• BIST 115.147
 • Altın 163,214
 • Dolar 3,8058
 • Euro 4,6547
 • Samsun 3 °C
 • Ankara -5 °C
 • İstanbul 8 °C
 • Yardım Standı Çarşamba'da kuruldu
 • Samsunspor Hazırlık maçında kazandı
 • İpekoğlu'dan "espri" açıklaması
 • Yardım Standı Çarşamba'da kuruldu
 • Samsunspor Hazırlık maçında kazandı
 • İpekoğlu'dan "espri" açıklaması

EVLERE “ÜCRETSİZ ÖĞRETMEN” GÖNDERİLİR!..

Ali Kayıkçı

*“(Her şeyi) yaratan Rabbinin adıyla oku!.. Oku, O keremine nihayet olmayan Rabbindir. Ki, kalemle yazı yazmayı öğreten O’dur… İnsana bilmediği şeyleri O öğretti.” (Kur’ân-ı Kerîm; Alak Sûresi; âyet 1, 3, 4-5)
*“De ki: “Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Ancak akıl sâhipleri ibret alırlar.” (Kur’ân-ı Kerîm; Zümer Sûresi; âyet 9)
*“Yemin olsun ki asra, insan mutlak bir hüsranda; ancak, îmân edip sâlih ameller işleyenler, birbirlerine hep hakkı tavsiye edenler ve sabrı tavsiye edenler müstesna!” (Kur’ân-ı Kerîm; Asr Sûresi, âyet: 1-3)
*“Şânım hakkı için, size öyle bir kitap indirdik ki, bütün şân ve şerefiniz ondadır. Hâlâ akıllanmayacak mısınız?..” (Kur’ân-ı Kerîm; Enbiyâ Sûresi, âyet 10) 
*“Resûl (Peygamber) size ne verdiyse onu alın, size ne yasakladıysa ondan da sakının. Allahü teâlâdan korkun. Çünkü Allah’ın azâbı çetindir.” (Kur’ân-ı Kerîm; Haşr Sûresi, âyet 7)                                    
*“Ey Rabbimiz!.. Eşlerimizden, gözümüzün nûru olacak kimseleri  (genç nesli) bizlere ihsân eyle!..”  (Kur’ân-ı Kerîm; Furkân Sûresi, âyet 74)
*“Elleziy ahsene külle şey’in halakahü… (Yarattığı her güzel şeyi güzel yaratan…)” (Kur’ân-ı Kerîm;  Secde Sûresi, âyet 7’den)
*“Âlemlerin Rabbi (terbiye edip yetiştiricisi) Allah…” (Kur’ân-ı Kerîm-Fâtiha Sûresi, âyet 1’den)
*“Âlimler, peygamberlerin vârisleridir.”, “Ümmetimin âlimlerine hürmet ediniz. Onlar, yeryüzünün yıldızlarıdır.”, “İlim öğrenmek, her Müslüman üzerine farzdır.”,  “Bir saat ilim öğrenmek veya öğretmek, sabaha kadar (nafile) ibâdet etmekten daha sevâbdır.”,  “Beşikten mezara kadar ilim öğreniniz ve çalışınız!..”,  “İlim Çin’de de olsa alınız!..”, “Üç türlü baba vardır: Dünyâya getiren baba, kızını veren baba ve ilim öğreten baba. Bunların hayırlısı, üstâdıdır.”, “Kötülüklerin en kötüsü, Allahü teâlâya inanmamak, ateist olmaktır.” (Hz. Muhammed “sallallahü aleyhi ve sellem”)    
*“Kişi, Kıyâmete kadar duâ etse, hoca hakkını ödeyemez.” (Şâh-ı Nakşibend Hazretleri)
*“Dîn hayatın hayatı, hem nûru hem esası/İhyâ-yı dinle olur, şu milletin ihyâsı!..”. (Bediüzzaman S. Nursî ;Bitlis, 1873-Urfa, 1960)
*“Bugün İslâm devletleri, eski kudretlerini kaybetmişlerse,  bunun sebebinin Müslümanların dinlerine icap eden riayeti göstermemeleri olduğunu anlattım.” (Prof. Dr. Gyula/Abdülkerim) Germanus; Macaristan, 1884-1980)
