1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. SAMGAZ'DAN GÜVENLİ DOĞAL GAZ AÇIKLAMASI
SAMGAZ'DAN GÜVENLİ DOĞAL GAZ AÇIKLAMASI

SAMGAZ'DAN GÜVENLİ DOĞAL GAZ AÇIKLAMASI

Kış aylarının gelmesi ile birlikte artan doğal gaz tüketimlerine paralel olarak SAMGAZ İşletme ve Tesisat Müdürü Murat Aras, güvenli doğal gaz kullanımı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

A+A-

SAMGAZ İşletme ve Tesisat Müdürü Murat Aras; "Çevreci, ekonomik ve güvenilir olan doğal gazı tercih noktasında azami özen gösteren abonelerimizin, doğal gaz tesisatlarını yaptırırken ve kullanırken de aynı özeni göstermeleri önem arz etmektedir. Hizmet sürecimizde insan sağlığı ve güvenliğini olumsuz etkileyebilecek tüm riskleri azaltmayı, çalışanlarımız, müşterilerimiz ve toplumu bilinçlendirmeyi asli işimizin ayrılmaz bir parçası olarak kabul etmekteyiz. Görevimiz; güvenli doğal gaz arzını sağlamak ve devamında da güvenli tesisatın ve güvenli doğal gaz tüketiminin gerçekleştirilmesini kontrol etmektir" dedi. 

aras.jpg

Hava sıcaklıklarının düşmesi ile birlikte doğal gaz tüketimleri de artmaya başladı. Doğal gaz kullanan vatandaşların dikkat etmesi gereken hususlar SAMGAZ tarafından sıralandı; 

1.Havalandırma menfezi daima açık konumda olmalıdır. 
Havalandırma menfezi daima açık konumda olmalıdır. Havalandırma menfezi; yakıcı cihazın doğal gazı yakabilmek için gereken oksijeni aldığı, baca çekişine yardımcı olan, atmosfere açık, cama veya duvara monte edilen plastik ızgaradır. İptal edilmesi veya kapatılması halinde ölümle sonuçlanabilecek büyük tehlikeler oluşabilmektedir. 

2.Yakıcı cihaz bakımları yetkili servislere yaptırılmalıdır.
Kombi, soba, kazan, brülör vebenzeri yakıcı cihazların bakımı ve bacaların temizliği düzenli olarak yaptırılmalıdır. Yakıcı cihazlarınızın bakımının yıllık periyotlarda yetkili servislere yaptırılması önemlidir. Yetkisiz kişilerin yakıcı cihazlarda ve doğal gaz tesisatlarında bakım yapmasına müsaade edilmemelidir. Doğal gaz tesisatlarının ve yakıcı cihazların mülkiyeti, kullanım yetkisi ve bakımı abonelerin sorumluluğundadır.

3.Doğal gaz tesisatlarının yetkili firmalara yaptırılması gerekmektedir. 
Doğal gaz tesisatlarının SAMGAZ tarafından yetkilendirilen firmalara yaptırmaları gerekmektedir. Sertifika sahibi olmayan kuruluşlar veya kişiler tarafından yapılan tesisatlar Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ilgili yönetmelikleri gereğince teknik kriterleri sağlamadığı için kabul edilmemektedir. 

4.Tesisatlara müdahale yetkisi sadece SAMGAZ’a aittir.  
Doğal gaz arzı sağlanan tesisatlarda kesinlikle SAMGAZ’ın bilgisi dışında tadilat yapılmamalıdır. Son yıllarda yaşanan baca gazı zehirlenmelerinden kaynaklanan ölümler, doğal gaz patlamaları vebenzeri olayların; dağıtım firmalarının onayı alınmadan yapılan tesisatlar da meydana geldiği gözlemlenmektedir. 

5.Tesisatların bakım ve kontrollerinin yaptırılması gerekmektedir. 
SAMGAZ tarafından tesisat kontrolleri titizlikle yapılmaktadır. Ancak doğal gaz arzı sağlandıktan sonra tesisatlarda olası değişiklikler olması veya bakımsızlık sebebiyle güvenli doğal gaz kullanımı riske girmektedir. Abonelerin güvenli doğal gaz kullanımını gerçekleştirmek amacıyla tesisatlarının bakımlarını yaptırmaları önem arz etmektedir. 

SAMGAZ İşletme ve Tesisat Müdürü Murat Aras, "Doğal gaz tesisatlarını kontrol ettirmek isteyen abonelerimiz, 444 1187 numaralı çağrı merkezimizi arayarak doğal gaz tesisatlarının kontrolünü talep edebilirler.  Acil durumlarda 187 Doğal Gaz Acil İhbar Hattı aranmalıdır.  187 Doğal Gaz Acil İhbar Hattı 24 saat kesintisiz ve güvenli doğal gaz arzının sağlanması amacıyla hizmet vermektedir. Doğal gaz kullanan vatandaşların güvenli doğal gaz kullanımını tesis etmek için doğal gaz kaçağı, doğal gaz kokusu, yangın, korbonmonoksit gazı zehirlenmeleri vebenzeri herhangi bir tehlike durumunda 24 saat kesintisiz ve ücretsiz hizmet sunan 187 Doğal Gaz Acil İhbar Hattı’nı aramalarının önemi belirtilmiştir. Meydana gelen olay ve adres ile ilgili açık ve net bilgi verilmesinin; müdahale süresini kısalttığı bildirilerek; ihbar verilirken panik yapılmamasının da altı çizilmektedir.  187 Doğal Gaz Acil İhbar Hattı sadece acil durumlarda aranmalıdır. Diğer bütün iş ve işlemler için 444 1187 numaralı Çağrı Merkezi Hattı’nın aranması gerekmektedir" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.