1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. MARAŞ, STK ZİYARETLERİNİ SÜRDÜRÜYOR
MARAŞ, STK ZİYARETLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

MARAŞ, STK ZİYARETLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

25. Dönem Samsun Milletvekili Aday Adayı Mimar Özlem MARAŞ, sivil toplum örgütü ziyaretlerine hız kesmeden devam ediyor.

A+A-

FAKİRLER FEDERASYONU'NA ZİYARET
25. Dönem Samsun Milletvekili  Aday Adayı Mimar Özlem MARAŞ, sivil toplum örgütü ziyaretlerine hız kesmeden devam ediyor. Fakirler Federasyonu’ nun misafiri olan Özlem MARAŞ,  ziyaretinde, "Ülkemizin orta gelir kapanı ile karşı karşıya olduğunu belirtti. Bu durumun tarihi süreç içerisinde gelişmekte olan her ülkenin aşması gereken bir handikap olduğunu, son 40 yıl içerisinde orta gelir kapanını sadece Japonya ve Güney Kore’ nin kırdığını, AK Parti’ nin de Japonya ve Güney Kore gibi Ar-Ge  yatırımlarını teşvik ederek katma değeri yüksek ürünlerle bu kapandan kurtulmak için politikalar geliştirdiğini ifade etti. Ancak bu sürecin doğası gereği bir zaman aldığını, süreçten en çok etkilenen kesimin gelir düzeyi düşük kesimler olduğunu, AK Parti’ nin Anayasa’ mızdaki sosyal devlet prensibi doğrultusunda geliştirdiği sosyal politikalarla bu sürecin etkilerini azaltmaya çalıştığını" ifade etti. 

ORTA GELİR KAPANI DÜZELTİLECEK
Asıl amacın AK Parti’ nin unvanındaki gibi kalkınma sonucunda elde edilen gelirin adaletli bir şekilde dağıtılması olduğunu, toplum olarak doğru stratejilerin sonucunu görecek sabır ve dirayeti göstermeye devam etmemiz durumunda gelir dağılımındaki farklılığın gün be gün düzelmesinin kaçınılmaz olduğunu, milletimizin bu konularda Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ a verdiği sonsuz desteğin aynı şekilde Başbakanımız sayın Ahmet DAVUTOĞLU’ na da verildiğini, şayet kendisine de görev verilmesi durumunda orta gelir kapanının toplumun gelir düzeyi düşük kesimlerinin üzerindeki etkilerini azaltacak politikaların devamlılığı ve artırılması konularında özel bir gayret göstereceğini belirtti.


MUHTARLAR DERNEĞİ'NE ZİYARET
Muhtarlar Derneği’ ne de misafir olan Özlem MARAŞ, " Büyükşehir yasasındaki değişliklerden sonra yerel sorunların çözüm süreçlerinde ortaya çıkan sıkıntılar hakkında birinci elden bilgi aldı. Toplumsal sorunların çözümünde kendisi gibi sorumluluk alan bayan muhtarlarla eskiye dayanan dostluklarının etkisi ile görüşme daha çok kadının siyaset hayatındaki yeri üzerinde yoğunlaştı. Kadınımızın seçme seçilme hakkına kavuştuğu 1934 yılında Fransa ve İtalya’ da bile kadınların seçilme haklarının bulunmadığını hatta Avrupa ülkelerinden olan İsviçre’ de kadınların ancak 1971, Liechtentein’da ise 1976 da oy hakkına kavuştuğunu söyledi. Yasal düzenleme açısından modern dünyanın ilerisinde olmamıza rağmen kadınlarımızın seçilme hakkını fiili olarak en etkin şekilde AK Parti iktidarı döneminde kullanabildiğini, daha önceki dönemlerde bu hakkın kağıt üzerinde kaldığını, günümüzde ise AK Parti’ nin toplumsal vizyonu gereği özellikle Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın etkili ve sürükleyici liderliği sayesinde atılan adımlar neticesinde kadınlarımızın büyük bir kesimini oluşturan başörtülü hemcinslerimizin inandıkları şekilde giyinerek siyaset yapmalarının önünün açıldığını, başörtülü milletvekili hemcinsleri ile mecliste siyaset yapma ihitimalinin kendisini heyecanlandırdığını, kadınların siyasette ve toplumsal hayatta var olmaları için geçmiş yıllarda ve halen etkin olarak faaliyet gösterdiğini" ifade etti. 

ÇALIŞAN KADINLARIN MAĞDURİYETİ ÖNLENECEK
Kadının sosyal ve siyasi hayatta var olmasının bedelini en çok çocukların ödediğini söyleyen Maraş," Bu sebeple AK Parti’ nin çalışan kadınların ve onların çocuklarının bu mağduriyetinin önüne geçmek için  doğum yapan kadınların ücretli izin sürelerini artırdığını, ücretsiz 2 yıl iş güvencesi altında izin hakkı düzenlemelerinin yapıldığını ancak bunların artırılması gerektiğini, halihazırda bu çalışmaların fizibilitelerinin yapıldığını ve kendisinin de bu çalışmalarda vazife verilmesi durumunda katkı sunabileceğini, bir önceki dönemde il genel meclisinin tek kadın üyesi olarak 2010 tüm Türkiye sathında kadın erkek eşitliği komisyonlarının kurulmasını müteakip   İl Genel Meclisi Kadın Erkek Eşitliği Komisyonu Başkanı olarak Yerel Eşitlik Eylem Planı'nın Türkiye’ de ilk olarak hayata geçirilmesinde ciddi emeklerinin olduğunu, bu ve benzeri kadının yönetim mekanizmalarında var olabilmesi adına pek çok çalışmada aktif görev almasının kendisine gelecek adına farklı misyonlar yüklediğini" belirtti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.