• BIST 106.239
 • Altın 161,321
 • Dolar 3,8713
 • Euro 4,5671
 • Samsun 23 °C
 • Ankara 8 °C
 • İstanbul 15 °C
 • 'SORUN KALMADI KENDİMİ İYİ HİSSEDİYORUM'
 • 4 FUTBOLCU TAKIMDAN AYRI ÇALIŞTI
 • Hedef 3 Puan
 • 'SORUN KALMADI KENDİMİ İYİ HİSSEDİYORUM'
 • 4 FUTBOLCU TAKIMDAN AYRI ÇALIŞTI
 • Hedef 3 Puan

Nöroşirürji Derneği’nin 30. Bilimsel Kongresi

Nöroşirürji Derneği’nin 30. Bilimsel Kongresi
Türk Nöroşirürji Derneği’nin 30. Bilimsel Kongresi “Birlikte Daha İleriye” sloganıyla bu yıl 8-12 Nisan 2016 tarihleri arasında Antalya Belek’te gerçekleştirildi.

30. BİLİMSEL KONGRESİ ANTALYA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ


Almanya, Japonya ve İran Nöroşirürji Dernekleri başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinden beyin cerrahları Türk Nöroşirürji Derneği’nin 30. Bilimsel Kongresi için Antalya’da buluştu.

YOĞUN KATILIM
Beyin cerrahisi konusunda ulusal ve uluslararası düzeyde bilim insanlarının katıldığı Türk Nöroşirürji Derneği’nin 30. Bilimsel kongresinin basın toplantısı Türk Nöroşirürji Derneği ve Kongre Başkanı Prof. Dr. Zeki Şekerci, Prof. Dr. Memet Özek, Prof. Dr. Tanju Uçar, Prof. Dr. Selçuk Peker ve Prof. Dr. Ayhan Attar’ın yanı sıra Dünya Nöroşirürji Dernekleri Başkanı Prof. Dr. Franco Servadei ile Alman Nöroşirurji Derneği Başkanı Prof. Dr. Prof. Dr. Volker Seifert’in katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıda; anne rahminde omurilik ameliyatları, omurilik felcinde kök hücre uygulamaları, beyin tümörleri ve hareket bozukluklarında nöroşirürjikal girişimler ile ilgili güncel gelişmeler paylaşıldı. Basın toplantısının açılış konuşmasını yapan Türk Nöroşirürji Derneği ve Kongre Başkanı Prof. Dr. Zeki Şekerci; Türk Nöroşirürji Derneği’nin akademik anlamda dünyanın en büyük 6. derneğinin olduğunu belirtti. Şekerci “dünyanın ve ülkemizin önde gelen akademisyenlerin bilgi ve tecrübelerini katılımcılarına aktardığı 30. Bilimsel Kongremiz nöroşirürji alanında pek çok yeniliğin ve teknolojik gelişmelerin konuşulduğu bir kongre oldu. Kongreye İran, Almanya ve Japon Nöroşirürji Dernekleri de katıldı” dedi.

İSTANBUL  EV SAHİPLİĞİ YAPACAK
Dünya Nöroşirürji Derneği Başkanı Prof. Dr. Franco Servaei, Türkiye gibi beyin cerrahisi alanında gelişmiş bir ülkenin bu alanda henüz çok yeni olan ülkelere destek vermesinin ender örneklerden biri olduğunu belirterek “Türk nöroşirürji tarihi aslında dünya nöroşirürji tarihini yansıtmaktadır. Türkiye nöroşirürji alanında önde giden ülkelerden biri. Dünya Beyin Cerrahisi Kongresi de 2017 yılında İstanbul’da yapılacak. Nöroşirürji alanında birçok yenilik var. Beyin damar hastalıklarının tedavisinde, travma hastalarının bakımı ve tedavilerinde gelişmeler bulunuyor. Aynı zamanda nöroonkoloji alanındaki cerrahi teknikler ve hedefe yönelik kemoterapi konularında da önemli adımlar atıldı. Burun deliklerinden girip kafayı açmadan yapılan yeni ameliyat yöntemleri geliştirildi” dedi. Beyin cerrahisinin son 15 yılda diğer dallara göre ciddi yol katettiğini belirten Alman Nöroşirürji Derneği Başkanı Prof. Dr. Volker Seifert, “endoskopik girişimlerle kafatasının etrafındaki boşlukları kullanarak tümörleri çıkarmak, navigasyon yöntemi ile beyne zarar vermeden tümörü almak gibi yeni yöntemler gelişti. Sadece hastalıklı bölgeye ulaşmamızı sağlayan yeni yöntemler de var. Damardaki baloncuklarda da endovasküler girişimler kullanılabiliyor, radyo cerrahi yöntemleri ile de hastalara yardımcı olunabiliyor” şeklinde konuştu.


BEYİN PİLİ HASTALIKLARA UMUT OLACAK
Beyin cerrahi alanında umut vadeden gelişmelerden bahseden Prof. Dr. Tanju Uçar, “Beyin cerrahisi artık klasik beyin cerrahisi değil. Gelişen bilgi ve teknolojiler ile değişik tedavi yöntemleri gelişmeye ve elimizdeki silahların sayısı artmaya başladı. Günümüzde parkinsondan sonra derin beyin uyarımı sistemini kullanarak bazı merkezlerde epilepsi hatta çok fazla sayıda olmasa bile obezite ve alzheimer gibi hastalıkların tedavisiyle ilgili bazı umut verici çalışmalar yapılmaya başladı. Hollanda’da diğer yöntemlerle çözülememiş 15 epilepsi hastasında beyin pili yöntemine başvurulduğunu ve sonuçların yüz güldürücü olduğunu, bu ameliyatların başarı oranlarının yüzde 50 ile 70 arasında olduğunu biliyoruz. Beyin pilinin uygulandığı bazı obezite hastalarında da önemli oranda kilo azaldığını, iştahı azaltarak önemli ölçüde kilo verildiğini dair de önemli sonuçlar elde edildiğini biliyoruz” dedi.