*“Bir ülkenin en büyük gücü; tankı, topu, tüfeği değil, îmânlı evlâtlarıdır.”  (Prof. Dr. Necmettin Erbakan-54. Hükûmet Başbakanı) 
Saygıdeğer Okuyucularımız!..
Zaman zaman pek çoğumuz gibi Sizlerin de; ya gazetelerin küçük ilânlar/iş arayanlar kısmında veyahut da cadde ve sokakların çeşitli yerlerine yapıştırılmış “Öğrenciye evde İngilizce… Matematik dersi verilir” gibi duyuruları görüp ve başarısız zengin çocuklarının bu gibi imkânlara kavuşmasını gıpta ile, belki biraz da haset ederek/kıskanarak okuduğunuz olmuştur…
Bugün Sizlerle paylaşmak istediğimiz benzer bir konuda ise; ne hasetlik/çekememezlik var, ne de haftalık veya aylık şu kadar para ödemek endişesi…
Evinizde, işyerinizde; çayırda, tarlada… her nerede isterseniz yanınızda bir öğretmen/öğretici… Sizi yanlış okudunuz diye terslemesi de yok; haftalık veya aylık bir ücret istemesl de yok… Yeter ki  Siz, Kur’ân-ı Kerîm okumayı  can-ı gönülden bir isteyin, arzulayın!..
Evet!.. Yeter ki Siz, Kelâm-ı Kâdîm’i okumaya niyetlenin!..
Kureyş dili ana lisanımız olmadığı ve bizler de Arap olmadığımız için, doğru okumakta zorlandığımız içindir ki,  mevcut hatâlarımızı düzeltmek için hemen yanıbaşımızda hazır olan bir “melek” bizlere “Ücretsiz Öğretmen/Öğretici”lik yapacak…
Bunu da Peygamberimiz Efendimiz “sallallahü aleyhi ve sellem” haber veriyorlar:
“Kur’ân için vekil edilen bir melek, Arap olmadığı için doğru okuyamayanın hatâsını düzeltir ve doğru olarak yükseltir.” (M. Ali Demirbaş-Türkiye Gzt, 27.04.2011, s. 15)
Diyoruz ve bu his ve düşüncelerle kaleme aldığımız aşağıdaki mısralarımız ile Siz Saygıdeğer Okuyucularımızı başbaşa bırakıyoruz…
Kalbî sevgi ve saygılarımızla…
    - * - * - * - *  - * 
Öyle bir  “Öğretmen”, hem dâhi “Melek”;
Ne yemek, ne para; bir şey istemez;
Bizlere düşen şey, “Besmele” demek… 
Bağırmaz-çağırmaz, hem üstelemez; 
Biz Hakk rızâsına, verelim emek…

Öğle bir “Öğretmen”, her yerde bizle; 
“Elif-Bâ”yı oku, “Âmme”yi izle; 
“Fâtiha”yla başla, tam “30 cüz”le… 
Biz Hakk rızâsına, verelim emek;
“Divân”a çıkarız, yoksa ne yüzle…
Öyle bir “Öğretmen”, “nûrânî varlık”;
Ne sıkıntı verir, ne çeker darlık;
Değil mi yol bekler, her gün mezarlık…
Biz Hakk rızâsına, verelim emek;
Rabbim takar om’za, nûrdan nazarlık…

Böyle bir “Öğretmen”, ne büyük nîmet; 
Hâlık diler bizi, ede mağfiret; 
Kuldan biraz gayret, biraz basîret…
Biz Hakk rızâsına, verelim emek;
KAYIKÇ’Ali der ki, işte gânimet!..

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 DENGE GAZETESİ | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0362 420 04 28 | Faks : 0362 431 55 53 | Haber Scripti: CM Bilişim