• BIST 117.216
 • Altın 165,687
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • Samsun 21 °C
 • Ankara 6 °C
 • İstanbul 16 °C
 • “Boluspor maçıyla hayata döneceğiz”
 • Vali Kaymak’tan Futbolculara moral ziyareti
 • KAPTAN AHMET BURAK İNANIYOR
 • “Boluspor maçıyla hayata döneceğiz”
 • Vali Kaymak’tan Futbolculara moral ziyareti
 • KAPTAN AHMET BURAK İNANIYOR

“Netekim” Kenan Evren Öldü

Prof Dr.Osman Köse

“Netekim” Kenan Evren Öldü

 

            Türkiye’ye bir döneme damgasını vuran ve etkileri hala devam eden bir sürecin temellerini atan 12 Eylül 1980 askeri darbesinin mimarı ve lideri Kenan EVREN öldü.  Neredeyse bir asra varan yaşamı ile 98 yaşında ve 9 Mayıs 2015’te hayata veda etti. O, artık bu dünyada değil.

            Kenan EVREN, Balkan göçmeni bir ailenin çocuğu olarak, resmi üniforma altında “sıradan” bir askerdi.1977 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Fahri KORUTÜRK ile Başbakan Süleyman DEMİREL Karakuvvetleri Komutanlığına atanacak isim üzerinde Generallerden Adnan ERSÖZ mü olsun Fethi ESENER mi tartışmasında anlaşamayınca “ikbal kapıları” Kenan EVREN’e açıldı. İlkönce Kara kuvvetleri komutanı ve bir yıl sonra da Genelkurmay Başkanı oldu.

            Genelkurmay başkanı olduğu dönemde “sağ-sol” kavgası ve oluşan terörden her gün onlarca insan ölüyordu. Ülkede sıkıyönetim hâkimdi. Aksamları saat 6’dan sonra sokağa çıkmak yasaktı; zaten sokağa bu saatlerden sonra çıkmak her baba yiğidin harcı da değildi. Ülkede mahalleler, sokaklar sağcılar ve solcular arasında bölünmüştü. Bir taraftan da yokluk ve kıtlık ortalığı kasıp kavuruyordu. Bir paket “sana yağı” ve” bir kilo şeker” için sabah erken saatlerde kuyruklara girmek gerekiyordu. Sıkıyönetim vardı ama terör bir türlü önlenemiyordu.

            Mesele yıllar sonra yine Evren Paşa’nın ifadelerinden anlaşıldı. Asker istese terörü önleyebilirdi. Fakat planlanan darbe için “ortamın biraz daha olgunlaşması” bekleniyordu. Yani biraz daha kardeş kanının dökülmesi, canların yanması ve halkın bir kurtarıcı beklemesi gerekiyordu.

            Arzu edilen kardeş kanı dökülerek, anaların babaların yürekleri yandı ve bu şekilde ortam “olgunlaştıktan” sonra nihayet 12 Eylül 1980 sabahı beklenen kurtarıcı düdüğü çaldı. Gelen “kurtarıcı” Kenan EVREN’di.

            Bir saat öncesine kadar birbirini boğazlayanlar toz duman edildi. Sanki bu ülkede hiç terör olmamış gibi ortalık bir anda sükûnete kavuştu.

            Terörden canı yanan halk Kenan EVREN’e “dualar” okumaya başladı.

            Terörün devam ettiği günlerde elinde imkân olduğu halde buna seyirci kalan Paşa, 12 Eylülden sonra “teröre sebep olanların” üzerine bir “şahin gibi!” gitmeye başladı.

            12 Eylül’den sonra suçlu ve suçsuz çok canlar yandı ve ocaklar söndü. 50 civarında insan idam edildi. Binlerce kişi işkence veya değişik sebeplerle cezaevlerinde öldü. Onbinlerce kişi yıllarca cezaevinde kaldı. Toplumun dengesi bozuldu.

            1982 yılında “rekor oyla” Cumhurbaşkanı oldu. Aynı zamanda da etkileri hala devam eden bir anayasayı da Türk milletine “armağan!” etti.

