• BIST 115.147
 • Altın 163,118
 • Dolar 3,8058
 • Euro 4,6547
 • Samsun 15 °C
 • Ankara 6 °C
 • İstanbul 8 °C
 • Kongre yine ertelendi
 • Vali Kaymak Futbol Şehitlerini rahmetle andı
 • Başkan Tok’tan ‘20 Ocak Mesajı’
 • Kongre yine ertelendi
 • Vali Kaymak Futbol Şehitlerini rahmetle andı
 • Başkan Tok’tan ‘20 Ocak Mesajı’

Mert Irmağı İnsanları

Ali Kayıkçı

  Saygıdeğer Okuyucularımız!..

            Bugün Sizlere, Eğitimci Şâir ve Yazar M. Hâlistin Kukul Hocamızın, bizim “MERT IRMAĞI İNSANLARI (Pontus"a Darbe)” adını verdiğimiz, şimdilerde 5. baskısı çıkacak, bir belge-roman"ımız olan eserimiz için yazdıkları bir makâleyi sunmakla başlamak istiyoruz:

            “Yirmiüçmilyon kilometrekarelik koskocaman Osmanlı İmparatorluğu"ndan, binbir çeşit hîle, dalavere ve entrika ile, Türkiye Cumhuriyeti"ne, otuz misli küçülerek intikâl eden yediyüzyetmiş altıbindört yüzelliiki kilometrekarelik vatan toprakları, aynı kin, garez ve düzenbazlıklarla, yeni heyelânlara mâruz bırakılarak, aziz Türk Milleti"nin iç ve dış düşmanları tarafından parçalanmak istenmektedir.

            Hiç şüphesiz ki, senelerden beri, bâzen sinsice, bâzen de alenen yürütülen bu ihânet faâliyetleri, ilgili makamlar tarafından ciddiyetle takip edilmektedir. Türk kamuoyunun da malûmu olan bu yıkıcı hareketlerden birini, son senelerde göze batar bir şekilde kendini hissettirmeye başlayan “Pontus"çuluk” faaliyetleri teşkil etmektedir.

            Bu mevzûda, ciddî araştırmalarıyla, dâimâ hakkı müdafâa eden ve haklı dâvâları gün ışığına çıkararak uyarıcı telkin ve tavsiyelerini gözler önüne seren yazar Ali Kayıkçı, “Pontus"a Darbe” adlı eserinin ilâveli üçüncü baskısını (...) hizmete sunmuş bulunuyor.

            “Pontus"a Darbe”nin ikinci baskısına, eseri yayına hazırlayan Samsun Gazeteciler Cemiyeti"nin “Takdim” yazısında şöyle denilmektedir:

            “Bugün, Türkiye"mizin bölünmesi, parçalanması, millî birlik ve berâberliğinin, toprak bütünlüğünün sona erdirilmesi için çalışan şer güçleri "lobi"lerinin sayısı 1.000 kadardır.

            Diğer taraftan, komşumuz Yunanistan"ın güdümünde olan ve 12 Eylül 1980 harekâtından sonra sayı ve etkinlikleri oldukça arttırılan bu uydu "örgütler"in içinde Pontus"çu cemiyetlerin olması ve bunların "Türkiye"nin kalbinden vurulması için Yunanistan tarafından desteklenmesi" meselesi karşısında, Cemiyetimiz Kurucu Üyesi, Gazeteci-Yazar Ali Kayıkçı"nın uzun araştırmalar sonucu belgelere dayanarak hazırladığı 1. Dünyâ Savaşı nihâyetinde Samsun"umuz ve çevresinin olduğu kadar, genelde memleketimizin de içinde bulunduğu o karanlık günlere âit, ibretlerle dolu bu eserin, 1984 yılındaki ilk yayınından sonra, yeni bilgiler ile zenginleştirilerek tefrika edilir ve kitap hâlinde yayınlanır olması, dünkü yakın geçmişimizin bilinmesi ve geleceğin aydınlatılması ile târih ve kültür bakımından, büyük Türk Milleti"ne örnek bir hizmettir.”

