1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İntihar vakalarını inceliyor
İntihar vakalarını inceliyor

İntihar vakalarını inceliyor

Samsun Valiliği, Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nin katkıları ile 'Samsun'da insanlar neden intihar ediyor?' sorusuna cevap aradı.

A+A-

Son yıllarda Samsun'da gerçekleşen 7 bin 251 intihar vakasının tutanakları ile inceleyen Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Niyazi Usta, 'Samsun İli İntihar ve İntihar Girişimleri' adıyla bir rapor hazırladı.

Samsun'da 2008-2014 yılları arasında 251 kişinin intihar ederek hayatını kaybettiği belirtilen raporda, ölümlü intihar vakalarında erkeklerin intihar etme olasılığının, kadınlara göre 2,5 kat daha fazla olduğu ifade edildi. Raporda, kent merkezinde yaşayan evli 30-39 yaş grubunun daha sık intihar ettiği kaydedilirken, ilçe merkezinde yaşayan 0-18 yaş grubu çocukların, intihar vakalarında diğer yaş gruplarına yakın sayıda olduğuna dikkat çekildi.

İNTİHAR YÖNTEMLERİNDE SİLAH ZİRVEDE

Ölümlü intihar etme vakalarında psikolojik sorunlar başı çekerken, ailevi geçimsizlik, ticari başarısızlık, psikolojik ruhi bunalım, geçim zorluğu, hastalık, öğrenim başarısızlığı, hissi ilişki ve işsizlik, insanları intihara sürükleyen diğer nedenler olarak sıralandı. Samsun'da ölümlü intihar vakalarında kullanılan yöntemlerde ise silah başı çekiyor. Yüksekten atlama, iple asma, kimyevi madde ile kesici alet, duman-gaz, tren ve motorlu taşıt altına atma ölümlü intihar vakalarında diğer yöntemler olarak sıralandı.

7 BİN İNTİHAR GİRİŞİMİ İNCELENDİ

Raporda ayrıca, 2005 ila 2014 yılları arasında gerçekleşen 7 bin intihar girişimi tutanakları ile incelendi. İntihar girişimlerinde kadınların erkeklere oranla 3 kat daha meyilli olduğunun belirtildiği raporda, intihar girişiminin nedenleri aile geçimsizliği, aile içi şiddet, iletişim problemleri, iş problemleri, karşı cinsle sorun, ruhsal, sınav kaygısı ve yalnızlık olarak sıralandı. İntihar girişimlerinin yaş gruplarına göre incelendiği çalışmada, 15-24 yaş arası grubun intihar girişimine daha yatkın olduğu ve genellikle toksit maddeyi intihar girişiminde ilk yöntem olarak kullandığı belirtildi.

"PSİKOLOJİK DESTEK ALMA YAYGINLAŞTIRILMALI"

Samsun İli İntihar ve İntihar Girişimleri Raporu'nun sonuç ve değerlendirme bölümünde ise şunlar kaydedildi: "Samsun'un intihar ve girişimleri, Türkiye genelindeki nedenlerden farklılaşmaktadır. Samsun'a özel bir intihar nedeni de bulunmamaktdır. İntihar eden veya girişimde bulunan bireylerin hikayelerinde bu eylemlerin öncesinde çaresizliğini, niyetlerini şu veya bu şekilde dışa vurdukları anlaşılmaktadır. Sağlık sistemi içerisinde bunu farkdebilecek bir uzmanlık biriminin hayata geçirilmesi yararlı olabilecektir. İntihar veya intihar girişimi öncesi hayatlarına son verme niyetlerini bir şekliyle dışa vurmaları, intihara kara vermiş olanların aslında bir yandan da yaşama isteklerinin var olduğunu göstermektedir. Sayısal veriler ve intihar hikayeleri üzerinden yaptığımız analize baktığımızda intiharı önlemek için yapılması gerekenler arasında psikolojik destek almanın yaygınlaştırılması karşımaza çıkmaktadır. Yukarıda belirtildiği gibi Türkiye ve Samsun özelinde intihar girişimlerinin temel amacı bir mesaj verme, cezalandırma olduğundan bu tür niyetlerin intihar girişimiyle sonuçlanmaması için bireylerin daha kolay ulaşabileceği danışma merkezleri, psikolojik destek alabilecekleri, hızlı işleyen, mekanlar ve imkanlar yaratmak önemli gözükmektedir." CİHAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.