1. YAZARLAR

  2. Dursen Özalemdar

  3. DÜNDEN BU GÜNE CENNETİN ASKERLERİ
Dursen Özalemdar

Dursen Özalemdar

DÜNDEN BU GÜNE CENNETİN ASKERLERİ

A+A-

TEFEKKÜR

Avrupanın yakın tarihi dini taassup ve engisizyon kurallarını uygulayarak, krallıkları dahi AFOROZ eder durumda idi, Bütün kralları tahakkümü altına almış bulunan Papa’lık teşkilatının  zorlaması sonucu, Osmanlı topraklarına HAÇLI SEFERLERİ adı altında sürüler halinde  Osmanlık İSLAM DEVLETİNE hücum ediyorlardı.  hiçbir devirde rahat durmamışlardı. Bunlardan biri de, Kanuni Sultan Süleyman’ın muhteşem ordusunun, Belgrat yolu üzerinde üzüm bağlarından geçerken cereyan eden tarihi vaka idi .” Hava bütün sıcaklığı ile askerlerimizi bunaltmıştı. Askerin susuzluktan dudakları çatlamış bir vaziyette iken, ordunun dar bir boğazdan geçme mecburiyeti hâsıl olmuştu. Yol üzerinde de, üzüm bağları vardı. Üzümler o yaz mevsiminde tam olgunlaşmış. İnsanın iştihasını kabartır bir vaziyette dallarda salkım salkım duruyordu. Bir asker nefsine hâkim olamadı, şeytanın ifsadına kapıldı, daldan ir salkım üzüm kopardı, yerinede bir kese içinde ederinden daha fazla bir para koyarak dala astı. Ordu boğazdan geçtikten sonra mola verdi. Ordunun arkasından kan ter içinde Hıristiyan bir köylünün telaşlı bir şekilde geldiği görüldü. Askerler köylüyü komutana götürdüler. Köylü heyecanla, bir askerin kendi bağından bir salkım üzüm koparmış olduğunu, üzümün yerine bir kese içinde ederinden çok para asmış olduğunu söyledi. Bağında başkaca herhangi bir zararın olmadığını belirtti ve komutana teşekkür etti. Komutan bu habere pek sevinemedi, Askerinin başkasının malını izinsiz almasına sinirlendi. Ordu içinde telllarlar çıkartarak askerin bulunmasını emretti. Asker bu çağrı üzerine ortaya çıkarak komutanın huzuruna çıktı. Konu Sultan’ında malumu oldu. Hemen o askerin ordudan atılmasını emretti ve “Kursağında haram lokma bulunan bir askerin bulunduğu ordu ila zafer ve nusret müyesser olmaz” dedi. Hırıstıyan köylü üzümü alan askeri taltif ettirmek için geldiğini hâlbuki işin tam tersine döndüğünü söyleyince, Komutan; Eğer o asker parayı bağlamamış olsaydı, bu ordunun adı zalimler ordusu olurdu. İşte o zaman, o askerin kellesi de kesilirdi. Parayı asmaya bağlamakla kellesini kurtardı. Ama sahibinden izinsiz mal almakla da, seferden men cezasına çarptırıldı.” Dedi ve kahraman ordu yoluna devam etti.

 

Belgrat’a yakın bir yerde orduya tekrar konaklama emri verildi. Askerler, çevrelerindeki su ve çeşmelerden istifade ile, susuzluklarını gidermeye ve abdest almaya çalışıyorlardı. Çeşmelerin yakınlarında bir manastır vardı. Manastırın rahibi, Osmanlı askerlerinin durumunu öğrenip, haçlı askerlerine bilgi vermek için, manastırdaki genç ve güzel rahibelerin bir kaçını süsleyip ellerine verdikleri testilerle çeşmeye gönderdi. Kadınların geldiğini gören Osmanlı askerleri hemen çeşme başından ayrılıp, kadınlara sırtlarını döndüler. Rahibeler testilerini doldurup gidinceye kadar kimse dönüp kadınlara bakmamıştı. Rahibeler gelip durumu rahibe anlattılar. Ayrıca çeşme başında askerlerin Koparılan üzüm yerine para takıldığı konusunu konuşmalardan duymaları ile bu bilgide rahibe intikal etti. Rahip şaşırmıştı! Bunlar ne biçim insanlardı demekten kendini tutamadı. Malda mülkte gözleri yoktu, kadına-kıza iltifat etmiyorlar, memleketlerinden günlerce uzak yerlere kadar korkmadan, endişe etmeden şehit olacağız diye geliyorlardı. Hemen kağıt ve kalem istedi, Haçlı ordusu komutanına “ Ey haçlı kumandanları! Siz bu ordu ile nasıl başa çıkabilirsiniz. Bu insanlar canlarını düşünmeden, Allah yolunda komutanları emrinde çekinmeden can veriyorlar. İnanmışlar ki, gidecekleri yer CENNET’TİR. Kadına, kıza ehemmiyet vermiyorlar, Süsleyip püsleyerek yanlarına gönderdiğim rahibelere sırtlarını döndüler. Mala, mülke de önem vermiyorlar. Herkese karşı iyi davranıp kimseye zulmetmiyorlar. Ey haçlı kumandanları, Siz onlardaki bu hasletleri ortadan kaldırmadıkça karşılarına çıkıp savaşmaya kalkışırsanız mağlup olup perişan olursunuz.”

 

DEMİŞLERKEN ;

TERÖR BÖLGESİNDE GÜVENLİK GÜÇLERİMİZİN TEK TEK TEMİZLİK HAREKATI SÜRDÜRDÜĞÜ BİR EVE BIRAKTIKLARI ŞU NOT TÜRK ASKERİNİN DEĞİŞTİRİLEMEYEN KARAKTERİNİ GÖSTERİYOR. “HAKKINIZI HELAL EDİN,BİRAZ ŞEKERİNİZİ KULLANDIK GÖNÜL İSTERDİ Kİ,ÇAYINIZI BERABER İÇELİM (TÜRKİYE CUMHURİYETİ)” YAZILI BİR NOT İLE NOTA EKLİ ON TÜRK LİRASI.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum