• BIST 97.988
 • Altın 242,791
 • Dolar 6,2605
 • Euro 7,3554
 • Samsun 26 °C
 • Ankara 28 °C
 • İstanbul 25 °C
 • Samsun'da Bir İlk
 • Samsun Haberler.Tv
 • ALO HABER: 0541 950 50 00
 • Samsun'da Bir İlk
 • Samsun Haberler.Tv
 • ALO HABER: 0541 950 50 00

PKK Tekrar Karadeniz’de

Prof Dr.Osman Köse

PKK Tekrar Karadeniz’de

                PKK terörünün tekrar nüksettiği ve her gün şehit haberlerinin geldiği bir ortamda, örgütün“yeniden açılmaya” ve “yerleşmeye çaba” gösterdiği yerlerden biri de Karadeniz Bölgesi’dir.

            Karadeniz bölgesi ve Karadenizlilerin devlete, vatana ve millete sadakatları herkesçe malumdur. Bölge halkının devlete ve millete bağlılıkları ve fedakârlıkları sadece modern dönemde değil, kadim zamanda da âlemce bilinmektedir.

            Osmanlı devletinin en çetrefilli ve bunalımlı dönemlerinde Karadeniz’den toplanan askerler gerekirse canlarını tereddütsüz feda ederek büyük görevler ifa etmeleriyle maruftur. Bu nedenle Osmanlı devleti için “Karadeniz askeri” ve aynı özelliklere sahip “Arnavut askerinin” yeri ve önemi savaşçılık, sadakat, liyakat ve fedakârlık cihetleri ile diğer bölgelerden farklı ve ayrıcalıklıdır.       

            Karadeniz halkının bu hassasiyetlerine ve teröre karşı en sert tepkiler bu bölgeden gelmesine rağmen PKK, “Karadeniz’e açılma sevdasını” her zaman canlı tuttu ve sürekli fırsatlar kolladı.

            Hafıza-i beşer nisyan ile maluldür yani insan hafızası unutabilir, bu nedenle PKK’nın Karadeniz’e açılma serüveninin kilometre taşlarını hatırlayalım.

            Kanlı terör örgütünün Karadeniz bölgesinde destek bulacağı ve yardım alacağı bir halk tabanı olmadığı için, bölgede yer yer görülen DHKP/C, TİKKO ve MLKP gibi sol terör örgütleri ile antlaşmalar yaptı ve onlardan destekler aldı.

            PKK, bu desteklerle Sivas, Ordu, Tokat, Gümüşhane ve Giresun kırsalında dolaşma ve hareket etme kabiliyetine sahip oldu. Söz konusu illerde sol düşünceye sahip kişiler ve geçmiş dönemlerde Güneydoğu bölgesinden gelen kitleler arasından derlenen sakat düşünceye sahip bireylerden lojistik destekler bularak, daha önceleri bir dizi eylemlerle Karadeniz bölgesinde görüldü.

            Düşünce ve eylem planında PKK’nın Karadeniz’e açılımının başlangıcı, terörün yoğun olarak canları yaktığı 1993 yılına kadar iner. Planlar ve çalışmalarını yaptıktan sonra ilk defa küçük gruplar halinde Karadeniz’in değişik yörelerinde 1994 yılında görülmeye başlandı.

            1997 yılında 100–150 kişili bir grup ile Karadeniz’de eylemlerle sesini duyurmaya ve etrafta tedirginlik uyandırmaya çalıştı. Sivas-Suşehri, Şebinkarahisar- Alucra, Alucra – Şiran arasında yollar kesti, karakol taradı ve Tokat’ta bir maden ocağını bastı. Bu eylemlerde, ölenler ve yaralamalarla dikkatleri çekti.

            2003 yılında tekrar Tokat ve Sivas üzerinden Giresun ve Gümüşhane kırsalına bir grup PKK’lı daha gönderildi. Bu gruplar 2005 yılında Gümüşhane şehir merkezinde otobüs terminali ve Torul’da askerlik şubesini taradılar.

