1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Enerji sektöründe iflaslar görülebilir
Enerji sektöründe iflaslar görülebilir

Enerji sektöründe iflaslar görülebilir

Ekonomistlere göre petrol fiyatlarının gerilemesi dünya ekonomisini olumlu etkiler, ancak enerji sektöründe iflaslar söz konusu olabilir.

A+A-

Uluslararası bilimsel-akademik kurumu Avrasya İşletme ve Ekonomi Birliği (Eurasia Business and Economics Society-EBES) 15. Konferansı 8-10 Ocak tarihlerinde Lizbon'da yapıldı. İstanbul Ekonomik Araştırmalar Derneği'nin (İEAD) de katkı sunduğu konferansa 51 ülkeden 600 civarında akademisyen, uzman, bankacı ve bürokrat katıldı. Konferansta dünya ekonomisi ele alındı, tartışmaların odağında da petrol fiyatları ve Avrupa vardı.

EBES'in kurucuları Prof. Dr. Mehmet Hüseyin Bilgin, Yrd. Doç. Dr. Ender Demir ve Dr. Hakan Danış'ın açıklamalarına göre konferansta en çok petrol fiyatlarından söz edildi. Fiyatların gerilemesinin dünya ekonomisini olumlu etkileyeceği ifade edildi. Katılımcılar, Venezüella ve Rusya gibi petrol ihraç eden, siyasi ambargolarla boğuşan ülkelerin güç bir döneme gireceğini vurguladı.
Konferansta söz alan ekonomistler, enerji bedellerinin inmesinin tüketicileri ve pek çok sanayiyi olumlu; petrol şirketlerini ise olumsuz etkileyeceğini dile getirdi. Amerika ve Kanada gibi ülkelerde büyük maliyetle petrol çıkaran firmaların pek çoğunun bu fiyatlara dayanamayacağını kaydetti. Yani yakında enerji firmalarından iflas haberleri gelebilir.

Konferansta diğer önemli bir tartışma konusu ise Avrupa Merkez Bankası'nın uygulamaları ve Euro'nun geleceğiydi. Akademisyen ve merkez bankası yetkilileri, kurumun genişlemeye giderek Avrupa ve dünya ekonomisini olumlu etkileyebileceğini kaydetti. Ayrıca Euro'nun geleceğini belirlemede Yunanistan seçimleri önemli rol oynayabileceğini belirtti. CİHAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.