1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. HEDEF BİN YENİ HAYAT!
HEDEF BİN YENİ HAYAT!

HEDEF BİN YENİ HAYAT!

Ülkemizde her yıl yaklaşık 60 bin kişi organ beklerken, 9 bin kişi hayatını organ nakli olamadığı için kaybediyor.

A+A-

Organ bağışlama oranının yüzde üç olduğu Türkiye’de organ nakli hala bir tabu. Organ nakli konusunda farkındalık yaratmak için Gazeteci, Yazar Tuluhan Tekelioğlu’nun hazırladığı, organ nakli olarak hayata tutunmayı başaran hastaların hikayelerini anlatan ‘Yeni Hayat’ adlı belgesel Samsun’da izleyici ile buluştu.

Sponsorluğunu Medical Park Hastaneler Grubu’nun üstlendiği film, aile içinde bile konuşulmaya cesaret edilmeyen bir tabuya el attı. Henüz 3 yaşındaki Hasan Hüseyin’in, 53’ündeki Mustafa Kemal’in, 14 yaşındaki Elif’in ve bağışlayacağı organ ile kendisini hayata döndürecek kahramanını bekleyen binlerce insanın hikâyesi, ilk kez filme çekildi. Organ nakli sürecini çarpıcı görüntülerle izleyiciye aktaran "Yeni Hayat" belgesel filmi, Samsun’lu izleyicilerle buluştu.

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde gerçekleştirilen etkinliğe, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Alkan, Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Köksal’ın yanı sıra Yeni Hayat Belgesel Filmi’nin hem yönetmeni hem senaristi Tuluhan Tekelioğlu, Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alper Demirbaş ile Organ Nakli Koordinatörü Dr. Levent Yücetin,Medical Park Hastaneler Grubu Genel Koordinatörü Dr. Hikmet Çavuş ve Medical Park Samsun Hastanesi Genel Müdürü Dr. Hakan Özcan katıldı.

Yeni Hayat Belgesel Filmi öncesinde konuşan Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Köksal; “2014 yılında Samsun İli Bölge Koordinasyon Merkezi bölgemizde 195 beyin ölümü vakasında 43 adet donör organiasyonu yapılmıştır.43 donör organizasyonu ile birlikte toplamda 57’si böbrek, 32’si karaciğer, 12’si kalp olmak üzere toplam 120 adet organ ve dokunun dağıtımı yapılmıştır. 120 insana yeniden hayat, yaşam şansı, yeni umut ve sağlık kazandırmıştır. Samsun’da kornea naklinde son 2 yldır çok büyük bir gelişme yaşanmıştır.2013-2014 de toplamda 90 tane hastamıza kornea nakli yapılmıştır. Samsun Bölge Koordinasyon Merkezi bölgemiz geçen seneyi milyon başına donörde 9.27 ibi bir rakamla bitirmiştir. Milyon başına donörde Türkiye oralaması 4.5’ dir. ” diye konuştu.

 

Samsun Valisi İbrahim Şahin; “Belgeseli izlerken gözlerim doldu. Bu tarz çalışmaların sinema ve sosyal paylaşım sitelerinde de paylaşılmalı ve toplum bilgilendirilmeli. Benzer bir toplantıya kısa zaman öncede katıldım, organlarımı bağışlamada tereddüt yaşadım. Bu filmden sonra bende organlarımı bağışlayacağım. Eminim belgeseli izleyenlerde organlarını bağışlayacaktır. Samsun halkı organ bağışı sıralamasında iyi bir sıralamadadır. Bir çok sağlık spotu ile halkımızı bilgilendirmeye çalışıyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

Samsun Omü Rektörü Prof.Dr.Hüseyin Alkan,Üniversitemizde Böbrek Nakil Ünitesi, organ nakil ünitesi ve kemik iliği nakil üniteleriyle başarılı işler yapmaktayız ve bu işlerde emeği geçen tüm ekip arkadaşlarıma başarılar dilerim. İnsanların en iyisi insana faydası olandır. Kolay bir iyilik yapmanın fırsatı olduğunu, bende böyle  bir organizasyonda bağışladım. Bu  vazifeyi hepimiz yapmalıyız. ” dedi.

 

“ORGAN BAĞIŞI İLE 6 KİŞİYE HAYAT VEREBİLİRSİNİZ”

 

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alper Demirbaş, Türkiye’de 70 bin hastanın nakil için organ beklediğini ve her yıl 8.500 kişinin organ bulunamadığı için öldüğünü söyledi. Bu hastaların organ naklinden haberdar edebilmesinde Sağlık Bakanlığı’nın yanı sıra hekimler, hastalar, din görevlileri, hasta yakınları ve medyaya da sorumluluk düştüğünü anlattı. Bir böbreğini bağışlayan kişinin geri kalan kısmında herhangi bir sağlık sorunu yaşaması mümkün değildir diyen Demirbaş, “Öldükten sonra organlarınızı bağışlayın. Çünkü bir kişi organlarını bağışlayınca en az altı kişiye hayat olabiliyor” diye konuştu.

 

“2015 YILINDA HEDEFİMİZ BİN YENİ HAYAT!”

Yeni Hayat belgesel filminin yönetmeni gazeteci yazar Tuluhan Tekelioğlu; “Filmi izleyen kişilerin genelde gençlerden oluşması çok anlamlı çünkü onlar bizim geleceğimiz. Umarım bu film sayesinde bir çok kişi organlarını bağışlamaya karar verecektir. 2015 yılında hedefimiz 1000 organ bağışı ile yeni hayat sağlamak” diye konuştu.

 

 

ORGANLARINI BAĞIŞLADILAR

 

Beğeni ile izlenen film sonrasında, Samsun İl Sağlık Müdürlüğü tarafından kurulan organ bağış standlarına ilgi büyüktü. Organ bağışı ile ilgili Prof Dr. Alper Demirbaş ve Dr. Levent Yücetin tarafından detaylı bilgi alınan standa, 128 kişi başvurarak organ bağışında bulundular.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.