• BIST 116.856
 • Altın 161,155
 • Dolar 3,7699
 • Euro 4,6154
 • Samsun 10 °C
 • Ankara 1 °C
 • İstanbul 6 °C
 • Yardım Standı Çarşamba'da kuruldu
 • Samsunspor Hazırlık maçında kazandı
 • İpekoğlu'dan "espri" açıklaması
 • Yardım Standı Çarşamba'da kuruldu
 • Samsunspor Hazırlık maçında kazandı
 • İpekoğlu'dan "espri" açıklaması

“GÜZEL İNSANLAR”, “ATLARA” BİNDİ DE “ÂSÛDE BAHAR

Ali Kayıkçı

“GÜZEL İNSANLAR”, “ATLARA” BİNDİ DE “ÂSÛDE BAHAR                                                   ÜLKESİ”NE GİTTİ…/1

                                               *  “Her nefs (canlı) ölümü tadacaktır.”

                                                                       (Kur’ân-ı Kerîm; Âl-i İmrân Sûresi, âyet 185)                                                                      *   “İnsanlar uykudadır, ölünce uyanırlar.”, “İnsanlara vâiz olarak (öğüt ve ibret verici, nasîhat                                   edici olarak) ölüm yetişir. “, Ölümü çok hâtırlayınızl Onu hâtırlamak, insanı günâh                                          işlemekten korur ve âhirete zararlı olan şeylerden sakınmağa sebep olur.”, “Beş şeyden                                  evvel beş şeyin kıymetini bil. İhtiyârlık gelmeden önce gençliğin, hasta olmadan önce                                   sıhhatin, fakirlik gelmeden önce zenginliğin, meşgûliyetten önce boş vaktin ve ölmeden                              önce hayâtın.”         (Hazret-i Muhammed “sallallahü aleyhi ve sellem”)                                              

   S

 

aygıdeğer Okuyucularımız!..

Türkiye Gazetesi Takvimi”nin “Şubat” ayı günlerine ait sayfalarını şöylece bir çevirdiğimizde; 4 Şubat’ta İskilipli Âtıf Hocanın idâmı (1926) ve Prof. Dr. Mahmud Esat Coşan’ın vefâtı (2001),  6 Şubat’ta II. Ahmet Hân’ın (1695), 6 Şubat’ta Ahmet Kabaklı’nın (2001) ve Sultan IV. Murat Hân’ın (1640), 9 Şubat’ta Halife Ömer bin Abdülhaziz’in (720), 10 Şubat’ta Sultan II. Abdülhamîd’in (1918), 11 Şubat’ta Kore Kahramanı Gn. Tahsin Yazıcı’nın (1971), 12 Şubat’ta Mahmûd Sâmi Ramâzanoğlu Hocanın (1984), 14 Şubat’ta Ord. Prof. Dr. A. Süheyl Ünver’in (1986), 17 Şubat’ta Kafkas Kartalı Şeyh Şâmil’in (1871), 20 Şubat’ta Sultan Timur Hân’ın (1405), 22 Şubat’ta Târihçi İbni Haldun’un (1406) ve Enver Ören’in (2013), 24 Şubat’ta İbni Battûta’nın (1369), 25 Şubat’ta Şehzâde Cem Sultan’ın (1495), 27 Şubat’ta Şeyhülislâm Yahya Efendi’nin (1644) ve Oflu Hâcı Dursun Efendi (1977) ile Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın (2011) rahmet-i Rahmân’a yürüdüğüne dair bilgilerle karşılaşıyoruz…

                Hem “ölümü hâtırlatmak” ve hem de “atlara binip o âsûde bahar ülkesine göç eden” bu güzel insanlardan “Enver Ören” ile “Erbakan”ı anmış olmak için “köşe”mizi birkaç gün onlara ayırmak istiyoruz…

                Kalbî sevgi ve saygılarımızla…

                                               *****  ****

            *   ENVER ÖREN

               (Gazeteci-Yazar, Biyolog Dr,  İhlâs Holding Yönetim Kurulu Bşk):

             

                Ömrünü ehl-i sünneti dünyâya yaymak için harcayan Enver Ören, 10 Şubat 1939’da Denizli’nin Honaz ilçesinde, Nazif-Melike çiftinin oğlu olarak dünyâya geldi.

                İlk ve orta tahsilini Denizli’de tamamladıktan sonra Kuleli Askerî Lisesi’ne girdi. Burada, hayatını değiştiren Seyyid Abdülhakim Arvasî hazretlerinin (k.s.) talebesi Hüseyin Hilmi Işık Efendi ile tanıştı. Lise eğitimini tamamladıktan sonra O’nun onayı ile İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’ne girdi.

                1961 yılında lisans öğrenimini başarıyla tamamladıktan sonra 1,5 yıllığına meslekî çalışmalar yapmak üzere İtalya’ya gitti. Dönüşünde bir müddet İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde Biyolog/Öğretim Üyesi olarak çalıştı.

                Anarşi ve terör olaylarının üniversitelere sıçraması ve bilim yapmanın âdeta imkânsız hâle gelmesi üzerine, 1970 yılında buradan ve akademik hayattan ayrılmak zorunda kaldı.

                Birkaç idealist arkadaşı ile birlikte, ülke şartlarının kendilerine yüklediği misyonun gereği olarak, gazeteciliğe başladı. 22 Nisan 1970 tarihinde “Hakîkat Gazetesi” ile başlayıp “Türkiye Gazetesi” ile devam eden bu dönemi, “ikinci doğumum” diye niteleyen Enver Ören, Japonya’da katıldığı bir kongrede edindiği fikirle, 1978 yılında Türkiye’de ilk defa ‘kapıya gazete dağıtım sistemi’ni başlattı.

