• BIST 118.090
 • Altın 162,713
 • Dolar 3,7863
 • Euro 4,6370
 • Samsun 9 °C
 • Ankara 4 °C
 • İstanbul 4 °C
 • İYİ MÜCADELE ETTK
 • Samsunspor standı Terme’de
 • YİNE HÜSRAN ! ! !
 • İYİ MÜCADELE ETTK
 • Samsunspor standı Terme’de
 • YİNE HÜSRAN ! ! !

Hemşehrimiz (Prof. Dr.) Hayrettin İvgin Hocaya

Ali Kayıkçı

Eğitimci ve Araştırmacı Yazar, Daire Başkanı, Yazı İşleri Müdürü, Nâşir, 1943 Vezirköprü doğumlu; Eğitimci ve Folklor Araştırmacı Yazarı, MEB Daire Başkanı ve Genel Müdür Yardımcısı, Kültür Bakanlığı Millî Folklor Araştırma Dairesi Başkan Yardımcısı ve APK Kurulu Daire Başkanı ile pek çok gazete ve derginin Yazı İşleri Müdürü ve Yayıncı gibi unvanlar alarak “Eğitim ve Kültür Hayatımız”a yarım asra yakın bir süreden beridir örnek hizmetlerde bulunan ve gerek başta Ankara ve çeşitli illerimiz ile gerekse yurt dışında âdeta “Samsun"un Kültür Elçisi” gibi çalışan (Prof. Dr.) Hayrettin İvgin Hocaya, kardeş ülke Azerbaycan"dan, şimdiye kadar sâdece 4 kişiye verilmiş bulunan “Uluslararası Altın Madalya” ödülünden sonra şimdi de Birleşmiş Millerler tarafından ilk defa bir Türk Yazarı olarak  “Puşkin Edebiyat Ödülü” verildi.

                Tarafımızdan kaleme alınmış bulunan biyografik eserlerimizden olan “Mahalleden Bölgeye Samsun/2 s. 504-507”, “Samsunlu Şâirler ve Yazarlar Ansiklopedisi, s. 227-234” ve “Samsun"un Mânevî Mîmarları, s. 315-319”da tanıtmaya çalıştığımız bu kıymetli kültür adamı hemşehrimiz için önceki sene Bakü"de büyük bir tören düzenlendi.

                Halk bilimi, halk edebiyatı ve halk kültürü üzerine 2 bin"i aşkın ilmî yazısı ve araştırması bulunan, 44 kitabın da müellifi, tanınmış araştırmacı (Prof. Dr.) Hayrettin İvgin"e, Azerbaycan"ın başşehri Bakü"de, törenle altın madalya takıldı.

                Vektör Beynelxalq Elm Merkezi"nin ilmî şûrasının kararıyla; “Türk kültürünün ve edebiyatının gelişmesinde gösterdiği hizmetlere göre Türk Dünyâsı"na Hizmet Uluslar arası Altın Madalya”sı ile taltif edildi.

                Bakü"nün Apşeron Rayonu Hırdalan Belediyesi"nde bulunan “Medeniyet Evi/Kültür Merkezi”nde geniş katılımlı yapılan madalya takma töreninde Vektör Beynelhalk İlim Merkezi"nin Başkanı ve Türk Dünyâsı Araştırmaları İlimler Akademisi"nin Rektörü Prof. Dr. Elçin İskenderzâde, ödül gerekçesini açıkladıktan ve İvgin ile ilgili çeşitli konuşmalar yapıldıktan sonra Apşeron Valisi Ferecov Zakir Ferecoğlu tarafından madalya bandı ve altın madalya takıldı. Büyük alkışlar altında gerçekleşen bu olayın ardından da (Prof. Dr.) Hayrettin İvgin"e sertifikası takdim edildi.

                Toplantıda, “Beynelhalk Kızıl Medalı” adı verilen bu ödülün şimdiye kadar; Romanya"nın Azerbaycan Büyükelçisi Dr. Eldar Hasanov ile K.K.T.C. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş"a, Kazakistan"ın ünlü yazarı ve Milletvekili Muhtar Şahanov ile dünyâca ünlü Kırgız Yazarı Cengiz Aytmatov"a verildiği de dile getirildi; ayrıca İvgin Hoca"nın biyografisi ve eserlerini ihtiva eden ve Azerbaycan"da basılan “Prof. Dr. Hayrettin İvgin” ile “Biliram Galmayacaksan” isimli kitaplar da törene katılanlara hediye olarak dağıtıldı; bunların tanıtımı yapıldı.

