1. HABERLER

  2. DENGE EĞİTİM

  3. Eğitim Sen üyeleri 13 Şubat'ta iş bırakacak
Eğitim Sen üyeleri 13 Şubat'ta iş bırakacak

Eğitim Sen üyeleri 13 Şubat'ta iş bırakacak

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası(EGİTİM SEN) Manavgat Temsilcisi Bülent Irmak, laik, bilimsel eğitim ve demokratik bir yaşam için 13 Şubat'ta iş bırakacaklarını bildirdi.

A+A-

Bülent Irmak, 2014-2015 eğitim-öğretim yılının ikinci yarısı, 17 milyonu aşkın öğrenci ve 910 bin öğretmen için başladığını, yıllardır eğitim sistemini kuşatan sorunların çözülmek bir yana daha da derinleştiği bir dönemde eğitim sisteminin sağlıklı işlemesinin mümkün olmadığının açık olduğunu kaydetti.

Siyasi iktidarın, eğitimi ve toplumsal yaşamı kendi ihtiyaçları doğrultusunda biçimlendirme çabaları, eğitim sisteminde giderek artan piyasalaşma ve dinselleşme uygulamaları ile sürdürdüğünü belirten Irmak, öğretmen ve derslik açıkları, atama bekleyen öğretmenler, laik-bilimsel-demokratik eğitim anlayışıyla temelden çelişen uygulamalar, kalabalık sınıflar, taşımalı eğitim, okulların altyapı eksiklikleri ve ödenek yetersizliği, okullarda esnek, güvencesiz ve angarya çalışma uygulamaları gibi acil çözüm bekleyen çok sayıda sorunun çözümü için adım atılmamış olması dikkat çekici olduğunu ifade etti.

19. Milli Eğitim Şurası`nda alınan ve laik-bilimsel eğitim anlayışı ile temelden çelişen şura kararlarının bakanlık tarafından uygulanması için somut adımlar atılmaya başlandığını ve özellikle MEB ile Diyanet İşleri Başkanlığı ve kimi dini vakıflarla yapılan protokol ve etkinlikler ile okullar eğitim yuvası olmaktan adım adım uzaklaştırılmaya başlandığını belirten Irmak, eğitim sisteminin siyasi iktidarın emir ve talimatları ile siyasi ve sendikal referanslarla atanan eğitim yöneticileri tarafından düzenlenmeye başlanması, başta öğrenci velileri ve öğretmenler olmak üzere toplumun geniş bir bölümünde büyük bir rahatsızlık yaratmaya başlandığının altını çizdi.

Zorunlu din dersleri ile ilgili AİHM kararının uygulanmaması, zorunlu seçmeli din dersleri dayatması, öğrencileri imam hatiplere yönlendirme, normal ortaokullar içinde imam hatip sınıflarının açılması MEB`in bilimsel eğitime meydan okurcasına dini eğitimin yaygınlaşması için bütün imkanlarını seferber ettiğini ileri süren Irmak, "Yaşanan bu sorunların yanı sıra yönetici ve öğretmenlere verilen nöbet görevi ile ilgili olarak okul nöbetlerinin fazla mesai kapsamında değerlendirilmesi yönündeki bütün girişimlerimiz sonuçsuz kalmıştır. Nöbetlerde uyulması gereken esaslar fiilen okul idarecilerinin inisiyatifine bırakılarak öğretmenler mağdur edilmekte, öğretmenlerin sorumlulukları yasal güvencelerle belirlenmemekte, öğretmenler cezai ve disiplin işlemleriyle karşı karşıya bırakılmaktadır. Eğitim Sen nöbet görevinin öğretmenler açısından önemini her dönem dile getirmiştir. Nöbet görevi öğretmenlerin, öğrencilerin ayrımcı, şiddet içeren, ötekileştirici, baskıcı kimi davranışlar ile karşı karşıya kalmaması açısından önemlidir ve eğitim-öğretim kapsamında değerlendirilmesi gerekir. Ancak öğretmenleri mağdur eden uygulamaya sessiz ve tepkisiz kalmamız beklenemez. Bu nedenle 9 Şubat Pazartesi`den itibaren nöbet ile ilgili taleplerimiz karşılanana kadar nöbet görevini uygulamama kararını almış bulunmaktayız." diye konuştu.

Eğitim Sen olarak 13 Şubat Cuma günü, laik, bilimsel, anadilinde eğitim ve demokratik yaşam için bir günlük iş bırakma kararı aldıklarına dile getiren Irmak, aynı gün yapılacak olan okul boykotu ile birlikte iktidarın artan baskılarına ve eğitimde laik-bilimsel eğitimi hedef alan hedef ve uygulamalarına karşı yeni bir mücadele süreci başlatacaklarını vurguladı. Irmak, siyasi iktidarın farklı din, mezhep ve kimliklerin yıllardır savunduğu talepleri yok sayan dayatmacı anlayışına karşı, baskıcı ve ayrımcı uygulamalarına en güçlü ve etkili yanıtı vermek için, çocuklarının ve ülkesinin geleceğinden endişe eden herkesi 13 Şubat`ta gerçekleştirilecek boykot ve iş bırakma eylemine destek vermeye çağırdıklarını sözlerine ekledi. CİHAN

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.