1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Eczacılar bonzai ile mücadele için kolları sıvadı
Eczacılar bonzai ile mücadele için kolları sıvadı

Eczacılar bonzai ile mücadele için kolları sıvadı

Türk Eczacıları Birliği başlatacağı yeni proje kapsamında, son yıllarda kullanımı giderek artan ve son derece tehlikeli olan bonzai kullanımını önlemek için yeni bir proje başlatıyor.

A+A-

Proje kapsamında, her bölgeden seçilen eczacılar, kendi mesleki bilgilerinin yanında uzmanlardan alacakları eğitim sonrasında okullarda eğitim vermeye başlayacak.

Samsun Eczacı Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan, Türkiye’de son bir yılda doğrudan madde kullanımına bağlı ölümlerde bir önceki yıla göre neredeyse 4 misli artış görüldüğünü dile getirdi. Karacan, "Madde kullanmı toplum sağlığını ciddi biçimde riske sokan boyutlara ulaşmıştır. Özellikle gençler arasında son yıllarda en çok kullanılan madde olan Bonzai, yeni bir sentetik bağımlılık yapıcı maddedir." dedi.
Karacan, "Ülkemizde 2011 yılında Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (TUBİM) tarafından ülke örnekleminde ilk kez yapılan Türkiye’de Genel Nüfusta Tütün, Alkol ve Madde Kullanımına Yönelik Tutum ve Davranış Araştırması ve Türkiye’de Okullarda Tütün, Alkol ve Madde Kullanımına Yönelik Tutum ve Davranış Araştırması sonuçlarına göre esrar dâhil herhangi bir uyuşturucu maddeyi en az bir kez deneyenler 15-64 yaş grubunda yüzde 2,7, 15-16 yaş grubunda ise yüzde 1,5 olarak belirlenmiştir. 2012 Türkiye Uyuşturucu Raporu’nda ortaya çıkan oranlar ise şu şekildedir: 15-24 yaş grubunda yaşam boyu uyuşturucu madde kullanımı yüzde 2,9 iken, 25-44 yaş grubunda yüzde 2,8, 45-64 yaş grubunda yüzde 2,3’tür." açıklamasını yaptı.

"BONZAİ TEK DENEMEDE BAĞIMLILIK YAPIYOR"
Bonzai’nin karışımın içeriğine göre tek başına kullanılan ve bilinen diğer maddelerden çok daha hızlı ve şiddetli bağımlılık oluşturduğuna dikkat çeken Karacan, "Bu nedenle, tek seferlik denemeler hızlı ve şiddetli bağımlılık gelişmesi açısından ciddi bir risk teşkil etmektedir. Ayrıca şizofreni belirtileri, panik ataklar ve epilepsi nöbetleri ilk kullanımda dahi ortaya çıkabilir. İlave olarak ilk kullanımla ani ölüm riski de söz konusudur. Bu nedenle Bonzai kullanımı çok önemli bir halk sağlığı sorunudur. Kullanımının mutlaka önlenmesi ve yukarıda bahse konu olan özellikleri ve riskleri konusunda gençlerin bilgilendirilmesi gereklidir." diye konuştu.

"Türk Eczacıları Birliği olarak başlatılan proje kapsamında, Samsun-Sinop illerinden seçilen eczacılar, Şubat ayı içerisinde Ankara’da alacakları eğitim sonrasında, kendi mesleki bilgi ve birikimlerinin ışığında, bölgelerindeki okullarda Bonzai eğitimlerine başlayacak. Ortaokullar, liseler ve halk eğitim merkezlerinde düzenli olarak verilecek eğitim kapsamında, Bonzai’nin tehlikeleri ve sonuçları, bağımlılığa yol açan süreç ve bağımlılık göstergeleri, bağımlılık yapan maddelerin ortak özellikleri, içindeki meddeler ve vücuda olan zararları, Bonzai ile nasıl mücadele edilmeli gibi konularda bilgiler verilecek." diyen Karacan, "Özellikle daha fazla sayıda gencimizin saplandığı uyuşturucu ve madde bağımlılığından kurtulmak için, bu türlü maddelerin içeriği ve ölümcül sonuçları konusunda gençlerimizin ve çocuklarımızın eğitim almalarının son derece önemli olduğunu düşünüyoruz." açıklamasını yaptı. CİHAN

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.