                Kardeş ülke Azerbaycan yazılı basını bu törene sayfalarında geniş yer verirken görülü yayın organı olan bâzı TV kanalları da özel programlar gerçekleştirdi, O"nun şiirlerinden örnekler sundu; Hayrettin İvgin için Erzurumlu Âşık Reyhânî, Karslı Âşık Hasretî, Develili Âşık Ali Çatak, Sivaslı Âşık İsmetî, Kayserili Âşık Çözübenli, Âşık Bayram Köroğlu, Âşık Kul Ahmet, Âşık Süleyman, Âşık Nurşah Bacı, Âşık Meydanî ve Âşık Çoban Hüseyin gibi şâirler tarafından yazılan ve ithâf edilen şiirlerden bir kısmını seslendirdi.

                İvgin Hocanın bu büyük başarısının üzerinden henüz bir yıl dahi geçmeden bu defa da “Birleşmiş Milletler Puşkin Edebiyat Ödülü” ile ödüllendirildi. (Prof. Dr.) Hayrettin İvgin, böylelikle de bu edebiyat ödülünü alan ilk Türk olarak edebiyat târihine geçmiş oldu. 5 ülkenin teklifi ve Azerbaycan elçisi Prof. Dr. Elçin İskenderzâde"nin de destekleriyle BM Sosyal Ödüller Şûrası, Aydınlanma Fedakârı Aleksandr Sergeyeviç Puşkin Altın Madalya ve Edebiyat Ödülü"nün Türk Yazar Hayrettin İvgin"e verilmesini kararlaştırdı. (Prof. Dr.) Hayrettin İvgin ödülünü, Ekim 2009"da Moskova"da yapılacak bir tören ile alacak… (Türkiye Gzt. 10.06.2009, s.2)

                Kardeş ülke Azerbaycan"ın “Vektör Beynelxalq Elm Merkezi İlmî Şûrası” yetkililerini ve başta da Rektör Prof. Dr. Elçin İskenderzâde"yi, Saygıdeğer İvgin Hocamıza gösterdikleri yakın ilgiden dolayı bizler de O"nun Samsunlu hemşehrileri olarak kalbî teşekkürlerimizi, Samsun Yazarlar Derneği ve gazetemiz adına da tebriklerimizi sunuyor; ayrı ayrı hepsinin başarılarının artarak devam etmesini de  Rabbimizden can-ı gönülden diliyoruz…

                * - * - * - * -

                İvgin Hoca Kimdir?

3.5.1943 târihinde Vezirköprü"de doğdu.

İlk ve ortaokulu burada okudu. Kuleli Askerî Lisesi"ni bitirdi (1961). Kara Harp Okulu son sınıfından, 1963 yılında ayrıldı. Gazi Eğitim Enstitüsü"nün Edebiyat Bölümü"nden 1966"de mezûn oldu. Daha sonra Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü"nde “lisans”ını tamamladı (1991).

Akademik unvanları: Hayrettin İvgin"e, birçok ülkenin ilimler akademileri ve üniversiteleri, akademik üyelik, fahri doktorluk ve profesörlük “paye”leri vermiştir. İvgin, ülkemizde çeşitli üniversitelerde edebiyat ve halkbilimi dersleri okutmuştur.

Bulunduğu görevleri: Sungurlu Lisesi ve Hereke Lisesi"nde “Edebiyat Öğretmenliği” ve “Müdür”lük (1966-74), MEB"nda; “Mektupla Öğretim Merkezi”, Yaygın Yüksek Öğretim Kurumu”, “Plânlama-Programlama ve Değerlendirme Dairesi”nde “Şube Müdürlüğü”; “Daire Başkan Yardımcılığı”, “Daire Başkanlığı” ve “Genel Müdür Yardımcılığı” ile “Edebiyat Öğretmenliği”nde bulundu (1974-78). Bir süre de Açık Yüksek Okul"da “Müdür Yardımcılığı” ve “Edebiyat Öğretmenliği” yaptı (1978-79). Ayrıca Kültür Bakanlığı"nda, “Millî Folklor Araştırma Dairesi Başkan Yardımcılığı” ve “APK Kurulu Daire Başkanlığı” görevlerinde bulundu (1979-93). 1993 yılında ise buradan “emekli” oldu.

Hayrettin İvgin; pek çok eğitim kurumunda edebiyat, Türkçe, halkbilimi, musiki tarihi gibi dersler vermiştir. Hâlen Keçiören, Yenimahalle ve Etimesgut Belediye Konservatuarlarında “Öğretim Üyeliği” yapmaktadır.  

Kitapları ve yayınları: Hayrettin İvgin"in, yayınlanmış 42 eseri ve 2 bini aşkın sayıda da çeşitli konularda neşredilmiş yazısı bulunmaktadır. Eğitim, şiir, edebiyat, folklor, halk edebiyatı, deneme, eleştiri, tanıtma, genel kültür, siyaset bilimi gibi konularda eserler vermiş ve yazılar yazmıştır.

