• BIST 107.921
 • Altın 153,999
 • Dolar 3,8353
 • Euro 4,5054
 • Samsun 9 °C
 • Ankara 4 °C
 • İstanbul 10 °C
 • Göksu Türkdoğan’dan taraftara çağrı!
 • Ahmet Cebe: ‘Ders aldık’
 • Samsunspor'da Eskişehirspor mesaisi
 • Göksu Türkdoğan’dan taraftara çağrı!
 • Ahmet Cebe: ‘Ders aldık’
 • Samsunspor'da Eskişehirspor mesaisi

“KİMLER” “KİM”E DUÂ İÇİN GİDİYOR?

Ali Kayıkçı

* “…siz, dîni Allah için hâlis kılarak hep O’na yalvarın. İsterse kâfirler hoşlanmasınlar.” (Kur’ân-ı Kerîm-Mü’min Sûresi; âyet 14)
* ”Hak (gerçek) duâ, ancak O’nadır. O’nun dışında yalvarıp durdukları ise, onlara hiçbir şeyle cevap vermezler. Onlar, ancak ağzına gelsin diye suya doğru iki avucunu açana benzer ki o su ona gelmez! Kâfirlerin duâsı hep bir dalâlet (sapıklık) içindedir."  (Kur’ân-ı Kerîm-Ra’d Sûresi; âyet 14)
* ”Receb, Allahü teâlânın ayıdır. Receb ayına ikrâm edene, saygı gösterene, Allahü teâlâ dünyâda ve âhirette ikrâm eder.”, “Receb’in ilk Cumâ gecesini ihyâ edene (saygı gösterene) Allahü teâlâ kabir azâbı yapmaz. Duâlarını kabul eder. Yalnız, yedi kimseyi affetmez ve duâlarını kabul etmez. Fâiz alan veya veren, Müslümanları aşağı gören, (…) livâta ve zinâ edenler, beş vakit namâzı kılmayanlar.”  (Hz. Muhammed “sallallahü aleyhi ve sellem”)
* “Zâlim kimseleri, âdil diye medh edenin ve din düşmanlarının ölüsüne, dirisine duâ edenin îmânı gider.” (Tam İlmihâl-Seâdet-i Ebediyye)                                                
*  “ Papa: Katolik mezhebine mensup Hıristiyanların en yüksek rûhânî (dînî) lideri. Atalar atası mânâsına gelen Papa, Roma’da bulunur. Îsâ aleyhisselâmın dînîni yaymak için seçtiği on iki havarîden mürted olan (dinden çıkan) Yehûda (Judas) ilk Papa olarak kabul edilir. Aynı zamanda Roma piskoposu olan Papanın aldığı kararlarda yanılmaz olduğuna inanılır. Papa, Kardinaller Meclisi tarafından seçilir. Hıristiyanlar, Îsevîlik (Nasrâniyyet) dînînin esasını     değiştirdiler. Papayı günâhsız kabul ettiler. Papazlara günâh çıkarmak gibi yetki verdiler. İnsanların günahkâr olarak doğduklarını iddia ettiler. Teslis  yani üçlü tanrı sistemini kabul ettiler.
*   “Ermenî: Ermenistan dışındaki ülkelerde, özellikle de Ortadoğu’da azınlık olarak yaşayan, bir kısmı Amerika ve Fransa’ya göç etmiş, kökenleri tartışmalı, MÖ VI. Yy.da tarih sahnesinde görülmeye başlayan bir halk. 
*   “Keldanî: Kıbrıs Nasturîlerini asıl Nasturîler (Urartulular)dan ayırt etmek için ilk defa     1445 yılında Papa IV. Eugenius tarafından kullanılan, Kaldeli anlamında, Urartu/Babil  dilinde bir terim.   
*   “Süryanî: Hıristiyanlıktaki Katolik mezhebine bağlı olan ve Süryanî dili ile  konuşan, ‘Îsâ, tanrıdır’ diyenler. Süryânîlik, Urfa Patriki Yâkub-i Berdeî tarafından kuruldu. Antakya Patriği Mihâil-i Süryânî tarafından yayıldı. Suriye’deki Hıristiyanların bir kısmı da Süryânîdir. 
*   “Yezidî:  Hz. Ali’ye düşman olan ve şeytana tapan kimselerin mensup olduğu bozuk fırka mensubu. İbâdiye fırkasının kurucusu Abdullah bin İbâd’ın adamlarından Yezîd bin Enîse’ye uydukları için bu adı almışlardır. Yezîdîlere göre; Acem (İran)’dan bir peygamber gelecek, kendisine gökte yazılmış bir kitap inecek, yıldızlara tapınılacaktır. Küçük ve büyük her günâhı işleyen kimse kâfir olmaktadır. Müslümanlıkla Hıristiyanlık karışımı, şeytana tâzim gösteren, ülü’l-emre/devlete karşı isyân eden bir inanç sâhibi kimseler  (Sözlüklerden)
*   “Bırak beni haykırayım/Susarsam sen matem et/ Unutma ki, şâirleri haykırmayan bir millet;
Sevenleri toprak olmuş, öksüz çocuk gibidir.”   (M. Emin Yurdakul)