ANNE RAHMİNDE OMURİLİK AMELİYATLARI BAŞLADI
Çocuk beyin cerrahisindeki teknolojik gelişmelerin tanı koymaktan, tedaviye kadar birçok alanda yenilikleri de beraberinde getirdiğini anlatan Prof. Dr. Memet Özek, anne karnında yapılan omurilik ameliyatları ile ilgili çok önemli açıklamalar yaptı. Prof. Dr. Memet Özek; “fetal cerrahi Türk Nöroşirürji Derneği’nin 30. Bilimsel Kongresi’nin de tartışma konularından birisiydi. Bebek anne rahmindeyken bir sorun saptanıyor ve bu sorunu çözmek için bebek anne rahminden dışarı çıkarılıp, ameliyat yapılıp tekrar yerine konuluyor. Gebeliğin 20. ve 26. haftalarında yapılan bu ameliyatlar bundan 15 yıl önce hayal olarak düşünülebiliyordu. Anne rahminde omurilik ameliyatları ülkemizde çok önemli bir sağlık sorunu olan spina bifida hastalığında yapılabiliyor” dedi.

BEYİN TÜMÖRLERİ RADYASYONLA YOK EDİLİYOR
Beyin tümörlerine sebep olan çevresel faktörlerin başında sigara içmek, hava kirliliği ve çok fazla kullanılan tarımsal ilaçların geldiğini anlatan Prof. Dr. Selçuk Peker, beyin tümörlerinde kullanılan cerrahi ve radyo cerrahi yöntemlerindeki yeniliklerle ilgili bilgiler de verdi. Radyo cerrahi yöntemlerinin başında gelen Gamma Knife ile kafatasını açmadan, radyasyonla tümörleri yok ettiklerini söyleyen Prof. Dr. Selçuk Peker, “Beyinde tümörün bulunduğu yeri çeşitli görüntüleme yöntemleriyle buluyoruz ve işaretliyoruz. Daha sonra adresini belirlediğimiz tümörleri Gamma Knife ile ışınlıyoruz” dedi. Eskiden tümörlerin çok büyükken yakalanabildiğini belirten Prof. Dr. Selçuk Peker; “ yeni teknolojilerin gelişmesiyle çok küçük tümörler de yakalanabiliyor. Bu nedenle ameliyata gerek kalmadan, radyo cerrahi teknikleri kullanarak tümörlere müdahale edebiliyoruz. Günümüzde moleküler biyolojik gelişmelerin fazla olması ile neredeyse her hastanın tümörünün göstermiş olduğu moleküler biyolojik özelliğe göre çeşitli tedavi yöntemlerini seçebilir hale geldik. Bu da eskiden tanı konulduktan sonra çok kısa olan yaşam süresini uzatmaya yaradı” dedi. Operasyonlar sırasında sağlıklı dokuya verilebilecek hasarı azaltmak için de çeşitli tekniklerin ortaya çıktığını aktaran Prof. Dr. Selçuk Peker; “mesela intro operatif MR ve tomografi ile ameliyat sırasında belli bir noktaya geldikten sonra hastayı ameliyathane bulunan MR veya tomografiye sokarak başka tümör kaldı mı, ben nereye geldim noktasında bir değerlendirme yapabiliyorsunuz. Artık çeşitli uyarılar ve simülasyonlarla hastaları uyutmadan da ameliyatlar yapabiliyoruz. Bütün bunlar cerrahi yöntemlerin daha başarılı olmasına, hastanın zarar görmemesine olanak sağladı” şeklinde konuştu.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Lösemili Çocuklar Haftası08 Kasım 2017 Çarşamba 10:41
 • BÜYÜK ANADOLU'DAN KIZILAY ZİYARETİ03 Kasım 2017 Cuma 11:49
 • GÖZLÜK VE LENSTEN KURTULABİLİRSİNİZ02 Kasım 2017 Perşembe 13:48
 • STRESTEN UZAK DURUN26 Ekim 2017 Perşembe 11:40
 • SAĞLIĞINA KAVUŞTU25 Ekim 2017 Çarşamba 12:27
 • BÜYÜK ANADOLU MUHTARLARI UNUTMADI22 Ekim 2017 Pazar 13:24
 • Sağlık Bakanı Demircan Samsun'da 21 Ekim 2017 Cumartesi 13:09
 • MÜSİAD'LA KURUMSAL SAĞLIK ANLAŞMASI21 Ekim 2017 Cumartesi 11:58
 • DÜNYA ANESTEZİ GÜNÜ18 Ekim 2017 Çarşamba 12:46
 • ROMATİZMAL HASTALIKLARA DİKKAT17 Ekim 2017 Salı 12:56
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 DENGE GAZETESİ | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0362 420 04 28 | Faks : 0362 431 55 53 | Haber Scripti: CM Bilişim