Yazıları; Türk Folkloru, Sivas Folkloru, Size, Adese, Millî Kültür, Türk Folklor Araştırmalı, Edebiyat-Folklor, Halk Kültürü, Tay, Kümbet, Erciyes, Ziya Gökalp, Kültür Sanat vb. pek çok dergide yayımlanmıştır.

Diğer dillerde (Çince, Kırgız Türkçesi, Türkmen Türkçesi, Azeri Türkçesi, Romence, İtalyanca, Fransızca, Almanca, İngilizce vb.) yüzlerce makâlesi ve tebliği yurtdışında yayınlanmıştır. Kırgızların “Manas Ansiklopedisi”nde de yazıları yer almıştır. “Türkiye"de Kim Kimdir?”, “Tanzimat"tan Bugüne Türk Edebiyatçılar Ansiklopedisi”, “Türk Dili ve Edebiyatı Ansiklopedisi” ve “Dünden Bugüne Samsunlu Şâirler ve Yazarlar Ansiklopedisi” ile “Samsun"un Mânevî Mîmarları” gibi ansiklopediler ile biyografik eserler bunlardan birkaç tanesidir.

Bilimsel Toplantıları: Ülkemizde ve yurtdışında çıkan pek çok ansiklopedide biyografisi neşredilmiştir. Hayrettin İvgin, yurtiçinde ve yurtdışında 150"yi aşkın millî ve milletlerarası kongre, seminer ve bilgi şölenlerinde bildiriler sunmuştur. Ayrıca pek çok millî ve milletlerarası kongrede seminer, bilgi şöleni gibi ilmî toplantıların bizzat organizasyonunu da yapmıştır.

Ödülleri ve başarı belgeleri: 150"yi aşkın sayıda “Teşekkür”, “Takdirnâme” ve “Onur Belgesi” ile 100"den fazla “Ödül ve Başarı Plâketi” kazanan Hayrettin İvgin"in “çok önemli bâzı ödülleri” ise şunlardır:

Halk Ozanlarına Emeği Geçenler Ödülü (1984),

Türk Şâirleri Yüksek Sanat Ödülü (1987),

İhsan Hınçer Türk Folkloruna Hizmet Ödülü (1989),

Halk Ozanlığı Geleneğine Hizmet Ödülü (1994),

Mersin Kültür Sanat Hizmeti Ödülü (1995),

Geleneksel Türk Tiyatrosu"na Hizmet Ödülü (1998),

Samsun Kültür ve Sanatına Hizmet Ödülü (2001),

Türk Kültürü ve Halk Bilimine Hizmet Ödülü (2006),

Türk Dünyâsına Hizmet Uluslar arası Ödülü (2007),

BM Puşkin Edebiyat Ödülü (2009).

Radyo ve Televizyon Programcılığı: Hayrettin İvgin"in Millî Eğitim

Bakanlığı tarafından verilmiş “Radyo ve TV Programcılığı Sertifikası” bulunmaktadır. 1989-90 yıllarında TRT-2"de “Folklorumuza Emek Verenler” programını yaptı (52 program). TRT-1"de yayınlanan 8 dizilik “Âşıklık ve “Âşıklık Geleneğimiz” adlı belgeselin metin yazarlığını ve danışmanlığını üstlendi. Yine TRT"de 10 dizilik “Türk El Sanatları Belgeseli”nin yapımcılığını ve uzmanlığını yapmıştır.

TV ve bâzı radyolarda yüzlerce programın ve belgeselin metin yazarlığını, uzmanlığını, prodüktörlüğünü ve danışmanlığını yaptı; bir kısmına ise bizzat konuşmacı olarak katıldı. Son olarak “Kanal A Televizyonu”ndaki “Raflardaki Kitaplar” isimli programın “yapımcı”lığı ile “sunucu”luğunu (13 Bölüm hâlinde) ve TRT"de yayınlanan “Halk Hikâyeleri” adlı yapımın (yine 13 Bölüm olarak) “metin yazarlığı” görevini yürütmüştür.  TSR"de “Perde Kurdum Şema Yaktım” adlı Karagöz programı ile “Türklerde Sosyal Yardımlaşma Gelenekleri” isimli çalışması, Türkçe dışında 6 dil ve lehçede yayınlanmıştır. Hâlen TRT Dış Yayınlarda “İnci-Mercan” adlı eğlence-eğitim programı ile TRT"de yayımlanan “Derin Kökler” programlarının da “Program Danışmanı” olarak görev yapmaktadır.

Basın hayatı: Hayrettin İvgin, çeşitli gazete ve dergilerde yazılar da yazdı. Bir çok derginin ve gazetenin de kuruluşunda bulunmuş, Yazı İşleri Müdürlüğü ve yayın kurullarında görev almıştır.

