan!..

Bu el senin elin, ne Ermeni-Rûm;
Sözde “özgürce” hem, yazıp okursun; 
Bir sinsi tuzakta, çorap dokursun; 
Kitaplar ortada, aşikâr-inan!..

Bizi bizden ile yıkmak isterler;
Fitne-fücur işe, sokmak isterler; 
Ülkeyi ateşsiz, yakmak isterler; 
Ne Moskof kâfiri, ne dahi Yunan…

Bizi bizden dille, koparmak için; 
Şuradan burayı, aparmak için; 
İki el uzatsa, on parmak için; 
Dede uzak kaldı, şimdi de anan…

Bizi bize önce, dilimiz bağlar;
Dilimiz söylerse, hâlimiz bağlar;
Buraya KAYIKÇI Ali’miz bağlar; 
Bazen üç-beş dakika, hoşça bir zaman…

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 DENGE GAZETESİ | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0362 420 04 28 | Faks : 0362 431 55 53 | Haber Scripti: CM Bilişim