1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. 'Menopoz sonrası kalp uyarısı
'Menopoz sonrası kalp uyarısı

'Menopoz sonrası kalp uyarısı

KARDİYOLOJİ Uzmanı Dr. Ferruh Gürkaynak, menopoz sonrası dönemde koroner arter hastalığının kadınlar için önemli bir sağlık sorunu olduğunu dile getirerek, "Bu dönem ölümlerin yüzde 25 nedenini oluşturmaktadır" dedi.

A+A-

Kalp damar hastalıklarının, kadınlarda yaşam kalitesini azaltan en önemli nedenlerden biri olduğunu söyleyen Medicana Samsun Hastanesi Kardiyoloji Bölümü'nden Uzm.Dr.Ferruh Gürkaynak, "ABD, bir çok gelişmiş ülke ve Türkiye'de de koroner kalp hastalığı, kadınlarda birinci sırada yer alan ölüm nedenleri arasında yer almaktadır. ABD'de kalp hastalığı nedeniyle toplam ölüm hızının son 20-30 yılda azalmış olmasına karşın, bu azalma erkeklere göre kadınlarda daha yavaştır. Yeni araştırmalar, erkeklere göre kadınların ilk kalp krizinden sonra daha olumsuz bir durumda olabildiklerini doğrulamaktadır. Bir çalışmada, ilk kalp krizini izleyen 1 ay içinde ölüm riskinin, 6 ay içinde de ölüm riski ve yeniden hastaneye yatma gereksiniminin erkeklere göre kadınlarda daha yüksek olduğunu göstermektedir. Araştırmacılar, ilk kalp krizinden sonra kadınlarda ölüm riskinin erkeklere göre yüzde 70 daha fazla olmasının, hastalığın daha ağır seyretmesinden ve kalp kriziyle ilişkili komplikasyonlardan kaynaklanabileceğini saptamışlardır" dedi.

Kadınlarda kalp krizi riskinin, menopoz dönemi yaklaştıkça arttığını ifade eden Uzm.Dr.Gürkaynak, "Yapılan çalışmalarda, menopoz sonrası dönemde olan kadınların kanlarındaki kolesterol düzeylerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Araştırmacılar, kadınların vücutlarında meydana gelen değişmelerin, yaşlanma, kilo alma ve düşük östrojen hormonu düzeylerini de içeren, menopoza bağlı etkilerden kaynaklanabileceğini düşünmektedirler. Kadınlar için koroner arter hastalığı açısından en büyük handikap, bu hastalığın yıllarca erkek hastalığı olarak daha fazla kabul görmüş olmasıdır. Kadınlar yaşlandıkça azalan östrojen düzeyi ile birlikte kalp hastalıkları ve inmeye karşı olan direnç azalmaktadır. Menopoz sonrası dönemde koroner arter hastalığı kadınlar için önemli bir sağlık sorunudur. Bu dönem ölümlerin yüzde 25 nedenini oluşturmaktadır. Kadınlarda koroner arter hastalığı için en önemli risk faktörü hipertansiyondur. Kadınlarda yaşla birlikte ortaya çıkan hipertansiyon 70 yaş üzerindeki kadınların yüzde 80'de görülmektedir. Diyabet de kadınlardaki koroner arter hastalığı riskini 3 kat artırmaktadır" diye konuştu.

Kadınlarda 40 yaş öncesi kalp krizinin, damar içi pıhtı oluşumunun bir sonucu olarak ortaya çıktığını söyleyen Uzm. Dr. Ferruh Gürkaynak, bu durumun, sigara içimi, doğum kontrol hapı kullanımı, depresyon, stres ve anksiyeteyle ortaya çıktığının düşünüldüğünü, 20-40 yaş arası kadınların yüzde 25'inin sigara içerken bu oran 50'lili yaşlardan itibaren yüzde 8'li oranlara düştüğünü ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.