1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. OMÜ KALİTE ÇALIŞMALARIYLA ÖRNEK GÖSTERİLİYOR
OMÜ KALİTE ÇALIŞMALARIYLA ÖRNEK GÖSTERİLİYOR

OMÜ KALİTE ÇALIŞMALARIYLA ÖRNEK GÖSTERİLİYOR

OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, görevi devraldığı tarihten itibaren üniversitede yapılan çalışmaları, projeleri ve yönetimin hedeflerini anlatmak amacıyla Samsun basınıyla bir araya geldi. Ünal, kaliteyi odağına alan Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nin bu yönde attığı adımlarla diğer üniversitelere de örnek olduğunu dile getirdi.

A+A-

Ömer Halis Demir Çok Amaçlı Salonda düzenlenen toplantıya; Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Cengiz Batuk, Prof. Dr. Fehmi Yazıcı, Prof. Dr. Recep Sancak,Genel Sekreter, Prof. Dr. Hüseyin Gençcelep, İletişim Birimi Koordinatörü Öğr. Gör. Mürsel Kan ile ulusal basın temsilcileri, yerel basın sahipleri, genel yayın yönetmenleri ve muhabirleri katıldı. Konuklarına davete icabet ederek katıldıkları için teşekkür eden Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, pandemi koşulları nedeniyle toplantıyı bu salonda gerçekleştirdiklerini belirterek hayatını kaybeden sağlık çalışanları ve vatandaşlarımıza başsağlığı diledi. OMÜ Uzaktan Eğitim Merkezi (UZEM) Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Hasan Atsız’ın moderatörlüğünde gerçekleşen basın toplantısında üniversitenin yapılan çalışmalar hakkında basın mensuplarını bilgilendirerek onlardan gelen soruları yanıtladı. Ondokuz Mayıs Üniversitesinde 14 Ağustos 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Prof. Dr. Yavuz Ünal’ın Rektörlük görevine atanmasıyla Üniversitede yeni bir dönem başladı. 17 Ağustos’ta görevi devralan Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, başlattığı revizyon çalışmalarıyla eğitim, sağlık, Ar-Ge, kalite ve çevre öncelikli bir strateji ortaya koydu.   Başarı çıtasını yükseğe koyan Prof. Dr. Ünal, “Araştırma üniversitesi” hedefini kriter olarak belirledi ve bu doğrultuda göreve hızlı başladı.  Üniversite-şehir-iş dünyasının iş birliğine ayrı bir önem veren Prof. Dr. Yavuz Ünal, uluslararasılaşma ve engelsiz üniversite çalışmalarına daha güçlü destek vererek devam ediyor.  Uluslararası sıralama kuruluşlarının (Times Higher Education: 1001+) yaptığı değerlendirmelerde kendisine dünyanın önemli üniversiteleri arasında yer bulan OMÜ, yeni yönetimin ortaya koyduğu “Araştırma üniversitesi” hedefine yaklaştıkça sıralamalarda daha da yukarılara taşınacak. Akademisyen ve öğrencilerinin peş peşe gelen başarıları da bu yöndeki heyecanı ve beklentiyi arttırıyor.   

Kalite Çalışmaları Diğer Üniversitelere Örnek Gösteriliyor
Kaliteyi odağına alan Ondokuz Mayıs Üniversitesi, bu yönde attığı adımlarla diğer üniversitelere de örnek oluyor. Fakültelerde 9 programı akredite olan OMÜ’nün 8 programında süreç devam ediyor. Üniversite, Ağustos 2019 tarihinde “TS EN ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi”,  Şubat 2020 de ise “TS EN 10002:2014 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi” belgesini aldı. Haziran 2020 tarihinde OMÜ, Yüksek Öğretim Kalite Kurulu (YOKAK) tarafından akredite değerlendirilmesine alınan 11 üniversite arasına girmeyi başardı. Bütün bunların yanında Kurumsal Akreditasyon Programının 1. ve 2 aşamalarını tamamlayan OMÜ’de 3. aşama yüz yüze saha ziyaretleri ise 18-19 Ocak 2021 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Ondokuz Mayıs, Türk Standartları Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen tetkik sonucu TS EN 9001: KYS ve 10002: MMYS belgelerinin sürdürülmesine hak kazandı. Bu başarıların yanında Üniversitede “Enerji Yönetim Sistemleri”, “Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemleri” ve “Gıda Güvenliği Yönetim Sistemleri”ne ilişkin belgelendirme ve Karadeniz ileri Teknolojileri Araştırma Merkezi (KITAM) Laboratuvar Akreditasyonu çalışmaları devam ediyor.