Saygıdeğer Okuyucularımız!..
27 Ocak 2016 günlü “Türkiye Gazetesi”nin 9. Sayfadan verdiği ve “16 yıl sonra ilk görüşme: Ruhani Papa’dan Dua İstedi” başlığı altında verilen bir haberde aynen şöyle denilmektedir:
“İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Vatikan’da Katoliklerin dinî lideri Papa ile bir araya geldi. 40 dakika süren görüşmenin sonunda Ruhani’ye teşekkür eden Papa, ‘Barış için büyük beklenti içindeyim’ dedi. Cumhurbaşkanı Ruhani ise, Papa’dan kendisine dua etmesini istedi. Bu arada Ruhani, 16 yıl sonra Vatikan’ı ziyaret eden ilk İran lideri oldu.”
Dikkatli okuyucularımız mutlaka hatırlarlar. İki yıl kadar önce idi. 10 Mayıs 2014 günü bâzı gazetelerin iç sayfadan özet kabilinden ve tek sütun hâlinde verdiği, ancak “Millî Gazete”nin manşetten ve bütün detayları ile duyurduğu bir haber vardı ki, okuyunca âdeta kanımız donduğunu ve Mehmet Emin Yurdakul’un yukarıya aldığımız mısralarında belirttiği gibi, bizim de içimizden haykırmak geldiğini belirtmiştik…
 Öylesine bir haykırmak ki, sesimizi okyanus ötesinden taâ…a Pensilvanya’lardan birileri duyulacak şekilde haykırmak!.. Öyle ya, “Dinlerarası Diyalog” masalını ilk defa ortaya çıkarıp teşkilâtlandıranlardan “F. Efendi” hâlen bu şehirde ikamet etmekte ve Papa Cenâpları(!)na karşı gösterdiği saygı ve Nisan 1998 tarihinde de gönderdiği mektup (Fazla bilgi için bkz: “Şartlara Uydurulmuş Misyonerlik: Dinlerarası Diyalog-Müslim Karabacak; İcmal Yy. İst. 2005, s.  23) ile anılmaktadır, demiştik… 
     “Gazete manşetlerinden başlayıp da buraya neden geldiniz? “ diye soracak olanlara, önce bu haberi  aynen okuyup hatırlatmak, sonra da mısra-mısra cevap vermek istiyoruz, diye de ilâve eylemiştik:    
    “BDP’li Diyarbakır Sur eski Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş başkanlığındaki bir heyet, Katolik Hıristiyanların dini lideri Papa Françesko ile görüşmek üzere Vatikan’a gidiyor.
    Aralarında Keldanî, Ermenî, Süryanî, Yezidî, Alevî dedesi, Melleler ve Duhok Belediye Başkanı’nın bulunduğu heyet, Çarşamba günü Papa ile bir araya gelecek. Papa’dan çözüm sürecine destek isteyeceklerini belirten Demirbaş, ‘Ortadoğu halklarının ve inançlarının bir arada yaşaması için duasını isteyeceğiz. Diyarbakır Surları’nın UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları Listesi’ne alınması için desteğini isteyeceğiz.’ dedi.
    Diyarbakır Sur eski Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nde basın mensuplarıyla sohbet toplantısı düzenledi. Sur Belediyesi  bünyesinde oluşturdukları ‘Kırklar Meclisi’ adına Papa’dan istedikleri randevu talebinin kabul edildiğini belirten Demirbaş, Surp Giragos Ermenî Kilisesi Vakfı Başkanı Ergün Ayık, Süryanî Meryem Ana Kilisesi Başkanı Can Şakarer, Keldanî Kilisesi Vakfı Başkanı Yusuf Karadayı, Türkmen Alevî Dedesi Hasan Baykut, Din Adamları ve Yardımlaşma Derneği (DİAY-DER) Başkanı Zahit Çiftkuran, Şeyh Said’in torunlarından Muhammed Akar ve Duhok Belediye Başkanı Şevket Muhammed Osman’la birlikte İtalya’ya gideceklerini anlattı.     Görüşmelerin 14 Mayıs’ta gerçekleşeceğini kaydeden Abdullah Demirbaş, Türkiye’de yürütülmekte olan çözüm süreci konusunda Papa’dan dua isteyeceklerini vurguladı.  Kardeş şehir oldukları Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde Duhok’un belediye başkanının da kendilerine eşlik edeceğini dile getiren Demirbaş, bütün Ortadoğu coğrafyasının kardeşçe yaşamasını arzu ettiklerini ifade etti ve asıl adı Mario Jorge Bergoglio olan Papa Françesko ile Türkiye’den görüşen ilk heyet olacaklarını kaydetti. “    
    Saygıdeğer Okuyucularımız!..
    Bu “yaman ve yahşi(!) kişilere görüldüğü üzere bu defa da “İran Cumhurbaşkanı Ruhani” katılmış ve “Papa Cenâpları(!)”dan duâ(!) isteme gafletinde bulunmuştur.
    Diyoruz ve bu duygu ve düşüncelerle kaleme aldığımız mısralarımıza bu hususları da ilâve eyledikten sonra takdirlerinize sunuyoruz…
    Kalbî sevgi ve saygılarımızla…
        * - * - * - * - * - 
    Ermenî-Keldanî’yi, bilmem kimi anlarım;                            Müslüman’ın Papa’dan, duâsını anlamam!..
    Sur’cu imiş yok Nurcu, Misyon timi anlarım;                                 “Kimler” “Kim”e duâya, gidiyor anlayamam;                                          Adım Müslüman ise, Rabbimden yanlayamam!.. 

