• BIST 90.529
 • Altın 213,679
 • Dolar 5,3738
 • Euro 6,0725
 • Samsun 10 °C
 • Ankara 6 °C
 • İstanbul 16 °C
 • EFSANE GOLCÜ DENGE'DE!
 • Samsun'da Bir İlk
 • Samsun Haberler.Tv
 • EFSANE GOLCÜ DENGE'DE!
 • Samsun'da Bir İlk
 • Samsun Haberler.Tv

OMÜ'DEN AÇIKLAMA

OMÜ'DEN AÇIKLAMA
OMÜ’DEN CANİK KAMPÜSÜ AÇIKLAMASI

Samsun’a ikinci üniversite kurulması ve Canik kampüsü ile İlgili Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nden Açıklama geldi

Yapılan Açıklamada ; ''Samsun yerel medyasında son günlerde Ondokuz Mayıs Üniversitesi Canik Kampüsü’nün kullanımı ve Samsun’a ikinci üniversite kurulmasına yönelik haberler yer almakla birlikte; özellikle bir gazetede söz konusu gelişmelere yönelik kamuoyunu yanlış yönlendirmeye sevk eden haber ve değerlendirmelere yer verilmiştir. Bu bağlamda Ondokuz Mayıs Üniversitesi kamuoyunun doğru bir biçimde bilgilendirilmesi amacıyla aşağıdaki açıklamayı kamuoyuyla paylaşma ihtiyacı duymuştur''

Samsun’da İkinci Üniversiteyi Destekliyoruz
Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının “Yükseköğretim Kurumları ve Üst Kuruluşları” başlıklı 130. maddesinde “Çağdaş eğitim-öğretim esaslarına dayanan bir düzen içinde milletin ve ülkenin ihtiyaçlarına uygun insan gücü yetiştirmek amacı ile; ortaöğretime dayalı çeşitli düzeylerde eğitim-öğretim, bilimsel araştırma, yayın ve danışmanlık yapmak, ülkeye ve insanlığa hizmet etmek üzere çeşitli birimlerden oluşan kamu tüzelkişiliğine ve bilimsel özerkliğe sahip üniversiteler Devlet tarafından kanunla kurulur.” düzenlemesine yer verilmektedir. Söz konusu Anayasa hükmünden de anlaşılacağı üzere; Samsun’da kurulması için gündeme getirilen ikinci üniversite konusunda karar verme yetkisi Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörlüğüne ait değildir. Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun’a ikinci bir üniversite kurulması sürecinde danışılacak aktörlerden önemli bir tanesidir. OMÜ yönetimi, tıpkı OMÜ’nun kuruluşunda olduğu gibi bu alanda birikimi olan şehrin tüm aktörlerinin çalışmaları ve gayretleriyle ikinci üniversitenin şehre kazandırılabileceğine inanmaktadır. İkinci üniversiteye Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç’in karşı olduğu yönündeki değerlendirmeler kesinlikle doğru değildir. Rektör Bilgiç, YÖK üyeliği ve uzun yıllar yöneticilik yapmış birisi olarak bir üniversitenin kurulma süreçlerini, şehrin beklentilerini ve yetkilerini çok iyi bilmektedir. Samsun şehri; altyapısı, güvenliği, insan kaynakları, ulaşım imkânları, doğal ve coğrafi yapısı, iklim özellikleri ile ikinci üniversiteyi  kaldırabilecek niteliktedir. Ondokuz Mayıs Üniversitesi olarak Karadeniz bölgesinin her alanda öncü şehri olan Samsun’un bilgi üretimine, ekonomisine, eğitimine, sanayisine, bilim ve sanat dünyasına, sosyal ve kültürel yaşamına katkı sağlayacağını düşündüğümüz ikinci bir üniversitenin kurulmasından yana olduğumuzun bilinmesini isteriz. Öte yandan; OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, ikinci üniversitenin niteliği ve içeriği konusunda 24 Mayıs 2017 tarihinde basınla buluşmasında ve katıldığı televizyon-radyo programlarında kendisine yöneltilen soruları açık yüreklilikle cevaplamıştır. Dolayısıyla Rektör Sait Bilgiç’in Samsun’a ikinci bir üniversite kurulmasına tümden karşıymış gibi dizayn edilen haberler kamuoyunu manipüle etmeye yönelik olduğu izlenimi vermektedir. Bir başka ifadeyle, Rektör Bilgiç’in kurulması istenen ikinci üniversitenin nasıl bir üniversite olması konusundaki farklı görüşleri çarpıtılarak güzel Samsunumuzda kutuplaşma yaratmaya çalışmanın şehrimize hiçbir yararı yoktur. Benzer şekilde bazı köşe yazılarında Samsunumuzun değerli simalarını ve önemli kurumlarını karşı karşıya getirme çabaları da şehrimize zarar verici bir nitelik taşımaktadır. Bu art niyetli çabaların karşılık bulmayacağı inancındayız.    