Covid-19 Pandemisinde OMÜ Şifa Dağıttı
Sağlık alanında Türkiye’nin en güçlü ve köklü üniversitelerinden biri olarak Ondokuz Mayıs Üniversitesi toplum sorumluluğu bilinciyle Covid-19 pandemisi sürecinde önemli görevler üstlendi. Hastalarına her zaman nitelikli üst düzey tedavi imkânı sunan OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi, pandemi sürecinde de hastalarının yanında oldu.  Bu süreçte Samsun İl Sağlık Müdürlüğünün koordinasyonunda OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi her branştan hekim, hemşire ve diğer tüm yardımcı sağlık personeliyle salgına karşı özveriyle çalışmalarını yürüttü. Covid-19 ile mücadele kapsamında OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi pandemi hastanesi olarak hizmet verirken Samsun Teknopark da bu süreçte sağlık çalışanları için koruyucu yüz siperliği ve videolaringoskop cihazı üretti.

omu-2-001.jpg

Eğitimde Revizyona Girildi
Dünyadaki gelişmeleri dikkate alan, istihdam alanlarının beklentilerini karşılayan yeterlilik ve donanıma sahip nitelikli öğrenciler yetiştirmek amacıyla eğitimde revizyona giden Ondokuz Mayıs Üniversitesi, revizyon sürecinde “Nasıl bir üniversite hayal ediyoruz?” sorusuna cevap aradı. Yeni yönetim, 5 ay gibi kısa bir sürede fakültelerin yaklaşık yarısı ile  gerçekleştirdiği toplantılarda; tercih sıralamalarını yükseltmek, akredite bölüm sayısını arttırmak, girişimci ve yenilikçi olmak, marka değerini yükseltmek, ulusal ve uluslararası işbirliklerini güçlendirmek, sürekliliği olan eğitim politikasına sahip olmak gibi temel kıstaslar ele alındı. Ve fakültelerin yeterlilikleri ve genel durumu değerlendirildi. 19 fakülte, 1 yüksekokul, 12 meslek yüksekokulu, 2 enstitü, 1 konservatuvar ve 26 uygulama araştırma merkezinde çalışmalar yoğunlaştırılarak eğitimde köklü bir revizyon hazırlığı yapılıyor. Şimdiye kadar Veteriner Fakültesi,  Sağlık Bilimleri Fakültesi, Tıp Fakültesi, Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, İletişim Fakültesi ile İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesiyle eğitim toplantıları yapıldı.

Şehir-Üniversite İş Birliğini Sürdürülebilir Bir Yapıya Kavuşturacağız
Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun şehrinin bütün aktörleriyle geliştirdiği sonuç odaklı ve nitelikli iş birliklerini güçlendirmeye devam ediyor. Üniversite-şehir iş birliğini güçlendirmek için oluşturulan ve üniversite ile şehrin yöneticileri, iş dünyasının önemli temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarının bir araya geldiği bu ilişkiyi kurumsal ve sürdürülebilir bir yapı kavuşturuluyor. Bu bağlamda çeşitli kuruluşlarla stratejik işbirliği protokollerine de imza atıldı.Samsun’un bütün potansiyeli ve aktörleriyle öncü bir şehir olması için Samsun Akademik Odalar/Örgütler Birliği (SAOB) temsilcileriyle bir araya gelindi. OMÜ ile birlikte Samsun’un önemli diğer bileşenlerinin geleceğe yönelik vizyonları ve atılacak somut adımlar mercek altına aldı. Üniversite öğrencilerini çalışma hayatına hazırlayacak ve onlara alternatifler sunacak İş Kulübü, Samsun Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) ile imzalanan protokolle hayata geçiriliyor. Protokol kapsamında; üniversite öğrencilerinin istihdam edilmelerinin ve işverenlerin ihtiyaç duydukları nitelikli işgücünün temin edilmesinin sağlanması maksadıyla OMÜ Yaşam Merkezi’nde “İş Kulübü” kuruluyor. Samsun Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile gerçekleştirilen protokolle; OMÜ’nün Kurupelit Kampüsü’nde öğrenciler ile Üniversitenin akademik ve idari personelinin eğitsel, kültürel, gönüllülük ve sportif faaliyetlerinin geliştirilmesini amaçlayan “Genç Ofis” kurulacak.