 “Sungurlu"ya Hasret Gazetesi”nin 2 yıl “Yazı İşleri Müdürlüğü”nü yaptı. “Vezirköprü Vatandaş Gazetesi”nin 2 yıl “Ankara Büro Temsilciliği”nde bulundu. “Üçüncü Yeni” ile “Halay” dergilerini de bir süre yönetti. Ankara"da yayın hayatını sürdüren TÜRKSOY Dergisi ile Karagöz Dergisi"nin ve “TİMKO Dergisi”nin “Yazı İşleri Müdürlüğü”nü yapmıştır. Hâlen birçok gazete ve dergiye de yazı yazmaya devam etmektedir.

                Yurtdışı gezileri: Hayrettin İvgin; Avrupa, Kuzey Afrika ülkelerinin büyük bir bölümünü görmüş, bâzı Asya ülkelerine ve Çin"e de ziyâretlerde bulunmuştur. 

                Nâşirliği: 1994 yılında bu yana Ankara"da oğlu Erhan İvgin ile birlikte  “Kültür Ajans Tanıtım ve Organizasyon Ltd Şti” (Konur Sokak Nu. 66/9 Bakanlıklar Tel: 0312-425 93 53, faks: 0312- 419 44 43) tanıtım ve organizasyon işleri yanında kitap neşriyatıyla da ilgilenmekte, Temmuz 2005 târihine kadar 54 yayın gerçekleştirmiş bulunmaktadır.

                Vakıf ve Dernekçiliği: Hayrettin İvgin, pok çok vakıf ve derneğin kurucusu ve üyesi olmuş, bâzılarının da yönetim kurullarında vazife almıştır. Folklor Araştırma Kurumu, Türk-Alman Dostluk Derneği, Türk-Pakistan Kültür Derneği, Başkent Halk Oyunları Topluluğu, Ankara Halk Âşıkları Kültür ve Araştırma Derneği, Türkiye Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği, Dünya Turizm Yazarları ve Gazetecileri Birliği, Çağdaş Atatürkçüler Derneği, Eskişehir Kültür Sanat ve Turizm Vakfı, Bolu Kültür ve Sanat Vakfı, Cumhuriyet Kültür ve Tanıtım Vakfı, Müteşebbis Gelişim Vakfı, 21 Mayıs Harbiyeliler Derneği, İlim ve Edebiyat Eserleri Sahipleri Meslek Birliği, Avrasya Dostluk Kültür Sanat ve Turizm Kurumu, Türk-Romen Kültür Sanat ve Dostluk Kurumu, Ankara-Varşova Dostluk Derneği, Türk Eğitim Derneği, Egeli Araştırmacı ve Yazarlar Birliği, Milletlerarası Gölge Oyunları Birliği Türkiye Millî Merkezi ile Azerbaycan Âşıklar Birliği ile Azerbaycan Yazçılar (Yazarlar) Birliği üye"si, Azerbaycan “Vektör” Beynelhalk İlim Merkezi Türkiye Temsilcisi"dir.

Akademik Unvanları:Hayrettin İvgin; Avrupa, Kuzey Afrika ülkelerinin büyük bir bölümünü görmüş, Asya ülkelerini, Çin"i ve Türk Cumhuriyetlerini ziyâret etmiştir.  O"na birçok ülkenin ilimler akademileri ve üniversiteleri “Akademik Üye”lik, “Fahri Doktor”luk ve “Profesör”lük “pâyeleri” vermiştir. 

                Kıbrıs Lefke Avrupa Üniversitesi"nin Türkiye Temsilcisi"dir.

                2003 yılı içinde; Azerbaycan"da bulunan “Vektör” Beynelhalk İlim Merkezi tarafından kendisine “Fahri Doktorluk”, daha sonra ise “Fahri Profesörlük” verilmiştir. Yine Azerbaycan Bakü Asya Üniversitesi"nin de “Fahri Doktoru”dur.

 

                Ailevî ve Sosyal Durumu:

                Evli ve 2 çocuk babası olup Fransızca bilmektedir.

                Samsun"un âdeta bir “Kültür-Sanat Elçisi” olarak Ankara"da bulunmakta ve zaman zaman da yurt dışı seyahatleri yapmakta olduğunu memnuniyetle görmekteyiz…

                *******************

                Kıymetli hemşehrimiz (Prof.Dr.) Hayrettin İvgin Hocamızı can-ı gönülden kutluyor ve başarılarının Samsunlu Şâir ve Yazarlarımıza örnek olmasını temenni eyliyoruz…

                Kalbî sevgi ve saygılarımızla…

 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 DENGE GAZETESİ | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0362 420 04 28 | Faks : 0362 431 55 53 | Haber Scripti: CM Bilişim