1. YAZARLAR

  2. Adnan Bahadır

  3. HEPİMİZ SORUMLUYUZ
Adnan Bahadır

Adnan Bahadır

HEPİMİZ SORUMLUYUZ

A+A-

HEPİMİZ  SORUMLUYUZ

                Bugün hayırlı bir konuya değineceğim  ancak konuya girmeden önce bazı açıklamalara ihtiyaç olduğundan   sizleri bilgilendirme gereği duydum. İmam Hatip Liseleri bu ülkenin temel direkleridir, bu müesseselerden yetişen insanlar Ülkesine, Milletine, Devletine bağlı, inandıkları şeyleri öteden beriden, ağabeylerden veya elifi mertek bilmeyen insanlardan öğrenmiyorlar. Öğrendiklerini direk olarak Kuran'dan ve Peygamberden  öğreniyorlar. Bu okulların önünü kesenler veya kesmek isteyenler unutmasınlar ki bu müesseselerden yetişmeyen insanların öğrettiği Din Kuran'daki Din değil,  Cemaat liderlerinin onlara öğrettiği Dindir.

                Bu ayrıntıyı neden verdin diye sorarsanız bu ülkede İmam Hatip Liseleri'nin önü tıkandığında, kendi okullarının önü açılacak diye bayram edenlerin basına verdikleri demeçler kulaklarımızdan silinmedi. Bu nedenle bazı ayrıntıları bilmekte veya hatırlamakta yarar olduğunu düşünmekteyim. İmam  Hatip Liseleri'nin önünü açanlardan Rabbim Razı olsun, onları hem bu Dünyada, hem de ahrette aziz kılsın. Bu müesseselere yardım eden, ayakta durmaları için mücadele edenlere de Allah yardım etsin  diyerek konumuza girmek istiyorum. Konumuza gelince…

                Malumunuz  Canik ilçemizde uzun zamandan beri yapılması planlanan İmam Hatip Lisesi ile ilgili bir hayli  gelişme yaşanmıştı, önce bir Milletvekilinin öncülüğünde Mehmet Akif Ersoy İmam  Hatip Lisesi yapılması için çalışmalar başlatıldı, ardından iş adamı Galip Öztürk  adının okula verilmesi kaydı ile okulu yapacağı vaadinde bulunmuştu. Bu konu kamuoyunda bir hayli tartışıldı ancak neticede iş adamının okulu yapması kabul edildi ve Mehmet Akif Ersoy İmam Hatip Lisesi adından vaz geçildi. Galip Öztürk bu gelişme sonrası Dernek Yönetim'ini de eline almak istedi, o teklifi de kabul edildi, dernek olağanüstü kongre yaptı.  Dernek Başkanlığı'na Fatih Öztürk getirildi, herkes bu iş tamam derken Galip Öztürk'ün tutuklanması sonrası işler sıkıntılı bir sürece girince Fatih Öztürk Dernek Başkalığı'nı bıraktı.

                Bu gelişmeden sonra Dernek yeniden eski yönetimine geçti. Bu arkadaşlar  üzerlerine düşen  görevleri yapıyorlar ancak okul çok büyük bir okul, para bir kişinin, iki kişinin ödeyip yapabileceği bir okul değil. Okula ilk başlandığında öncülük eden Milletvekili arkadaşımız daha sonra Canik Belediye Başkanı ile ters düşünce okulla ilgilenmekten vazgeçti, ne gariptir ki  vekilimiz tüm başlattığı icraatları yarım bıraktı. Asarcık İmam Hatip Lisesi'ni başlattı, yarım kaldı bekliyor, Atakum İmam Hatip Lisesi Derneği'nin kuruluş çalışmalarını başlattı, sonra  birileri ile ters düşünce kardeşini oradan çıkarttı.  Tekkeköy'de bir çalışma başlattı, atıl kaldı. Sizin anlayacağınız vekilin başlatıp bitirdiği bir projeye henüz rast gelmedim, varsa söylesin de bizde bilelim. Sürekli olarak ziyaretler yapıyor,biz de haberlerini yayınlıyoruz  ama henüz bir icraatını görebilmiş değiliz. Sizin anlayacağınız görüntü var ama icraat yok.

Bugün tüm Camilerden Canik İmam  Hatip Lisesi'ne yardım toplanacak sizlerden istirhamım elinizden geleni yapmanızdır, zira bu okullar geleceğimizin teminatıdır. Buralardan yetişecek nesillerin okuyacakları Kuran'dan, Hadis'den, Fıkıh'dan sizlerin de sevap alacağınızı unutmayın. Bütün samimiyetimle inandığım şey bu müesseselerin çoğalması için hepimize düşen görev ne ise yapmamız gerektiğidir. Aksi halde hiç birimiz  bu vebalden kurtulamayız.  Bizden sonraki nesillerin  ülkeye yararlı nesiller olarak yetiştirmenin hepimizin görevi olduğunu unutmayalım. Bugüne kadar Camilerde toplanan paralarla ilgili tavrımı biliyordunuz ancak bu olay çok farklı bir olay İmam Hatip Liseleri bu ülkenin geleceğinin teminatıdır.

Keşke bu okulları  Devletin imkanı olsa da yapsa ama kamu bütçesinin de yetmediği yerler olduğu ortada. Bu Millet Camisini, okulunu  yapmaktan rahatsızlık duymaz, ancak  ötede beride sürekli dolaşıp, hükümetin yaptığı icraatlarla övünen İmam Hatipli Milletvekilleri unutmasınlar ki bu millet her şeyin farkında. İlçe, ilçe dolaşıp yok kasaya sahip, çıktık, yok şu icraatı yaptık, yok bu icraatı yaptık diyerek kasket takıp hava atacaklarına bu müesseselere adam gibi sahip çıksınlar. Milletvekilliği makamı akrabalara kredi alma makamı değil, kamuya hizmet makamıdır. Biz sapla samanı birbirine karıştırmadan işimizi yaptığımız gibi onlar da işlerini yapsınlar. Sözlerime son verirken bugün Canik İmam Hatip Lisesi için Camilerde toplanacak paraya destek vermenizi  istirham eder, hepinize en derin saygı ve sevgilerimi sunarım. Kalın sağlıcakla …

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum