1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. SAMSUN'DAN BERLİN'E ANLAMLI HEDİYE
SAMSUN'DAN BERLİN'E ANLAMLI HEDİYE

SAMSUN'DAN BERLİN'E ANLAMLI HEDİYE

19 Mayıs 1919'un 100. yıl kutlamaları, yurt içinde ve yurt dışında yapılan etkinliklerle devam ediyor. Milli Mücadelenin 100. yılı münasebetiyle Samsun Valiliği 100. Yıl Koordinasyon Merkezi tarafından prestij proje olarak hazırlanan "İlk Adımdan Kuruluşa" Karma Resim Sergisi'nin fotoğrafları Berlin Başkonsolosluğu'na hediye edildi.

A+A-

Almanya'nın başkenti Berlin'de açılan ve bir hafta süren sergiye, Almanya’da yaşayan Türk vatandaşları ve Alman vatandaşları yoğun ilgi göstermişti. Tarihi belgelerle hazırlanan serginin içeriğini beğenen Berlin Başkonsolosu M.Mustafa Çelik, sergiyi gezen vatandaşların talebi ve Almanya'daki Sivil Toplum Kuruluşlarının talebi üzerine sergi fotoğraflarını ilerleyen zamanlarda da sergilenmek üzere kendilerine verilmesi talebinde bulundu. Bu talep de Samsun Valisi Osman Kaymak'a iletildi.

enesin-haberi-2.jpeg

Samsun Valiliği 100. Yıl Koordinasyon Merkezi tarafından prestij proje olarak hazırlanan ve Genelkurmay ATASE Dairesi Başkanlığı’ndan alınan belge ve fotoğraflarla hazırlanan "İlk Adımdan Kuruluşa" Karma Resim Sergisi, Berlin Başkonsolosluğuna hediye edildi.

enesin-haberi-5.jpeg

Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk harcının atıldığı ve tüm Dünya'ya örnek olmuş Milli Mücadele’nin 100. Yılının gerek Samsun gerekse Türkiye genelinde ve yurt dışında yapılan etkinliklerle kutlanıldığını ve yıl sonuna kadar da kutlamaların devam edeceğini dile getiren Samsun Valisi Osman Kaymak, tarihi vesikalarla hazırlanan "İlk Adımdan Kuruluşa" Karma Resim Sergisini, yurt dışında ve yurt içinde her Türk gencinin mutlaka gezmesi gerektiğini, sergideki eserlerde aktarılan bilgilerin geleceğimizi emanet edeceğimiz Türk gençlerinin zihninde canlı tutulması gerektiğine vurgu yaptı. Cumhurbaşkanımızın himayelerinde 19 Mayıs ruhunu genç nesillere doğru, sade ve etkili bir şekilde aktarılması için yürütülen bu çalışmaların Türkiye'nin aydınlık geleceğine ışık tutacağını söyleyen Vali Kaymak, 'İlk Adımdan Kuruluşa' sergisi ile 1919’dan 1923’e kadar Türk Devletinin Milli Mücadele tarihinin doğru, güvenilir bilgi ve belgelerle kamuoyuna anlatılması amaçlandığını kaydetti.

enesin-haberi-3.jpeg

SERGİ HAKKINDA
63 Eserden oluşan 'İlk Adımdan Kuruluşa' Karma Resim Sergisinde; Genelkurmay ATASE Dairesi Başkanlığı’ndan alınan belge ve fotoğraflar ile OMÜ Eğitim Fakültesi Resim - İş Eğitimi Bölümü, SAMFAD yerel sanatçılar tarafından yapılan eserler yer alıyor. Paris ve Berlin'de açılan sergi; Kuzey Makedonya (Üsküp), Kosova (Priştine), Bulgaristan(Kırcaali), Brüksel (Ghent - Genk), Hollanda (Roterdam), Birleşik Krallık (Londra) ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) (Lefkoşa) olmak üzere 9 ülkede açılacak.

enesin-haberi-6.jpeg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.