            Eseri yayına hazırlayan Samsun Kanal S Televizyonu Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Hazinedar da Pontus"a Darbe"nin 3. baskısına yazdığı takdim yazısında şunları söylüyor:

            “Gazeteci-Yazar ve Samsun"lu Halk Şâiri arkadaşımız Ali Kayıkçı tarafından, yaklaşık yirmi yıllık bir süre içinde gerçekleştirilen araştırma ve incelemeler sonucu kaleme alınan ve 3. defâ yayına hazırlanan “Mert Irmağı İnsanları-Pontus"a Darbe” isimli belge-romanı, müşterek bir “kültür-sanat hediyesi” olarak, siz saygıdeğer bilge insanımıza sunmanın haklı kıvancı içindeyiz.” )

            Yazımıza, Yazar Ali Kayıkçı"nın “Giriş” başlığının son bölümü ile nihâyet verelim:

            “Osmanlı devrinde Samsun, "Canik Sancağı" (vilâyeti) adıyla Rûmiye-i Sugra Beylerbeyiliği (eyâleti)"nin 4 sancağından biri oldu. 6 kazası vardı. Samsun, Osmanlı devrinde, Sinop ve Trabzon limanları yanında ikinci derecede bir Karadeniz limanı olmuştur. Bu şehirde askerî ve sivil tersâneler bulunuyordu. Anadolu"ya açılan bir kıyı şehri olarak sâkin târihî hayat, merkezi (önce) Trabzon"da olmak üzere Giresun, Ordu, Samsun, Amasya, Sinop şehirlerini içine alacak şekilde kurulmak istenen “Rûm Pontus Devleti”nin teşkili için girişilen vahşet ve katliâmlarla zaman zaman bozulmuş ve yüzlerce köy harîtadan tamâmen silinirken, binlerce Müslüman-Türk, Pontus"çu çeteler tarafından öldürülmüştür.”

            İnsanlık adına utanç veren bu hâdiseler, ne yazık ki birer târihî gerçektir. Târih ise ibret almak için vardır...”  (Erciyes Dergisi, Sayı 323-Kasım 2004, s. 28"den.)

            *******************

             Efendim; ulu önder Gâzi Mustafa Kemâl Atatürk"ün vecîz bir sözleri var:

                “Tarih yazmak, tarih yapmak kadar önemlidir.”

                                                        (Bizim Kümbet Dergisi; Temm-Eyl. 2006, S. 5, s. 41)

             Buna,  Şeyh Edebalı"nın Orhan Gâzi"ye Vâsiyetinde geçen iki cümleyi de ilâve edecek olursak, şunu görürüz:

             “Geçmişini iyi bil ki, geleceğe sağlam basasın...

               Nereden geldiğini unutma ki, nereye gideceğini unutmayasın...” 

            Ve de Türkiye Gazetesi Dış Politika Yazarı Emekli Kurmay Albay Sayın Mustafa Necati Özfatura"nın bir tespit ve teşhisiyle noktalayalım:                              

            “Anadolu"da 11 (on bir) bin yıl içinde 30 medeniyet ve yüzlerce devlet, tarihin sayfaları arasına gömülmüştür. Temelsiz milletler yıkılmaya mahkûmdur...

            Dinîmize, dilimize, mazimize, örf ve âdetlerimize sahip olmaya mecbûruz. Aksi takdirde ne mi olur? Anadolu"nun 31 inci medeniyeti de yok olur... Şu güzel milleti, tarih çöplüğüne gömerler.”

            Kalbî sevgi ve saygılarımızla…

 

                       

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 DENGE GAZETESİ | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0362 420 04 28 | Faks : 0362 431 55 53 | Haber Scripti: CM Bilişim