Nefes Alan Bir Kampüs Oluşturuluyor
Çevre kirliliği ve tahribatının önlenmesi, mevcut atıkların azaltılması, yeni kuşaklara daha temiz, daha yaşanabilir bir çevre bırakılması, yanı sıra da ekonomiye katma değer kazandırılması hedefiyle başlatılan Sıfır Atık Projesi’nde öncü olmayı planlayan Ondokuz Mayıs Üniversitesi, bu alandaki performansıyla örnek çalışmalara imza attı. 2020 yılı Ağustos ayında ise Üniversite, Sıfır Atık Belgesi’ni aldı. Üniversite kendi birimlerinin dışında dışında belediyeler ile sivil toplum kuruluşlarının da dâhil olduğu pek çok proje hazırladı, ayrıca etkinlikler ve bilinçlendirme çalışmalarına yer verdi. OMÜ, bir “Biyokampüs” oluşturmayı amacıyla çalışıyor. Böylelikle sürdürülebilir, yaşanabilir ve nefes alan OMÜ Kampüsü; her türlü organik atığını kendi içinde işleyip geri kazanan ve bu ikincil ürünler ile sürdürülebilir yeni üretim alanları oluşturabilen ve kendi kendine yetebilen yeni nesil bir kampüs olacak. OMÜ’nün merkez Kurupelit Kampüsü’nde gerçekleştirilecek fiziksel, altyapısal ve çevresel iyileştirme ve geliştirme faaliyetleri adına yoğun bir mesaiyle çalışılıyor.

Dört Mevsim Çevre Dostu ve Hareketli Bir Kampüs Hedefleniyor
Doğal yaşam alanları, deniz ve doğanın kesişim noktasındaki konumu, zengin bitki örtüsüyle Türkiye’nin dikkat çeken alanlarından biri olan Kurupelit Kampüsü’nü kent sakinleri için bir cazibe mekânına çevirilmesi için 5 aydır hummalı bir çalıma var. İlk olarak kamu kurumlarının iş birliğiyle kampüs içerisinde yer alan “Otlağın Deresi”nde toprak kaymalarıyla oluşan gölet boşalttılarak insan sağlığı ve çevre güvenliği için önemli bir sorun çözüldü. Derenin ıslah edilmesi ve çevresinin mesire alına dönüştürülmesi çalışmaları sürüyor. 1993 yılında kampüse kazandırılan Botanik Bahçesi, yeni doğa ve çevre vizyonu dâhilinde önemli bir bileşen olması planlanıyor. OMÜ’yü bir cazibe merkezi hâline getirmeyi öngören sürdürülebilir çevre hamlesi doğrultusunda Botanik Bahçesi’nin de ihya ve imar edilerek kampüsün çekici mekânlarından biri olması hedefler arasında. Daha temiz, daha estetik, daha yeşil ve daha düzenli bir üniversite olma doğrultusunda Orman Genel Müdürlüğü ile gerçekleştirilen protokolle; Üniversite kampüs alanı içinde kalan boş alanların uygun türlerle ağaçlandırılması ve bakım çalışmaları başladı. Bu işbirliği doğrultusunda kampüs içinde sağlık çalışanlarına vefa teması çerçevesinde “Sağlık Çalışanları Hatıra Ormanı"na fidan dikimi gerçekleştirildi. Ayrıca Kurupelit Kampüsü girişinde yer alan ve tramvay inşaatı sırasında şantiye olarak kullanılan alan Samsun Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle temizlendi,  projelendirme çalışmaları ise devam ediyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.