    Süryanî-Yezidî’ymiş,  Surp Vakfı Başkanı’ymış;
    Meryemana Kil’sesi,  azınlıklar  Can’ıymış; 
    “Kırklar Meclisi” varmış, Duhok’çu da kanıymış; 
        “Kimler” “Kim”e duâya, gidiyor anlayamam;                                          Adım Müslüman ise, Rabbimden yanlayamam!.. 
    Zâlimi öven yandı,  îmân kuş gibi uçtu; 
    Papa’dan duâ alan; yandı-gitti-tutuştu; 
    Allah’a âsî olan, kalp parayla kuruştu; 
        “Kimler” “Kim”e duâya, gidiyor anlayamam;                                          Adım Müslüman ise, Rabbimden yanlayamam!.. 

    Bırakın haykırayım, Diyalog’u kırayım;
    Çözüm Süreci imiş, yıllar var duâdayım;                             Mayıs Receb ayıdır, çok mübârek bir ayım;
        “Kimler” “Kim”e duâya, gidiyor anlayamam;                                          Adım Müslüman ise, Rabbimden yanlayamam!.. 

    Kâfirlerin duâsı, kendine vermez fayda;
    Yalvar Mevlâ’ya yalvar, Receb gibi bir ayda; 
    Françesko-Diyalog, Hıristiyan’a payda… 
        “Kimler” “Kim”e duâya, gidiyor anlayamam;                                          Adım Müslüman ise, Rabbimden yanlayamam!.. 

    “Humeyni”nin vârisi, “duâ” eğri-eğrisi; 
    “Piyer  Lermit” Papazı, “Haçlılar”ın uğrusu;
    İşte “Şiâ’nın başı”, “Tahran”ın en doğrusu(!)… 
        “Kimler” “Kim”e duâya, gidiyor anlayamam;    
        Adım Müslüman ise, Rabbimden yanlayamam!..
    
    KAYIKÇ’Ali şaşkınım, Müslüman var başı yok;
    Müslüman’a halife, halifenin eşi yok; 
    Osmanlı’m târih oldu, dînimin güneşi yok;
         “Kimler” “Kim”e duâya, gidiyor anlayamam;                                          Adım Müslüman ise, Rabbimden yanlayamam!.. 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 DENGE GAZETESİ | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0362 420 04 28 | Faks : 0362 431 55 53 | Haber Scripti: CM Bilişim