• BIST 109.330
 • Altın 155,894
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501
 • Samsun 14 °C
 • Ankara 6 °C
 • İstanbul 15 °C
 • ZEREN: "Yarın kazanan taraf biz olacağız"
 • GİRESUN’A BİLENİYORLAR
 • SAMARAS'IN KEYFİ YERİNDE
 • ZEREN: "Yarın kazanan taraf biz olacağız"
 • GİRESUN’A BİLENİYORLAR
 • SAMARAS'IN KEYFİ YERİNDE

Rektör Akan Farkı

Ali Kayıkçı

 Saygıdeğer Okuyucularımız!..
 Her giden eskinin yerine gelen yönetimden ve yönetici kişilerden insanların elbette ki bir takım farklı beklentileri ve ümitleri vardır.
 Bu; eşyanın tabiatı gereği olduğu gibi,  yönetimlerin ve yöneticilerin de tabii bir neticesidir.
 Bütün bunları şunun için söylüyoruz: Geçtiğimiz aylarda; bilindiği üzere 19 Mayıs Üniversitemizde de bir “Rektörlük Seçimi” yapılmış ve Sayın Prof. Dr. Hüseyin Akan hoca, bu göreve getirilmiştir.
 İyisi-kötüsü, eğrisi-doğrusu ile Rektör Bernay yönetimi geride kalmış ve yeni Rektör Akan ve ekibinden elbette ki farklı icraatlar beklenir olmuştur.
 İlimizde yayınlanan gazeteler ile bâzı televizyon kanallarında bu farklı icraatların neler olacağı, olması gerektiği hususlarında yüzlerce yazı yazılmış, haberler yapılmış ve beklentiler sıralanmıştır.
 Bunların özeti; OMÜ"nün artık rüştünü ispatladığı, 30 bini aşan öğrenci ve eğitim-öğretim kadrosu ile çoğu ilçe nüfusunu geride bırakmış yetişmiş bir insan gücü ile artık “kozasından çıkma zamanı”nın geldiği; şehrin, hatta bölgenin ticaret, sanat ve kültür çevrelerine kılavuzluk yapmak, dahası işbirliğinde bulunmak zamanının çoktan gelip geçtiğidir…
 Başta, 2008-2009 eğitim-öğretim yılı olmak üzere gelecek senelerde bu iyi dilek ve temennilerin ne kadarının gerçekleşip gerçekleşmediğini inşâ"Allah, hep birlikte görecek ve Rektör Hüseyin Akan farkının da neler olduğuna ülkece şahît olacağız…
 Bizim için bunun ilk müspet sinyali; Gürses Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sayın Taner Hazinedar ile, gazetenin yayınlarından olup okuyucularına parasız hediye edilen 50"şer adet “Samsunlu Şâirler ve Yazarlar Ansiklopedisi” ile “Türk"ten Tâ Atatürk"e Türk Destanları” isimli eserlerimizi, Rektör Bernay zamanında Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı"na elden sunmuş olmamıza rağmen, ne alınmış olduklarına ve ne de teşekküre değer bir davranış sergilemiş bulunduğumuza dair bir satırlık olsun cevap verilmemesi, diğer taraftan Yeni Yönetim döneminde ise, benzer bir olay üzerine aşağıda metni görülen yazının alınmış bulunmasıdır:
  
 Bilgi üretiminin mevcut bilimsel veriler üzerine kurulu gelişmeler olduğu bir gerçektir. Bu nedenle öğrencilerin ve araştırmacıların ilgilendikleri konuda yeterli kaynağa ulaşmaları bilimsel gelişmelerin olmazsa olmaz koşuludur. Ayrıca bilimin evrenselliği doğrultusunda ulaşılan kaynakların da ulusal düzeyde kalmaması gerekmektedir. Böylesine zorunlu ve sınırsız hizmetin verilmesi bilinci ve sorumluluğu içerisinde, Üniversitemiz kütüphanelerini bilgiye ulaşım ve kullanım olanakları yönünden hep daha ileriye götürmek çabası ve kararlılığı içerisindeyiz. Bu çalışmalarımıza destek olan kişi ve kurumlar, bilime verdikleri değer ve bilginin paylaşıldıkça çoğalacağına olan inançları nedeniyle her zaman takdirle anılmıştır, bundan sonra da anılacaktır.
 Kütüphanemizin sayenizde sahip olabildiği “Türk Destanları/2. Baskı” (30 adet) ve “Samsun"un Mânevî Mîmarları” (30 adet) adlı yayınlarınız için şükranlarımızı sunuyoruz. Bu yayınlarınızın daha çok kişinin yararlanabilmesi amacıyla kayıt ve listeleme işlemleri derhal tamamlanarak, Merkez Kütüphanemizde okuyucu hizmetine sunulmuştur.
 Gereğini, bilgilerinize rica ederim.
        
              Prof. Dr. Hüseyin AKAN
                      Rektör”
 * - * - * - * - * - * - * -
 Saygıdeğer Okuyucularımız!..
 Görüldüğü üzere biz Gazeteci-Yazarlar, kendimizle ilgili bir hususta, ilk müspet gelişmenin canlı şahîdiyiz.
 Darısı diğer kişi, sektör ve kuruluşların başına…
 Kalbî sevgi ve saygılarımızla…

 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 DENGE GAZETESİ | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0362 420 04 28 | Faks : 0362 431 55 53 | Haber Scripti: CM Bilişim