1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. MİYOP ARTIŞI ÇOK FAZLA
MİYOP ARTIŞI ÇOK FAZLA

MİYOP ARTIŞI ÇOK FAZLA

Kızılay Kartal Hastanesi Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ayfer ERTÜRK, anne ve babalara seslenerek önlem alınmadığı taktirde çocukların büyük kısmında miyopi oluşacağı uyarısında bulundu.

A+A-

Miyop Artışı Çok FazlaKoronavirüs Pandemisi gözlerimizin sağlığını da bozdu. Ülkemizde yapılan araştırmalara göre özellikle çocuklarda miyop kırma kusurunun arttığı ortaya konuyor. Karantina, evden çalışma, uzaktan eğitim derken pek çok çocuk tablet, cep telefonu ve bilgisayarlarını daha çok kullanır oldu. Peki ebeveynler bunun çocuklar üzerinde ciddi görme bozukluklarına neden olabileceğinin farkında mı? Gerekli önlemler alınmazsa çocuklarda ciddi görme bozuklukları yaşanabilir. Kızılay Kartal Hastanesi Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ayfer ERTÜRK, “Miyopi, gözün yapısının normalden uzun olmasına bağlı olarak uzağı net görememesidir. Miyopi de göze gelen ışınlar retinanın üzerinde değil de önünde odaklanır. Miyop olan insanlar uzaktaki nesneleri ve işaretleri görmede zorluk çeker, ancak yakın olan nesneleri açıkça görebilirler. Bunun nedeni insanların hem iş hem eğitim hem de boş zaman aktivitesi olarak ekranları çok yoğun kullanması. Üstelik uzun süre evde kalmanın sonucu çocuklarda özellikle de ergenlik döneminde olanlarda güneşe çıkarak açık alan sporunu yapamamak ve D vitamini eksikliği de miyopik artışı desteklemiştir” diye konuştu.

MİYOP NE KADAR ERKEN BAŞLARSA O KADAR HIZLI İLERLİYOR
Op. Dr. Ayfer ERTÜRK, “Yirmi yıl sonra dünya nüfusunun yaklaşık yarısının miyop olması beklenebilir. Miyop artışı bilgisayarların, akıllı telefonların ve tabletlerin çok erken ve yoğun kullanımının yanı sıra, gün içinde dışarıda geçirilen zamanın giderek kısalmasından da kaynaklanıyor. Miyop riski sadece akıllı telefonla veya kitapla artmıyor, yakın mesafedeki bir nesneye uzun süre bakmakla da artıyor. Miyop riski özellikle dışarıda geçirilen süre ile azalıyor. Bunun nedeni gün ışığının göz bebeğinin daha fazla büyümesini engellemesi. Yapılan araştırmalar miyop vakalarının karanlık mevsimlerde artarken yılın daha güneşli zamanlarında artışın yavaşladığını gösteriyor” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.