1. HABERLER

  2. SİNEMA VE TİYATRO

  3. Mulan Filmi Sinemalarda Var Mı?
Mulan Filmi Sinemalarda Var Mı?

Mulan Filmi Sinemalarda Var Mı?

Gösterim tarihi 27 Mart olarak belirlenen filmin pandemi dolayısıyla birkaç kez ertelenmesi gerekti.

A+A-

Herkesin çocukluğunda ya da gençliğinde izlediği, hayatına dokunan, belli başlı sahnelerini unutamadığı köşe taşı filmleri vardır. İzleyip hayran kalınan, sonra tekrar tekrar izlenen, aklımızın bir köşesinde yer edinip, herhangi bir zamanda ortaya çıkan ve üstüne sohbeti yapılan filmlerden biri olduğunu düşündüğümüz bir film var ki, ismini duyunca mutlaka hatırlayacaksınız.

1998 Disney yapımı Mulan filmi gösterime girdiği yıllarda çok beğenilmiş hatta Oscar ödüllerine aday gösterilmişti. Eddy murphy’nin filmde seslendirme yapması da o zamanlar izleyiciye çok ilginç gelmiş fakat aynı zamanda ekstra ilgi görmesini sağlamıştı. Kısaca konusunu hatırlayacak olursak, o dönemde kadın olmanın zorluğunun amansızca yaşandığı ve kadınların, kocalarının büyüklüğü kadar toplumda kendine yer bulabildiği Çin İmparatorluğu aynı zamanda Hun baskılarıyla karşı karşıyaydı. Zor durumda kalan ülke, tüm erkekleri ülke savunmasına katkıda bulunması amacıyla orduda göreve çağırıyordu.

Ailedeki tek erkek olan savaş gazisi olan yaşlı babasını orduya göndermeye gönlü razı gelmeyen Mulan, erkek kılığına girip takma bir isim alarak savaşa katılmıştı. Yetenekleri ve zekasıyla yükselen Mulan, yaptığı akıllı bir hareketle Hun’ları yenilgiye uğratarak savaş kahramanı olmuştu. Dünyada oldukça yankı uyandıran bu film kadın-erkek eşitliği vurgusuyla ses getirse de kimi otoritelerce Hun İmparatorluğu’nu, dolayısıyla kökeni Türk olduğu için Türk toplumlarını kötü gösterdiği gerekçesiyle de tepki toplamıştı ve Türkiye’de gösterimi yasaklanmıştı.

Mulan Filmi Çıktı Mı?

Ancak Mulan filmini bu sefer farklı kılan ve gündem yaratan konusu bu değil. 2020 yılında gösterime girmesi beklenen ve 200 milyon dolar gibi devasa bir bütçeyle çekilen yeni Mulan filmi maalesef şanssızlıklarla boğuşmaya devam ediyor. Tüm dünyayı saran Covid-19 salgını her sektörü ciddi şekilde etkilediği gibi sinema sektörünü de etkiledi. Milyonluk bütçelerle çekilen filmler ya yarıda kaldı ya da tamamlanmış olmasına rağmen gösterime giremedi. İşte Mulan da bu filmlerden biri. Gösterim tarihi 27 Mart olarak belirlenen filmin pandemi dolayısıyla Temmuz ayının sonlarına ertelendiği açıklanmıştı. Beklenen gösterim Temmuz ayının sonunda da gerçekleşmedi ve film bu sefer Ağustos ayının sonlarına ertelendi. Ancak işler bu sefer de iyi gitmedi.

Özellikle Amerika’da George Floyd isimli siyahi bir vatandaşın öldürülmesi sonrası ülke çapında çıkan olaylar ve Covid-19 vaka sayılarında yaşanan patlama sonrasında Disney, filmin çıkış tarihinin belirsiz süreli olarak ertelendiğini duyurdu. Tabi ki bu durum Mulan izlemek isteyen insanlarda hayal kırıklığı yarattı. Çünkü planlar hiçbir şekilde istendiği gibi gitmemişti. Üstüne gişelerdeki beklenti de iki ertelemeden sonra giderek düşmeye başladı. Belki Amerika’da normal ama bize göre çok yüksek bir bütçe ile çekilmesi ve dolayısıyla zarar etmesi de cabası.

Fakat Disney, pes etmemiş olacak ki bu sefer erteleme yaşatmayacak yeni bir projeyle insanların karşısına çıktı ya da çıkmak zorunda kaldı diyelim. Şirket, Mulan izleyicilerine bir müjde verdi ve filmin bazı ülkelerde sinemalarda gösterileceğini, Amerika’da da Disney Plus platformunda 30 dolar karşılığında gösterime gireceğini açıkladı. Bu durum birçok kesimi memnun etse de bazı soru işaretlerini de beraberinde getirdi. Filmin çok sayıda korsan versiyonu çoğaltılarak internette yayılabilir. Eğer kopyasının internette binlerce izlenileceğini düşünürsek, onu yayacak kişinin tek seferde verdiği 30 dolar çok cüzi bir rakam olarak gözüküyor. Ancak Disney bu sorunların hepsini göze almış olacak ki, buna rağmen filmi platformda yayınlamaya başladı. Bakalım filmin bu şekilde gündeme gelmesinin yankıları ne kadar daha sürecek?

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.