Canik Kampüsü için Ortak Karar Süreci İşletilecek
Kamuoyuyla paylaşmak istediğimiz bağlantılı bir diğer konu; geçen yıl FETÖ/PDY terör örgütüyle ilişkili olduğu için kapatılan vakıf üniversitesinin Canik Kampüsü ile ilgili üniversitemizin tasarrufu konusudur. Geçen bir yılın ardından milli servetimiz olan kampüsün en doğru şekilde kullanılması ve toplumun hizmetine sunulması için çeşitli fikirler ve öneriler geliştirilmiştir. Bu önerilerden bir tanesi de derslik, laboratuvar ve atölye konusunda mekân sıkıntısı yaşayan Samsun Meslek Yüksekokulunun taşınmasıdır. Fakat bu düşüncemiz şu anda kampüsün eğitime hazır hâle getirilmesi çalışmalarının başlatılmasıyla sınırlıdır. Üstelik henüz alınmış kesin bir karar olmadığı, konuyu görüşmek üzere Rektörlüğe gelen Samsun Meslek Yüksekokulu’ndan öğrencilerle de defaatle paylaşılmış ve ertesi gün Rektör Bilgiç konuyla ilgili bu durumu katıldığı televizyon programında da ifade etmiştir. Bu konuya ilişkin açıklamalar ortada olmasına rağmen bir gazete tarafından üniversitemiz sanki sürekli karar değiştiriyormuş gibi sunulmaktadır. Söz konusu durumun, gazetecilik etiğiyle de bağdaşmadığını kamuoyuyla paylaşmak isteriz. Canik Kampüsü için en doğru kararın alınabilmesi için Bakanımızın, Valimizin, Milletvekillerimiz ve Büyükşehir Belediye Başkanımızın da içinde bulunduğu istişare mekanizmasının işletilmesinin yararlı olacağı kanaatindeyiz. OMÜ üst yönetiminin şiar edindiği ortak akıl süreci ile alınacak karar hayırlı bir sonucu doğuracaktır. Öte yandan, Canik Kampüsü’nün meslek yüksekokulu kampüsü olacağı şeklindeki eleştiriler ise hem yersizdir hem de bu eleştirilerin sahipleri meslek yüksekokulu öğrencilerine büyük haksızlık yapmaktadır. Zira Kurupelit Kampüsü, Güzel Sanatlar, Bafra ve Çarşamba Mustafa Kemal Güneşdoğdu Kampüslerinde de meslek yüksekokulları ile fakülteler iç içedir. Canik Kampüsü de hususi bir meslek yüksekokulu kampüsü olarak planlanmamış olup, ilerleyen zamanda ihtiyaç hâlinde ve ilgili taraflarla istişare doğrultusunda farklı birimlerin burada konumlandırılması da söz konusu olabilecektir. Bu bağlamda; ikinci üniversite konusunda olduğu gibi Canik Kampüsü’nün kullanımı konusunda da belli kaynaklarca yapılan çarpıtmaları anlamak mümkün değildir. Canik Kampüsü’nün çürümeye terk edildiği şikâyetleri ile kampüsün kullanılmaya başlamasına yönelik çalışmalardan duyulan rahatsızlığın aynı kaynaklarca dile getirilmesi de ayrıca dikkat çekicidir. Özlüce; Ondokuz Mayıs Üniversitesi olarak kurulması muhtemel yeni üniversiteye her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzun, Canik Kampüsümüzün kullanımı konusunda gerekli istişareleri tamamladıktan sonra nihai kararın oluşacağının ve şehrimizin önemli kurum ve kişileri arasında yaratılmaya çalışılan kutuplaştırma çalışmalarına prim vermeyeceğimizin bilinmesini isteriz. Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız. ‘’ şeklinde açıklama yapıldı.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • OKUDUĞUMUZU ANLATIYORUZ ETKİNLİĞİ19 Kasım 2017 Pazar 10:53
 • KARİYER GÜNLERİ18 Kasım 2017 Cumartesi 13:02
 • OMÜ'NÜN İHA'SINA BİR ÖDÜL DAHA17 Kasım 2017 Cuma 11:50
 • GİRİŞİMCİLİK VE TEKNOLOJİ SEMİNERİ16 Kasım 2017 Perşembe 12:48
 • KADIN GİYSİLERİ DİKİM KURSU15 Kasım 2017 Çarşamba 12:15
 • GENÇLERE DEĞERLER EĞİTİMİ14 Kasım 2017 Salı 13:16
 • Kişilerarası İlişkiler ve Etkili İletişim14 Kasım 2017 Salı 12:22
 • BU OKULDA GÜZEL ŞEYLER OLUYOR13 Kasım 2017 Pazartesi 13:49
 • Sybiba’dan Rektör Bilgiç’e Ziyaret12 Kasım 2017 Pazar 13:30
 • SAMSUN'DA KİTAP OKUMA ORANI ARTTI08 Kasım 2017 Çarşamba 10:51
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 DENGE GAZETESİ | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0362 420 04 28 | Faks : 0362 431 55 53 | Haber Scripti: CM Bilişim