• BIST 114.418
 • Altın 163,268
 • Dolar 3,8030
 • Euro 4,6507
 • Samsun 7 °C
 • Ankara 2 °C
 • İstanbul 10 °C
 • Samsunspor’da Gazişehir hazırlıkları
 • Taraftarlardan Samsunspor’a 1 Milyon 175 Bin TL
 • Ulusoy’dan Samsunspor’a Yardım
 • Samsunspor’da Gazişehir hazırlıkları
 • Taraftarlardan Samsunspor’a 1 Milyon 175 Bin TL
 • Ulusoy’dan Samsunspor’a Yardım

“KİMLER” “KİM”E DU İÇİN GİDİYOR?…

Ali Kayıkçı

DEREBAHÇELİ/ALİ KAYIKÇI
  “KİMLER” “KİM”E DU İÇİN GİDİYOR?…       * “…siz, dîni Allah için hâlis kılarak hep O'na yalvarın. İsterse kâfirler hoşlanmasınlar.”      (Kur'ân-ı Kerîm-Mü'min Sûresi; âyet 14)
   * ”Hak (gerçek) duâ, ancak O'nadır. O'nun dışında yalvarıp durdukları ise,      onlara hiçbir şeyle cevap vermezler. Onlar, ancak ağzına gelsin diye suya      doğru iki avucunu açana benzer ki o su ona gelmez! Kâfirlerin duâsı      hep bir dalâlet (sapıklık) içindedir."
                          (Kur'ân-ı Kerîm-Ra'd Sûresi; âyet 14)
   *”Receb, Allahü teâlânın ayıdır. Receb ayına ikrâm edene, saygı gösterene, Allahü     teâlâ dünyâda ve âhirette ikrâm eder.”, “Receb'in ilk Cumâ gecesini ihyâ edene     (saygı gösterene) Allahü teâlâ kabir azâbı yapmaz. Duâlarını kabul eder. Yalnız, yedi     kimseyi affetmez ve duâlarını kabul etmez. Fâiz alan veya veren, Müslümanları     aşağı gören, (…) livâta ve zinâ edenler, beş vakit namâzı kılmayanlar.”       (Hz. Muhammed “sallallahü aleyhi ve sellem”)
   “Zâlim kimseleri, âdil diye medh edenin ve din düşmanlarının ölüsüne,     dirisine duâ edenin îmânı gider.”            (Tam İlmihâl-Seâdet-i Ebediyye)      *Papa: Katolik mezhebine mensup Hıristiyanların en yüksek rûhânî (dînî) lideri. Atalar     atası mânâsına gelen Papa, Roma'da bulunur. Îsâ aleyhisselâmın dînîni yaymak için     seçtiği on iki havarîden mürted olan (dinden çıkan) Yehûda (Judas) ilk Papa olarak     kabul edilir. Aynı zamanda Roma piskoposu olan Papanın aldığı kararlarda yanılmaz     olduğuna inanılır. Papa, Kardinaller Meclisi tarafından seçilir. Hıristiyanlar, Îsevîlik     (Nasrâniyyet) dînînin esasını  değiştirdiler. Papayı günâhsız kabul ettiler. Papazlara günâh    çıkarmak gibi yetki verdiler. İnsanların günahkâr olarak doğduklarını iddia ettiler. Teslis     yani üçlü tanrı sistemini kabul ettiler.
   *Ermenî: Ermenistan dışındaki ülkelerde, özellikle de Ortadoğu'da azınlık olarak     yaşayan, bir kısmı Amerika ve Fransa'ya göç etmiş, kökenleri tartışmalı, MÖ VI. Yy.da     tarih sahnesinde  görülmeye başlayan bir halk.
   *Keldanî: Kıbrıs Nasturîlerini asıl Nasturîler (Urartulular)dan ayırt etmek için ilk defa     1445 yılında Papa IV. Eugenius tarafından kullanılan, Kaldeli anlamında, Urartu/Babil     dilinde bir terim.  
   *Süryanî: Hıristiyanlıktaki Katolik mezhebine bağlı olan ve Süryanî dili ile      konuşan, 'Îsâ, tanrıdır' diyenler. Süryânîlik, Urfa Patriki Yâkub-i Berdeî tarafından     kuruldu. Antakya Patriği Mihâil-i Süryânî tarafından yayıldı. Suriye'deki Hıristiyanların     bir kısmı da Süryânîdir.
   *Yezidî:  Hz. Ali'ye düşman olan ve şeytana tapan kimselerin mensup olduğu bozuk fırka    mensubu. İbâdiye fırkasının kurucusu Abdullah bin İbâd'ın adamlarından Yezîd bin Enîse'ye    uydukları için bu adı almışlardır. Yezîdîlere göre; Acem (İran)'dan bir peygamber gelecek,    kendisine gökte yazılmış bir kitap inecek, yıldızlara tapınılacaktır. Küçük ve büyük her günâhı    işleyen kimse kâfir olmaktadır. Müslümanlıkla Hıristiyanlık karışımı, şeytana tâzim gösteren,    ülü'l-emre/devlete karşı isyân eden bir inanç sâhibi kimseler                 (Sözlüklerden)
   “Bırak beni haykırayım/Susarsam sen matem et;         Unutma ki, şâirleri haykırmayan bir millet;         Sevenleri toprak olmuş, öksüz çocuk gibidir.”                                     (M. Emin Yurdakul)
   