                Enver Ören, hayatının bundan sonraki bölümünü, bütün yorgunluklara ve meşakkatli yıllara rağmen ‘dinine, devletine, milletine ve bütün insanlığa hizmet etmek’ için harcadı.

                İnternet ve özel televizyonların olmadığı yıllarda, “orta sayfa”daki bilgilerle Türk milletinin dinini doğru öğrenmesine vesile olan Türkiye Gazetesi, 1990’da, henüz hiçbir yayın kuruluşunun ulaşamadığı tiraj rekorunu kırarak, günlük 1 milyon 424 bin satış sayısına çıktı. Bu bilgilerin kaynağını oluşturan ehl-i sünnet âlimlerinin kitapları, aynı zamanda, neredeyse bütün dillere çevrilerek, dünyâya yayılmaya başladı.

                Birkaç kişi ile başlayıp, halka halka milyonlara ulaşan hizmet yarışı, 1993 yılına gelindiğinde, bünyesinde onlarca şirketi barındıran “İhlâs Holding” adı ile taçlandı.

                Enver Ören’in gönlünde, necip Türk milletine miras ve emanet olarak bıraktığı kitap hizmetleri ile Türkiye Gazetesi’nin yeri bambaşkaydı. O, bütün ticarî faaliyetlerini, bunların kusursuz  devamı için inşâ etmişti. Hiçbir zaman ticarî araç olarak kullanılmayan Türkiye Gazetesi, 40. Yıl mutluluğunu yaşarken O’nun ağzından şu cümlelerle değerlendirildi:

                “Bu gazeteyi, milletimize ve devletimize hizmet niyetiyle çıkardık. Onu her zaman milletimizin bir emaneti olarak gördük. Bu emaneti göz bebeğimiz gibi koruduk. Gazeteyi hiçbir zaman kendi menfaatlerimiz için kullanmadık. En sıkıntılı günlerimizde dahi bu hizmetin kesintiye uğramadan devam etmesi için hiçbir fedakârlıktan kaçınmadık.” 

                Ticarî faaliyetler yanında ‘hayır işleri’nde de büyük hizmetlere imza atan Enver Ören, kurduğu “İhlâs Vakfı” ve “Enver Ören Vakfı” ile binlerce öğrenciye, ihtiyaç sahibine kucak açtı. Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in, “Veren el, alan elden üstündür” hadis-i şerifini düstur edindi ve bunun neticesi olarak da Milli Eğitim Bakanlığı’na devredilen okullar ve “İhlâs Kolejleri” ile eğitime büyük hizmetlerde bulundu. Bilim ve teknolojinin gelişmesine katkıları sebebiyle Konya Selçuk Üniversitesi’nce “Fahri Bilim Doktoru” unvanı ile ödüllendirildi. Ankara Gazeteciler Cemiyeti tarafından da 1980-1990 yolları arasında “10 Yılın En Başarılı Gazete Yöneticisi” seçildi; ayrıca merkezi Dakar’da bulunan Milletlerarası İslâm Bilimler Akademisi’nin tevcih ettiği ilk “Şeref Üyesi” unvanına da sahip oldu. Bir ara “Gazete Sahipleri Derneği 2. Başkanı” ve “Basın-İlân Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi” olarak da hizmet verdi. ABD’de yayınlanan “Global Finans Dergisi”nce “Dünyâya Yön Veren 600 Kişi” arasında gösterildi. Birçok uluslararası seminer ve sempozyuma konuşmacı olarak da dâvet edilen Dr. Enver Ören, İngilizce ve Fransızca biliyordu.

                O’nun üzerinde titrediği ve çok mukaddes saydığı müesseselerin başında aile hayatı geliyordu. ‘Doğru eş ve doğru iş tercihi’nin hayata yön veren en müessir faktörlerden olduğunu her zamnan dile getiren Enver Ören, Hüseyin Hilmi Işık Efendi’nin kızı “Dilvin Hanımefendi” ile evliliğinin, hayatının en önemli hadisesi olduğunu sıkça dostlarına anlatırdı. Bu evlilikten dünyâya gelen tek evlâdı Ahmet Mücahid Ören ise genç yaştan îtibâren başarılı bir iş adamı olarak İhlâs Holding’in Genel Müdürlük ve Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği’ni yürüttükten sonra babasının 22 Şubat 2013 Cuma günü Cenâb-ı Allah’ın rahmetine kavuşmasından sonra da “Türkiye Gazetesi”, “İhlâs Haber Ajansı”, TGRT Haber”, “TGRT Belgesel”, “TGRT FM”i bünyesinde bulunduran “İhlâs Yayın Holding”in “Yönetim Kurulu Başkanlığı” yanında bünyesinde 50’ye yakın şirketi barındıran “İhlâs Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı”nı da üstlendi.

                Dr. Enver Ören, 23 Şubat 2013 Cumartesi günü Eyüp Sultan’da onbinlerin katıldığı cenaze namâzının ardından kayınpederi H. Hilmi Işık Efendi’nin yanına defnedildi. 

                                                                                                                                   (Devamı yarın)

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 DENGE GAZETESİ | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0362 420 04 28 | Faks : 0362 431 55 53 | Haber Scripti: CM Bilişim