            Zaman zaman renkli kişilikler de çizdi ve kalıcı sözler söyledi. İşte onlardan bazıları:

             “Netekim…”

Bak Özal dedim..

Asmayalım da besleyelim mi..”

            “Adaletli olsun diye bir sağdan ve bir soldan astık, 2 sağdan 2 soldan..”.

Kadınların saçlarının görünmesi günah olacaksa Allah onları saçsız yaratırdı”.

Hak edeni asmazsan bunlar virüs gibi çoğalırlar, işte o zaman Atatürk İlke ve İnkılaplarından kopulur”.

Biz gelmeseydik Fatsadakiler gelecekti”.

“İsmet İnönü siyaseti okuldamı öğrendi?”

Ne demekmiş kadın kolu, gençlik kolu birde ihtiyar kolu. Böyle şey olur mu?

“İdamları imzalarken ellerim hiç titremedi”

Bu inciler elbette uzayıp gider……

            İlkokula başladığı zamanlarda eğitim “Osmanlıca” olduğundan iyi derecede “Osmanlıca” okuyup ve yazıyordu.

            İyi düzeyde resim sanatçısıydı. Yaptığı tablolar meşhurdur.

            Fakat hayat böyle devam etmedi. Türkiye’de zamanla şartlar değişti. Darbeler dönemi yargılanmaya başlandı. Kenan EVREN ve 12 Eylül darbecileri de yargılandı. 18 Haziran 2014 tarihinde “darbe” suçundan ömür boyu müebbet hapse mahkûm edildi.

            Evren’in 98 yıllık hayatına elbette çok şeyler sığdı. Türkiye’ye bir dönem damgasını vuran, yine bir dönemin “başlamasına” sebep olan kişi ve Türk tarihinde önemli bir “figür” olarak yerini aldı.

            Türk toplumunun hücrelerine kadar değişiminin müsebbibi olan 12 Eylül darbesinin mimarı olarak elbette ileriki zamanlarda onun kişiliği çok daha incelenecek ve akademik çalışmalara konu olacaktır.

            Kenan EVREN’in sevenleri de sevmeyenleri de var. O bu gün artık dünyada yok ama yaptıklarıyla kıyamete kadar konuşulacaktır.

            Türk adaleti kendisini yargılamış ve bir cezaya çarptırmıştır. Şimdi de kayırmanın ve iltifatların olmadığı gerçek mahkeme olan “mahkeme-i kübra”da yargılanacaktır.

            Orada elbette her insan gibi o da yaptıklarının hesabını verecektir. Fakat bizim için önemli olan bir döneme hükmeden “önemli tarihi bir şahsiyet” olmasıdır.

            O kimilerine göre “vatanperver” ve kimilerine göre de “katil”dir. Fakat ne olursa olsun bu ülkenin kaderine bir dönem iyisiyle kötüsüyle hükmeden ve söz sahibi olan eski bir devlet adamıdır.

            Eski bir genereal,

            Eski bir Genelkurmaybaşkanı,

            Eski bir başarılı darbeci ve

            7. Cumhurbaşkanıdır.

            Velhasıl 98 yıllık bir ömürdür.

            Gelecek zamanlarda onun hakkında elbette çok şeyler konuşulacaktır.

            İnancımızda ve geleneğimizde ölenlerin arkasından iyi şeyler söylenir,

            Biz de Allah rahmet eylesin diyoruz…

 

Not: 15 – 16 Mayıs tarihleri arasında Canik Kültür Merkezi (CKM)’nde Canik Belediyesince organize edilen “Geçmişten günümüze Şehir ve Çocuk”konulu sempozyum yapılacaktır. Tüm Samsunluları bu sempozyuma davetlidir.

           

            Prof. Dr. Osman KÖSE

Polis Akademisi / Ankara

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

            

 • Yorumlar 1
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 DENGE GAZETESİ | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0362 420 04 28 | Faks : 0362 431 55 53 | Haber Scripti: CM Bilişim