 S
aygıdeğer Okuyucularımız!..
10 Mayıs 2014 günü bâzı gazetelerin iç sayfadan özet kabilinden ve tek sütun hâlinde verdiği, ancak “Millî Gazete”nin manşetten ve bütün detayları ile duyurduğu bir haber var ki, okuyunca âdeta kanımız dondu ve Mehmet Emin Yurdakul'un yukarıya aldığımız mısralarında belirttiği gibi, bizim de içimizden haykırmak geldi. Öylesine haykırmak ki, sesimizi okyanus ötesinden taâ…a Pensilvanya'lardan duyuracak şekilde haykırmak!.. Öyle ya, “Dinlerarası Diyalog” masalını ilk defa ortaya çıkarıp teşkilâtlandıranlardan biri hâlen bu şehirde ikamet etmekte ve Papa Cenâpları(!)na karşı gösterdiği saygı ve Nisan 1998 tarihinde de gönderdiği mektup (Fazla bilgi için bkz: “Şartlara Uydurulmuş Misyonerlik: Dinlerarası Diyalog-Müslim Karabacak; İcmal Yy. İst. 2005, s.  23) ile anılmakta…
    “Gazete manşetlerinden başlayıp da buraya neden geldiniz? “ diye soracak olanlara, önce bu haberi aynen okumak, sonra da mısra-mısra cevap vermek istiyoruz: 
 “BDP'li Diyarbakır Sur eski Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş başkanlığındaki bir heyet, Katolik Hıristiyanların dini lideri Papa Françesko ile görüşmek üzere Vatikan'a gidiyor.
 Aralarında Keldanî, Ermenî, Süryanî, Yezidî, Alevî dedesi, Melleler ve Duhok Belediye Başkanı'nın bulunduğu heyet, Çarşamba günü Papa ile bir araya gelecek. Papa'dan çözüm sürecine destek isteyeceklerini belirten Demirbaş, 'Ortadoğu halklarının ve inançlarının bir arada yaşaması için duasını isteyeceğiz. Diyarbakır Surları'nın UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları Listesi'ne alınması için desteğini isteyeceğiz.' dedi.
 Diyarbakır Sur eski Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nde basın mensuplarıyla sohbet toplantısı düzenledi. Sur Belediyesi bünyesinde oluşturdukları 'Kırklar Meclisi' adına Papa'dan istedikleri randevu talebinin kabul edildiğini belirten Demirbaş, Surp Giragos Ermenî Kilisesi Vakfı Başkanı Ergün Ayık, Süryanî Meryem Ana Kilisesi Başkanı Can Şakarer, Keldanî Kilisesi Vakfı Başkanı Yusuf Karadayı, Türmen Alevî Dedesi Hasan Baykut, Din Adamları ve Yardımlaşma Derneği (DİAY-DER) Başkanı Zahit Çiftkuran, Şeyh Said'in torunlarından Muhammed Akar veDuhok Belediye Başkanı Şevket Muhammed Osman'la birlikte İtalya'ya gideceklerini anlattı.            Görüşmelerin 14 Mayıs'ta gerçekleşeceğini kaydeden Abdullah Demirbaş, Türkiye'de yürütülmekte olan çözüm süreci konusunda Papa'dan dua isteyeceklerini vurguladı.     Kardeş şehir oldukları Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nde Duhok'un belediye başkanının da kendilerine eşlik edeceğini dile getiren Demirbaş, bütün Ortadoğu coğrafyasının kardeşçe yaşamasını arzu ettiklerini ifade etti ve asıl adı Mario Jorge Bergoglio olan Papa Françesko ile Türkiye'den görüşen ilk heyet olacaklarını kaydetti. “         * - * - * - * - * -           Ermenî-Keldanî'yi, bilmem kimi anlarım;       Müslüman'ın Papa'dan, duâsını anlamam!..
 Sur'cu imiş yok Nurcu, Misyon timi anlarım;         “Kimler” “Kim”e duâya, gidiyor anlayamam;                     Adım Müslüman ise, Rabbimden yanlayamam!..

 Süryanî-Yezidî'ymiş,  Surp Vakfı Başkanı'ymış;
 Meryemana Kil'sesi,  azınlıklar  Can'ıymış;
 “Kırklar Meclisi” varmış, Duhok'çu da kanıymış;
  “Kimler” “Kim”e duâya, gidiyor anlayamam;                     Adım Müslüman ise, Rabbimden yanlayamam!..

 Zâlimi öven yandı,  îmân kuş gibi uçtu;
 Papa'dan duâ alan; yandı-gitti-tutuştu;
 Allah'a âsî olan, kalp parayla kuruştu;
  “Kimler” “Kim”e duâya, gidiyor anlayamam;                     Adım Müslüman ise, Rabbimden yanlayamam!..

 Bırakın haykırayım, Diyalog'u kırayım;
 Çözüm Süreci imiş, yıllar var duâdayım;        Mayıs Receb ayıdır, çok mübârek bir ayım;
  “Kimler” “Kim”e duâya, gidiyor anlayamam;                     Adım Müslüman ise, Rabbimden yanlayamam!..

 Kâfirlerin duâsı, kendine vermez fayda;
 Yalvar Mevlâ'ya yalvar, Receb gibi bir ayda;
 Françesko-Diyalog, Hıristiyan'a payda…
  “Kimler” “Kim”e duâya, gidiyor anlayamam;                     Adım Müslüman ise, Rabbimden yanlayamam!..

 KAYIKÇ'Ali şaşkınım, Müslüman var başı yok;
 Müslüman'a halife, halifenin eşi yok;
 Osmanlı'm târih oldu, dînimin güneşi yok;
   “Kimler” “Kim”e duâya, gidiyor anlayamam;                     Adım Müslüman ise, Rabbimden yanlayamam!..

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 DENGE GAZETESİ | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0362 420 04 28 | Faks : 0362 431 55 53 | Haber Scripti: CM Bilişim