            2006 yılında da Gümüşhane / Şiran’da 4 askerin şehit edilmesi ile sonuçlanan olayı gerçekleştirdiler.   

            2008 yılında Gümüşhane’nin Aksu ve Karamustafa köylerinden yiyecek isteyerek tedirginlik yaratıp, Şiran’da askeri konvoya saldırı, Erzincan/Kemah’ta 9 askerin şehit edilmesi ve Giresun/ Kümbet yaylasında askere saldırı olaylarını gerçekleştirdiler.

            Yine 2009’da Tokat/Reşadiye, 2010 yılında da Samsun/Lâdik, Giresun/Dereli ve Gümüşhane//Kelkit’te bir dizi eylemlerde bulundular

            1993 – 2010 yılları arasındaki faaliyetleri ve eylemleri ile bölgede istediği ortamı yaratamayan PKK, “çözüm süreci” ile beraber Karadeniz bölgesinden militanlarını geri çekti.

            PKK’nın 12 Temmuz’da “barış süreci bitti” açıklaması ve 22 Temmuzda da “”Suruç patlamasını” bahane ederek başlattığı terör eylemleri ile örgüt yeniden Karadeniz bölgesine açılmaya başladı.

            Bölgedeki faaliyetleri ve irtibat noktaları ile 20 yıldan fazla bir tecrübe ve birikime sahip olan örgüt, kolayca Erzincan, Giresun ve Gümüşhane kırsalına sızdı ve hala da bu sızma devam etmektedir.

            1 Ağustos gecesi Gümüşhane/Kürtün’e bağlı “Günyüzü (Törnük) köyü” etrafında görülen PKK militanları muhtemelen Giresun-Gümüşhane yolunu kesmeyi hedefliyorlardı.

            PKK’nın Torul – Kürtün – Doğankent- Trebolu çizgisinde yani sahili Gümüşhane’den Erzurum ve diğer iç kesimlere bağlayan yol güzergâhları üzerinde destek bulması mümkün değildir. Bölge halkı en son ferdine kadar devletin yanında ve terörün karşısındadır.

            Daha önceki faaliyetleri ve hedefleri dikkate alındığında PKK, bölgede olan DHKP/C, TİKKO ve MLKP ve benzeri sol örgütlerle iş birliği içinde Karadeniz’de yol kesmeler, bombalamalar ve katliamlar yapmayı planlamaktadır. 

            Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Tokat ve Sivas’tabirbirine “kenetlenmiş farklı kültürel yapıyı” uyararak onların birbirinden ayrışmasını sağlamak ve “1980 öncesi gibi” bir yapı oluşturmak bu örgütlerin hedefidir.

            Son yıllarda değişik çevrelerin bilimsel araştırmalar adı altında bölge halkının dini, milli ve ırki orijinleriniirdeleyen araştırmalar ve yayınlar yapma gayretleri tüm bu sinsi planların bir parçasıdır.

            Devleti zayıflatma, toplumu birbirine düşürme, ülkeyi Mısır, Irak, Suriye ve Libya gibi terörle cebelleşen bir yapıya dönüştürme gayretinde olan ihanet odakları maalesef içimizde ve her yerde zinde bir şekilde faaliyetlerini sürdürmektedir.

            Bu nedenle “Kürtün’de görülen PKK’lı grup” söz konusu terör örgütlerinin bölgede derinleşen bir çalışma içine girdiklerinin işaretidir. Onlara “legal anlamda imkân” sağlayacak devlet içinde de çürürmüş beyinlerin olduğu son yaşadıklarımızla bilinmektedir.

            Bu nedenle PKK’nın tekrar Karadeniz’e inmesi ve eylem hazırlığı, terörün ülkenin her tarafına yayılması noktasında stratejik ve ciddi bir durum olarak görülmesi gerek.

            Gelişen ve büyüyen Türkiye’nin düşmanları iş başında…

 

Prof. Dr. Osman KÖSE

Polis Akademisi / Ankara

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 DENGE GAZETESİ | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0362 420 04 28 | Faks : 0362 431 55 53 | Haber Scripti: CM Bilişim