1. YAZARLAR

  2. Dursen Özalemdar

  3. ÖLÇÜLER ve İŞLER (8)
Dursen Özalemdar

Dursen Özalemdar

ÖLÇÜLER ve İŞLER (8)

A+A-

Akıl sahibi her insana, bir yol haritası hükmünde olan bu hadisi şerif, ana hatlar itibariyle İSLÂM’ın esaslarını teşkil eden hudutları belirlemektedir. HAYAT İMTİHANINDAKİ önümüze çıkacak ŞEYTANİ İFSATLARI gösterirken. Sakınılmasıyla bu imtihanı kazandıracak hükümleri de içermektedir.

HAYATTAKİ DOĞRU YOLU BULMAKTA BİR PUSULA NİTELİGİNDEKİ BU HADİS’in hafızalarımızda yer alması gereken hayati bir önemene sahip olduğudur.

İblis, bundan sonra şöyle anlattı. Hangi kadın olursa olsun, onun kalktığı yere ŞEYTAN oturur. Sonra her kadının kucağında mutlaka bir şeytan durur ve onu, bakanlara güzel gösterir. Sonra o kadına bazı emirler verir. Mesela; Elini, kolunu dışarı çıkar. Göster der. O da bu emri tutar. Elini kolunu açar. Gösterir. Bundan sonra o kadının hayâ perdesini tırnakları ile yırtar.

İblis bundan sonra Resurullah (sav) Efendimize kendi durumunu anlatmaya başladı. –Ya Muhammed bir kimseyi delalete sürüklemek için elimde bir imkân yoktur. Ben ancak vesvese veririm ve bir şeyi güzel gösteririm. . . o kadar. Eğer delalete sürüklemek elimde olsaydı, yeryüzünde,-Allah’tan başka ilah yoktur ve Muhammed onun Resulüdür diyen herkesi, oruç tutanı ve namaz kılanı hiç bırakmazdım. Hepsini delalete düşürürdüm. Nasıl ki senin de elinde, hidayet nevinden bir şey yoktur. Sen ancak Allah’ın Resulüsün ve tebliğe memursun. Şayet hidayet elinde olsaydı, yeryüzünde tek kâfir bırakmazdın. Sen Allah’ın halkı üzerinde bir hüccetsin, ben de, kendisi için ezelde Şekavet yazılan kimselere bir sebebim. Said olan kimse, taa ana karnında iken said dir. Şaki olan da yine ana karnında iken şakidir. Saadet ehli kılan, Allah. Şekavet ehli kılan da Allah .

Bundan sonra, Resurullah (sav) Efendimiz, şu iki Ayet-i Kerimeyi okudu.” Bunlar taa, sonuna kadar şöyle değişik şekilde devam edecek. Ancak Rabbin esirgedikleri hariç.” . .(11/19)

—Allah’ın emri behemal yerini bulan bir kaderdir. . . (33/38)

Devam edecek. . .

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.