Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CAMİ Mİ KİLİSE Mİ?
17 Aralık 2012 / 14:19
Samsun Valisi Hüseyin Aksoy'un eşi Hülya Aksoy'un kadınlara meme kanseri ve diğer kanser türleri hakkında bilgi vermek için İlkadım İlçesi Ataköy Mahallesi Camii'nde ...

Samsun Valisi Hüseyin Aksoy'un eşi Hülya Aksoy'un kadınlara meme kanseri ve diğer kanser türleri hakkında bilgi vermek için İlkadım İlçesi Ataköy Mahallesi Camii'nde galoş giymesi, camiye sandalyeler konması ve Camide bir bayanın kısa etekle bulunması tepkilere yol açtı.

Camiye galoşla ve kısa etekli girilmesine tepki gösteren Demokratik Sendikalar Konfederasyonu - DESK ve Din Bir Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, Samsun'da İlkadım İlçesi Ataköy Mahallesi Camii'ne sıra ve sandalyeler konularak kilise görünümü verildiği gerekçesiile tepki gösterdi. Şenocak, “ Camilerimiz bizim ibadet yerlerimizdir. Bu şekilde kullanılması kabul edilebilir bir şey değildir” dedi.

OKUL DEĞİL İBADETHANE
DESK ve Din Bir Sen Genel Başkanı Şenocak, Camilerin yüzyıllardan bu güne gelen kullanım şekillerinde masa ve sandalyelerin yerinin olmadığını, masa ve sıra konularak camilerin kiliselere benzetilmesinin İslam'a ve İslam'ın ibadet mekanlarına yapılmış büyük bir hakaret olduğunu vurgulayarak, “Camilerin birer eğitim mekanları olmaktan önce ibadet mekanları olduğu göz ardı edilerek yapılan bu yanlışın bir an önce bir açıklaması yapılmalı ve bir kasıt ve ard niyet olmadan yapılmış bir yanlışlık olduğu açıklanmalıdır. Bu tür eğitimler sırasında camileri kullanmak için camileri kendilerinize benzetmek yerine, kendinizi camilerin manevi atmosferine uygun hale getirmeniz gerekiyor. Baş açık ve mini etekle girdiğiniz yer bir okul değil bir ibadethanedir” diye konuştu..

KENDİ İNANÇ VE DEĞERLERİMİZİN EĞİTİMİNİ DE ALMALIYIZ
Bu açıklamalar ile kendilerini eğitime karşı olmakla suçlayacak olanların çıkabileceğine de dikkat çeken Şenocak açıklamasını şöyle sürdürdü; “Elbette, “İlim Çin'de de olsa alınız” diyen bir dinin mensupları olarak eğitimin hiçbir türlüsüne karşı olmamız söz konusu değildir. Ama halkımızı bilinçlendirmek için bu eğitimi vermeye çalışanların her şeyden önce kendi inanç ve değerlerinin eğitimlerini almaları ve dini değerlerine bu kadar yabancı olmamaları gerektiğini söylüyoruz. Hıristiyanlar bile camilere girerken başlarını kapatarak ve ayakkabılarını çıkartıkartıyor. Bunun yanında, ayakkabının üzerine galoş geçirerek, mini etek ve baş açık vaziyette cami içinde bulunmanın İslami olarak sakıncaları şimdiye kadar biliniyor olunması gerekirdi. Ben bu programı düzenleyenlerden özellikle halkın değerlerine saygılı olunması konusunda daha fazla hassasiyet göstermelerini bekliyorum. Ortaya çıkan manzaranın hoş olmaması bir dikkatsizlik ve cahilliktir. Bunun kasıtlı yapılmış bir hareket olmadığına inanmak istiyorum. Bu Zihniyet sorunu dini eğitim ile aşılabilir."

akasyom.com

zorunlu
selim
o degildi sayın vali esinin konusmalarına ögretmenler zorunlu yani mevburi imza karsılıgında katılmak zorunda bırakılıyor yani tribünler boş kalmasın misali :-))) bu son konferansı olsa bari aynı seyleri 4 defa dinlemişler..
24 Aralık 2012 Pazartesi 11:54
sağlam
mert
Syn. Ahmet Erdoğan bey öncelikle bu yorumu yazarak biz okurları aydınlattınız, duyarlılığınız için tşk.
20 Aralık 2012 Perşembe 02:54
BİLGİ SAHİBİ OLMADAN FİKİR SAHİBİ OLUNMAZ
AHMET ERDOĞAN
Kursun açılması sırasında orasını görüp bilen birisi olarak yazıyorum. sözkonusu mekan cami değil ,caminin alt katında çok amaçlı kullanılan bir yer, bayram namazlarında, cenazenin olduğu ve ktılımın fazla olduğu günlerde ayrıca teravih namazlarında da kadınlar tarafından namaz kılmakta kullanılan bir yer.Dinimize göre yeryüzünün tamamı mescittir.Yeryüzü mescidinde olanlara kıyasla orada hiç bir şey olmamıştır, hatta faydalı şeyler olmuştur.Gayet mütesettir birinin camiye gelip namaz kıldıktan sonra gıybet günahı işlemesi gibi, birileri de mini etek giyerk başka bir günahı işlemiştir.Allah (cc) hepimizin kusurlarını bağışlasın.İranlı bir şairin dediği gibi; bütün günahlar içki gibi serhoş etseydi acaba ayık insan kalır mıydı?
18 Aralık 2012 Salı 17:14
Cehalet,Şımarıklık,Saygısızlık
Hüseyin Akdoğan
Cehalet,Şımarıklık,Saygısızlık;Birilerine iş yapıyor görünmek için,makam ve mevkii kullanırsan,kafana göre hareket edersen ,bu tür manzaralar kaçınılmaz olur.Gerçekten faydalı olmak isteniyorsa,çok daha güzel mekanlarda,çok daha profosyonel insanlarla iyi organizasyonlar yapılabilir.Oysa bu yapılanlar;Cehalet,Şımarıklık,Saygısızlık...
18 Aralık 2012 Salı 01:47
Yazık Bu Memlekete
Ali Bülbül
Yazıklar olsun demek geliyo insanın içinden.Yazık oluyo Samsun a ne seçilmişinden nede atanmışından hayır var, hakının seviyesine ÇIKAMAYAN insaların kaderine bırakıldı.Sanki 28 Şubat deverinde yaşıyor aciz herif.Gerçi bazı yetkılıler görüş olarak degil ama tavır olarak onları kendilerine düstür edinmiş gibi davranıyorlar ya, oda işin öbür boyutu.Vali okumuş Vali olmuş ama ...Yazık Başbakanın bu kadar çabasına.
17 Aralık 2012 Pazartesi 20:40