1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. Dünyanın ilk kayadan oyma yeraltı çömlek ve seramik müzesi Avanos’ta
Dünyanın ilk kayadan oyma yeraltı çömlek ve seramik müzesi Avanos’ta

Dünyanın ilk kayadan oyma yeraltı çömlek ve seramik müzesi Avanos’ta

Dünyanın ilk kayadan oyma, yerin 15 metre altındaki Kapadokya Yeraltı Seramik Müzesi'nde 500’e yakın eser sergileniyor.

A+A-

Yer altında iki kattan oluşan kayadan oyma atölye müzede hem geleneksel hem modern tarzda üretimler sergileniyor.

Güray Çömlekçilik & Seramik ile Kapadokya Yeraltı Seramik Müzesi'nin (Güray Müze) sahibi Güray Tüysüz, 20 yıl önce kurduğu hayal sonrasında toplamaya başladığı eserler sonrasında müze projesinin gerçekleştiğini söyledi. Avanos’ta beş nesildir seramik ve çömlek yapan bir aile firması olduklarını anlatan Tüysüz, “Müze projesi 20 yıllık bir hayalimizdi. Eserleri ancak toparlayabildim. Son beş yılda atölyemizin altındaki kaya zemini oyarak inşaatı tamamladık. Yeraltına oyma müze konsepti olarak dünyada bir ilki yaptık. Sadece Anadolu’da ilk çağdan bugüne çömlek ve seramik olarak nelerin yapıldığını gösteriyoruz.” dedi.

Müzenin üç bölümden oluştuğunu kaydeden Tüysüz, “Birinci bölümde ilkçağdan bugüne tarihi eserleri sergiliyoruz. İkinci bölümde modern çağ adı altında son yüzyılı sergiliyoruz. Son yüzyılda yaşamış veya hala yaşayan dünyaca ünlü seramik sanatçılarımızın özgeçmişlerini ve eserlerini sergiliyoruz. Üçüncü bölümde ise sanatçılarımızın sergi açabileceği salonumuz, kafeterya ve kütüphanemiz var. Güzel bir proje oldu. Gelecek nesillere bırakabileceğimiz güzel bir hediye de oldu.” diye konuştu.

Geçen yıl nisan ayında müzeyi ziyarete açtıklarını anlatan Tüysüz, “Bu yıl resmi açılışını yapacağız. Müzemiz, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Özel Müze statüsünü alacak. Sabahları müze olarak gezilecek, akşamları ise toplantı, seminer, müzik konserleri, özel yemekler için salon olarak kullanılabilecek. Sanatçılarımız sergi açabilecek.” ifadelerini kullandı.

Güray Müze’yi gerçekleştiren Güray Çömlekçilik & Seramik, beş nesildir (1843’ten bu yana) Avanos’ta çömlek ve seramik yapan bir aile firması. Firmanın yer altında iki kattan oluşan kayadan oyma, bin 500 metrekarelik atölyesinde hem geleneksel hem modern tarzda üretim yapılarak sergileniyor. CİHAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.